معاون وزیر كار:

تعاونی ها می توانند سیل نقدینگی را مهار كنند

تعاونی ها می توانند سیل نقدینگی را مهار كنند به گزارش كاروخدمت معاون تعاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: آبگیرهای تعاونی ها می تواند سیل نقدینگی را مهاركند و تبدیل به ارزش افزوده و اقتصاد مولد در كشور كند.


«محمد کبیری» روز چهارشنبه در حاشیه مراسم گرامیداشت هفته تعاون و افتتاح طرح های تعاونی که با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، اظهارداشت: امروز پانزدهمین دوره معرفی تعاونی های برتر کشور را داریم که ۳۷ هزار تعاونی واجد شرایط هستند.
وی اضافه کرد: همینطور ۳۸۳ تعاونی در حوزه های مختلف تولیدی، توزیعی و خدماتی به ارزش بیشتر از سه هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری و استغالزایی بیشتر از ۲۶ هزار نفر امروز افتتاح می شود.
معاون وزیر اظهار داشت: در دوره تصدی وزیر وقت بیشتر از ۱۶۰۰ طرح تعاونی به ارزش بیشتر از هفت هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری و اشتغالزایی بیشتر از ۶۷ هزار نفر در سرتاسر کشور به بهره برداری رسیده است.
وی تصریح کرد: بهترین درمان اقتصاد این روزهای کشور که از طرفی بنگاه های اقتصادی گرفتار رکود هستند و از طرفی گرفتار تورم هستیم، توسعه بخش تعاون است.
کبیری اضافه کرد: توسعه بخش تعاون منجر به افزایش تاب آوری اقتصاد کشور در مقابل تحریم های ظالمانه امریکا و مهارکننده آثار اقتصادی شیوع بیماری کروناست.
وی اظهار داشت: توسعه بخش تعاون به بازتوزیع عادلانه ثروت در کشور کمک می نماید و بهترین مسیر برای توسعه رفاه اجتماعی به دست مردم است، ایجاد اشتغال پایدار منطقه ای از راه جذب منابع خرد مردمی می شود و این سرمایه گذاری به کمک مردم انجام شده است.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: این روزها نقدینگی به سمت بازارهای اغواگرانه ارز و بازار طلا می رود و به صورت یقین اگر حاکمیت و دولت از بخش تعاون حمایت کنند مردم اعتماد می کنند و سرمایه خویش را به سمت تعاونی ها سرازیر می کنند.
وی با اشاره به مقایسه بازار سرمایه و تعاونی ها اظهار داشت: دولت بنا دارد حمایت ویژه ای از بازار سرمایه داشته باشد. آمارها مبین این است که بین ۱۵۰۰ تا ۳ هزار میلیارد تومان پول حقیقی وارد بازار سرمایه شده است. این در شرایطی است که مجموع تسهیلاتی که به اشتغال روستایی پرداخت شده نزدیک به ۱۸ هزار میلیارد تومان بوده که اشتغالزایی بالایی بوجود آورده است.
کبیری اظهارداشت: در دنیا سه میلیون تعاونی داریم که یک میلیارد عضو دارد. ۳۰۰ تعاونی برتر در دنیا نزدیک ۲۱۰۰ میلیارد دلار گردش مالی دارد و نزدیک به ۱۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد دلار ارزش دارایی های آنها است در صورتی که جمع ارزش دارایی های بازار سرمایه به نرخ بازار آزاد بین ۲۳۰ تا ۲۴۰ میلیارد دلار است یعنی ارزش دارایی های ۳۰۰ تعاونی برتر دنیا بیشتر از ۸۰ برابر ارزش بازار سرمایه کشور است و این نشان دهنده ظرفیت تعاونی ها است.
وی با اشاره به لزوم احیای اعتماد مردم به بخش تعاون اظهار داشت: به جهت اینکه اعتماد مردم به تعاونی ها احیا شود ابتدا در راه شفافیت و دولت الکترونیک گام برداشتیم و سامانه جامع و هوشمند بخش تعاونی را راه اندازی کردیم، همینطور پنجره واحد بخش تعاون به وجود آمد. این در واقع رویکرد ما برای توسعه بخش تعاون و احیای اعتماد است. رویکرد دیگر ما توسعه نوآوری در بخش تعاون بود و برای بهسازی و نوسانی تعاونی ها و پشتیبانی از تعاونی های دانش بنیان سعی کردیم.
کبیری اضافه کرد: خطوط اعتباری ویژه ای را برای تعاونی های اشتغالزا همچون جوانان زنان و توان یابان با نرخ ترجیهی ۸ و ۱۲ درصد ایجاد کردیم. همینطور صدور ضمانت نامه توسط صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون تا سقف ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان بدون وثیقه و قانون تخفیف حق بیمه کارفرما را عملیاتی کردیم و خطوط اعتباری برای مسکن کارگری و طرح های نوآورانه در نظر گرفتیم.
وی با اشاره به تقویت نهادهای مالی بخش تعاون و اجرای قوانین معطل مانده این بخش توسط دستگاه ها، اظهار داشت: امیدوارم تا آخر دولت تدبیر و امید سرعت رشد بیشتر از پیش افزایش یابد.منبع:

1399/06/21
17:41:22
5.0 / 5
1489
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید