كار و تعاون در هفته ای كه گذشت

وضعیت كاركنان غیررسمی معین می شود

وضعیت كاركنان غیررسمی معین می شود به گزارش كاروخدمت مهمترین رویدادهای هفته جاری به تخصیص ۱.۵میلیارد دلار اعتبار برای اشتغال روستاییان،تعیین تكلیف كاركنان غیررسمی،برگزاری دوره های آموزش مهارتی برای ۵۰ هزار بازنشسته، راه اندازی سامانه رتبه بندی اعتباری تعاونی ها و رونمایی از كارت بازرگانی هوشمند بخش تعاون اختصاص پیدا كرد.


 این هفته گردهمایی سفیران مهارت آموزی بازنشستگان كشوری با حضور مقامات سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور برگزار شد و در این مراسم قائم مقام سازمان فنی و حرفه ای از ارائه آموزشهای مهارتی به ۵۰ هزار بازنشسته خبر داد.
وی لازمه ی ورود به بازار كار را داشتن مهارت دانست و گفت: ۳۰ تا ۶۰ درصد مهارت جویان بنگاه ها را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشكیل می دهند.
به گفته قائم مقام سازمان آموزش فنی و حرفه ای، علی رغم آنكه خانواده ها در سبد هزینه خود مبلغی برای آموزشهای دانشگاهی در نظر می گیرند متاسفانه برای آموزش های مهارتی كمتر هزینه می كنند.
رحمتی همچنین با اشاره به در پیش بودن ششم مرداد ماه روز ملی مهارت، گفت: نامگذاری این روز با هدف ترویج و تعمیق فرهنگ مهارت آموزی است و با توجه به معضل بیكاری در كشور مهمترین شرط مهار بیكاری، داشتن مهارت است.
تخصیص۱.۵ میلیارد دلار اعتبار برای ایجاد اشتغال روستایی یكی دیگر از خبرهایی بود كه از سوی مدیرعامل صندوق كارآفرینی امید اعلام شد.
به گفته نوراله زاده، دولت یك میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برای اشتغال روستاییان در نظر گرفته كه صندوق توسعه ملی معادل ریالی این رقم را در قالب تسهیلات در اختیار دو بانك و صندوق كارآفرینی امید قرار می دهد.
وی سود تسهیلات را یك رقمی اعلام و تاكید كرد كه منابع صندوق توسعه ملی به صورت قرض الحسنه اختصاص خواهد یافت.
تعیین وضعیت كاركنان غیررسمی دولت از دیگر خبرهای این هفته بود.
آنطور كه سلمان خدادادی ـ عضو كمیسیون اجتماعی مجلس گفته تمام كاركنان شركتی، كار معین، قراردادی و پیمانی تا شهریور ماه تعیین وضعیت خواهند شد.
به گفته وی دولت و سازمان استخدامی كشوری باید تا شهریورماه طرح تعیین وضعیت كاركنان غیررسمی را به مجلس ارائه دهند تا افرادی كه چندین سال است بلاتكلیف مانده اند وضعیتشان مشخص شود.
خدادادی متذكر شد: قرار است بعد از ارجاع برنامه قانون مدیریت خدمات كشوری توسط دولت به مجلس در مورد این طرح تصمیم گیری شود و نمایندگان پیگیر این مساله هستند تا هر چه زودتربه تصویب برسد.
این هفته از سامانه رتبه بندی اعتباری تعاونی ها رونمایی شد و مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون هدف از ایجاد این سامانه را توانمندسازی تعاونی ها ذكر كرد.
به گفته وی این رتبه بندی می تواند با معرفی شركت های كارا و بهره ور، ارائه خدمات به بخش تعاون را هدفمند كند و فعالیت این سامانه در سال جاری حدود ۷۵۰ شركت تعاونی را تحت پوشش قرار می دهد.
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون با اشاره به جامعیت این سامانه در كشور افزود: پس از اعلام رتبه تعاونی ها در سامانه، صندوق میزان خدمات و تضمین های خود را بر مبنای رتبه به سازمان های طرف تفاهم اعلام می كند تا تعاونی ها با سهولت بیشتری از خدمات دستگاهها بهره برداری كنند.
از دیگر خبرهای این هفته راه اندازی سامانه یكپارچه كارت بازرگانی هوشمند تعاونگران بود كه با هدف تسهیل مبادلات بازرگانی و تجاری شركتهای تعاونی و اتاق های تعاون رونمایی شد.
آنطور كه سیمحمد كریمی - عضو هیات رییسه اتاق تعاون ایران گفته كارت بازرگانی در امر صادرات و واردات تعاونی ها نقش موثری دارد و الكترونیكی كردن آن می تواند از بروز تخلفات گسترده و بهره برداری های سوء جلوگیری كند.
كریمی وجود كارت بازرگانی هوشمند در كشور را موجب بهره گیری بازرگانان از فناوری های روز دانست و افزود: این امر سبب از بین رفتن بسیاری از محدودیت های زمانی و مكانی می شود و بسیاری از مراجعات حضوری و زمان های انتظار را كاهش می دهد.
به گفته وی، سامانه یكپارچه كارت بازرگانی هوشمند یكی از پروژه های موفق ملی درحوزه بازرگانی كشور است كه از جمله زیرساخت های كلیدی و مورد نیاز بخش بازرگانی به شمار می رود.
 

1396/04/30
18:38:30
5.0 / 5
3491
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید