معاون توسعه روستایی و مناطق محروم كشور خبر داد:

13 هزار میلیارد تومان پروژه روستایی با حضور رئیس جمهوری افتتاح می شود

13 هزار میلیارد تومان پروژه روستایی با حضور رئیس جمهوری افتتاح می شود به گزارش كاروخدمت معاون توسعه روستایی و مناطق محروم كشور از افتتاح و بهره برداری از ۱۳ هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی و اشتغالزایی روستایی و عشایری اطلاع داد و اظهار داشت: این پروژه ها روز دوشنبه با حضور ویدئوكنفرانسی رئیس جمهوری به بهره برداری می رسند.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محمد امید» روز شنبه در نشست خبری با عنوان روز روستا و عشایر تصریح کرد: ۶ هزار و ۷۵۰ پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر ۳۷۰۰ میلیارد تومان، ۲۶ هزار و ۵۱۲ پروژه اشتغال زایی با اعتباری بالغ بر سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان و ۷۱ هزار واحد مسکونی با اعتباری بالغ بر پنج هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان که جمعا اعتباری بالغ بر ۱۳ هزار میلیارد تومان است عصر دوشنبه به صورت ویدئوکنفرانسی توسط رئیس جمهوری افتتاح و به بهره برداری می رسد.
وی در ادامه اظهار داشت: روز ۱۵ مهرماه بعنوان روز روستا و عشایر شناخته شده است فرصتی ایجاد شود تا بتوانیم گوشه ای از خدمات نظام رو به روستاییان عرضه نماییم. حدود ۲۶ درصد از جمعیت کشور در روستاها ساکن هستند. ۳۹ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار و ۲۳ هزار روستا زیر ۲۰ خانوار داریم. جمعیت روستایی ۲۰ خانوار کمتر از ۳ درصد جمعیت روستایی است یعنی بیشتر از ۹۷ درصد جمعیت کشور در روستاهای بالای ۲۰ خانوار ساکن هستند.
امید با اشاره به برنامه های پیشبینی شده برای بزرگداشت روز روستا اظهارداشت: عصر روز دوشنبه چهاردهم مهرماه با حضور رئیس جمهوری و وزیران ومسئولین دستگاههای مرتبط در ۱۴ نقطه و استان کشور پروژه های مختلفی که دولت در عرصه روستایی و عشایری انجام داده، افتتاح می شود.
وی اظهار داشت: وزارتخانه های تعاون، کارو رفاه اجتماعی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، آموزش و پرورش، جهادکشاورزی، راه و شهرسازی، نیرو که کار ویژه ای در مناطق روستایی و عشایری داشتند، همینطور نهادهای حاکمیتی کشور مثل کمیته امداد حضرت امام، ستاد اجرایی فرمان امام، بسیج سازندگی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در این برنامه حضور دارند.
معاون توسعه روستایی مناطق محروم کشور اضافه کرد: شش هزار و ۷۵۰ پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر ۳۷۰۰ میلیارد تومان در بخشهای مختلف بهداشت و درمان، مدرسه، راه و ارتباطات افتتاح می شود. در کنار آن ۲۶ هزار و ۵۱۲ پروژه اشتغال زایی در سطح کشور به بهره برداری می رسد که در مجموع ۳۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای آنها هزینه شده است.
وی یادآورشد: همینطور ۷۱ هزار واحد مسکونی با اعتباری بالغ بر پنج هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بهره برداری می شود که این واحدها توسط مردم یا بنیاد مسکن ساخته شده است و در ساخت این واحدها هم از تسهیلات و هم کمکهای بلاعوض استفاده شده است.
امید با اشاره به اینکه پروژه ها این است که همه در روستاها افتتاح می شود، اظهار داشت: به علت انتشار کرونا امکان این که بتوانیم در چارچوب یک همایش و با حضور مسئولین و وزیران مربوطه روز روستا را گرامی بداریم مقدور نشد. سال جاری علاوه بر برنامه ای که در حضور رئیس جمهوری خواهیم داشت، حتما در مسافرت معاون اول رئیس جمهور به یکی از استان های کشور، پروژه های روستایی بازدید و افتتاح می گردد.
معاون توسعه روستایی مناطق محروم کشور اظهار داشت: در نیمه دوم مهرماه فرصتی در چارچوب سفرهای معاون اول رئیس جمهور بوجود آمده که حتما در یکی از مناطق استان های کشور پروژه های آن استان و حتی استان های دیگر را افتتاح نماییم.
وی با اشاره به اینکه آمار عرضه شده از روستاها مربوط به روستاهای بالای ۲۰ خانوار است و این روستاها ۹۷ درصد جمعیت روستایی کشور را پوشش می دهد، اظهار داشت: هم اکنون ۹۹.۵ درصد جمعیت روستایی به شبکه سراسری برق متصل هستند و در حوزه آب شرب سالم و شبکه لوله کشی ۹۰ درصد روستاها به شبکه آبرسانی متصل هستند. در مدیریت امور روستا ۹۵ درصد روستاهای کشور دارای مدیریت دهیاری هستند که اعتبارات خوبی هم در این عرصه پیشبینی شده است.
امید یادآورشد: حدود ۸۰ درصد اعتباراتی که از سال ۸۲ به دهیاری ها تخصیص پیدا کرده در دولت تدبیر و امید بوده است. امروز ۹۴ درصد روستاهای کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند و اینترنت دارند. این در حالیست که تا قبل از شروع به کار دولت تدبیر و امید این میزان کمتر از ۲۰ درصد بوده است.
معاون توسعه روستایی مناطق محروم افزود: امروز ۹۶ درصد روستاها از این خدمات خانه های بهداشت و مراکز جامع سلامت بهره مند هستند. ۹۰ درصد روستاهای کشور دارای مدرسه هستند، هر چند که برخی آنها سازه های مناسبی ندارند و بازسازی آنها در اولویت کار سازمان نوسازی مدارس قرار گرفته است.
امید با اشاره به اینکه مدارس کپری که گفته می شد دیگر الان وجود ندارد، اظهار داشت: در حوزه گاز رسانی روستایی امروز بالای ۸۸ درصد روستاهای کشور به شبکه گازرسانی متصل هستند. این در حالیست که تا پیش از دولت تدبیر و امید این میزان ۱۵ درصد بوده که با توجهی که این دولت داشته ۷۰ درصد حوزه افزایش داشته است.
معاون توسعه روستایی مناطق محروم کشور گازرسانی به بیشتر از ۸۸ روستای کشور را زمینه ساز حفظ محیط زیست ارزیابی کرد و اضافه کرد: دولت تصمیم دارد که تا آخر فعالیت خود این میزان را به ۱۰۰ درصد افزایش دهد تا روستای بدون گاز نداشته باشیم.
وی تصریح کرد: در حوزه راه های روستایی امروز ۹۵ درصد راه های روستایی کشور آسفالت هستند که امیدواریم درصد باقی مانده هم تا آخر کار دولت آسفالت شوند. البته ترمیم راه های روستایی و همینطور شبکه های آبرسانی هم در دستور کار است.
امید با اشاره به اینکه تا به امروز ۴۵ درصد خانه های روستایی مقاوم سازی شده است، اظهار داشت: سال جاری ۲۰۰ هزار سهمیه جدید پیشبینی شده است تلاش می نماییم سهمیه را توسعه دهیم و دولت بتواند در این حوزه آمار خویش را بالاتر ببرد.
امید با اشاره به توسعه ۹۳ درصدی زیرساختهای روستایی اظهار داشت: همه دولت ها در این عرصه ها کار و تلاش کردند و حتی دولت تدبیر و امید در بعضی شاخص ها به صورت ویژه کار کرده و رشد داده است به صورتی که توسعه زیرساختها نسبت به پیش از انقلاب قابل مقایسه نیست حتی شرایط ما در منطقه و کشورهای مشابه هم خیلی بهتر است.
وی در ادامه اظهار داشت: در زمینه اشتغال روستاییان از سال ۹۶ پروژه اشتغال زایی شروع شده و یک و نیم میلیارد دلار به دستور رهبر معظم انقلاب در اختیار روستاییان قرار گرفت. در این راستا حدودا ۲۲ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد که تا به امروز حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است مابقی هم به استانها ابلاغ گردیده که بتوانند آنرا جذب کنند.
معاون توسعه روستایی مناطق محروم با اشاره به اینکه با استفاده از این منابع سهم اشتغال روستایی از پنج درصد به ۳۰ درصد افزوده شده اضافه کرد: این تسهیلات نرخ بیکاری روستایی را از ۸.۷ درصد به ۷.۳ درصد کاهش داده که ۱.۴ درصد کاهش نرخ بیکاری روستایی را رقم زده است و تاثیرات بسیار خوبی را در جمعیت روستایی و تثبیت جمعیت روستایی داشته است.
وی افزود: از سال ۷۶ تا آخر سال ۹۸ تثبیت جمعیت و مهاجرت معکوس در روستاها را شاهد می باشیم که یکی از دستاوردهای پرارزش نظام جمهوری اسلامی ایران در این دهه به حساب می آید. روند کاهش جمعیت روستایی از ۷ دهم درصد به ۱دهم درصد کاهش پیدا کرده است یعنی حدود ۶ دهم درصد کاهش پیدا کرده است.
امید تصریح کرد: حدودا دو هفته دیگر برای اولین بار مراسم تجلیل از خادمین و خیرین روستاها با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار می گردد. کسانی که در زمینه های مختلف مانند اشتغال، زیرساخت، مسکن، بهداشت، آموزش و پرورش روستاها منشأ اقدامات خیرخواهانه بزرگ بودند مورد تجلیل قرار می گیرند.
وی یادآورشد: بنا داریم این برنامه با هدف تشویق خیرینی که در روستاها کار می کنند تثبیت شود و هر ساله این کار صورت گیرد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در ادامه به راه اندازی شورایعالی روستا و عشایر امسال و ابلاغ آن از جانب رئیس جمهوری اشاره نمود و اظهار داشت: این شورا با هدف انسجام بخشی و هم افزایی خدمت در روستاها انجام شده است.
وی در مورد بیمه روستاییان هم اظهار داشت: بیمه پایه درمان روستاییان مجانی است. صندوق بیمه اجتماعی روستاییان وعشایر تابحال ۱.۲ میلیون نفر از روستاییان را بیمه اجتماعی کرده که در انتها این افراد می توانند از مستمری بازنشستگی بهره مند شوند.
امید از بیمه یک میلیون چهارصد هزار نفر دیگر از روستاییان امسال اطلاع داد و اظهار داشت: بدین سان ۲.۶ میلیون نفر از این مزایا برخوردار می شوند.
به قول معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، برای بیمه افرادی که سال جاری بیمه خواهند شد، ۱۳۰۰ میلیارد تومان برای سال اول اعتبار نیاز است که دولت به صورت صد در صد این مبلغ را پرداخت خواهد نمود.
معاون توسعه روستایی مناطق محروم کشور درباره برنامه های آینده معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم اظهار داشت: در سه بخش ارتباطات، خانه های بهداشت و شبکه گاز رسانی دولت تصمیم دارد آمار زیرساخت های روستایی را به صورت ۱۰۰ درصدی تکمیل کند. علاوه براین ۹۴ درصد روستاها به شبکه ملی اطلاعات وصل شده اند که تا آخر دولت به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.
وی یادآورشد: در کل کشور کمتر از یک هزار واحد خانه های بهداشت مانده است که تا آخر دولت تکمیل می شود. ۸۸ درصد روستاها به شبکه گازرسانی متصل شده اند که تا آخر این دولت تمام روستاها گازدار می شوند.
منبع:

1399/07/13
13:33:41
5.0 / 5
998
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید