فرصت یك روزه كسب و كارها برای ثبت نام وام كرونا

فرصت یك روزه كسب و كارها برای ثبت نام وام كرونا به گزارش كاروخدمت فردا آخرین فرصت ثبت نام كسب و كارهای صدمه دیده از كرونا برای دریافت تسهیلات است و بنا بر اعلام رئیس كل بانك مركزی چهار هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.


شیوع بیماری کرونا نتایج اقتصادی گسترده ای برای کشورهای جهان به دنبال داشت و فعالیت طیف گسترده ای از کسب و کارها را با رکود و تعطیلی روبرو کرده است.
براساس اعلام مرکز آمار ویروس کرونا باعث توقف کامل ۳۸ درصد کسب وکارها در اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ شد که البته این عدد در اریبهشت به ۲۱ درصد کاهش پیدا کرد. از طرفی در اسفند و فروردین ماه ۲۲ درصد کسب وکارها با تمام ظرفیت به فعالیت خود ادامه دادند که این رقم در اردیبهشت ماه به ۳۴ درصد افزایش یافت.
دولت برای پشتیبانی از کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا، پرداخت تسهیلات کرونا را مصوب و در دستور کار قرارد داد. براین اساس ثبت نام متقاضیان دریافت وام کرونا از سیزدهم خردادماه در سامانه کارا شروع و با عنایت به ابعاد گسترده شیوع این بیماری ثبت نام متقاضیان تا آخر شهریورماه جاری تمدید گردید.
بنابراین در مجموع ۱۴ رسته اصلی و ۸۵۰ زیررسته صدمه دیده از کرونا شناسایی شد. تعداد بنگاه های صدمه دیده ذیل این ۱۴ رسته شامل سه میلیون واحد است که یک میلیون و ۳۰۰ واحد آن بیمه شده و دارای کد کارگاهی و یک میلیون و ۷۰۰ واحد بیمه و کد کارگاهی ندارند. همینطور در این واحدها ۲.۸ میلیون نفر بیمه شده و سه میلیون نفر فاقد بیمه مشغول به کارند.
براساس آخرین آمار ۴۹۲ هزار و ۵۱۰ بنگاه که شامل ۸۹۲ هزار و ۵۴۷ شغل می شود، برای دریافت تسهیلات کرونا ثبت نام کردند و بنابر اعلام رئیس کل بانک مرکزی چهار هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات کرونایی برای واحدهای کسب و کار پرداخت شده است.
براساس این گزارش در کارگاه هایی که مستقیم از کرونا لطمه دیده و به اجبار تعطیل شده اند، مبلغ ۱۶ میلیون تومان وام به ازای هر نیروی انسانی اختصاص می یابد و در واحدهای کسب وکاری که فعال بوده، تعطیل نشده و غیر مستقیم از کرونا صدمه دیده اند، مبلغ ۱۲ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود.
نرخ سود تسهیلات هم ۱۲ درصد بوده و بازپرداخت آن از مهرماه است.
وثایق لازم برای دریافت تسهیلات سفته و چک است. به این شکل که بنگاهی که ۱۶ میلیون تومان تسهیلات دریافت کند، یک سفته یا چک عرضه می کند، یک سفته یا چک همراه با یک ضامن برای بنگاه هایی است که ۱۶ تا ۴۸ میلیون تومان تسهیلات دریافت می کنند.
وثیقه تسهیلات ۴۸ تا ۱۶۰ میلیون تومانی یک سفته یا چک همراه دو ضامن است و ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی علاوه بر چک و سفته باید سه ضامن معرفی نماید و برای بیشتر از ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات هم باید از جانب صندوق های ضمانت و یا بنا به تشخیص بانک باید وثیقه عرضه شود.
نکته قابل توجه اینکه سقف مبلغ سفته ۱.۵ برابر اصل و سود تسهیلات است، همینطور یکی از موانع پیش رو برای دریافت تسهیلات حمایتی کرونا، «نداشتن چک برگشتی» بود که کارگروه این شرط را از مقررات پرداخت تسهیلات بانکی مستثنی کرد تا روند پرداخت تسهیلات کرونا به متقاضیان و صاحبان کسب و کارها تسهیل شود.
با وجود ابعاد گسترده شیوع بیماری کرونا کارگروه مقابله با نتایج اقتصادی ناشی از شیوع کرونا، مهلت ثبت نام وام کرونا را تا آخر شهریور ماه جاری تمدید کرد.


1399/06/30
21:43:04
5.0 / 5
1354
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , بیمه , كارگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید