كاروخدمت گزارش می دهد؛

پرداخت تسهیلات به ۱۳۸ هزار طرح اشتغال روستایی و عشایری

پرداخت تسهیلات به ۱۳۸ هزار طرح اشتغال روستایی و عشایری به گزارش كاروخدمت مدیر سرمایه گذاری پروژه اشتغال وزارت تعاون با اشاره به افتتاح ۲۶ هزار و ۵۱۲ طرح اشتغال زایی در روز دوشنبه (امروز)، اظهار داشت: از زمان اجرای طرح اشتغال روستایی در سال ۱۳۹۶ تابحال ۱۳۸ هزار و ۷۵۷ طرح اشتغال، تسهیلات دریافت نمودند.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا، مسیر توسعه و پیشرفت خیلی از کشورهای جهان از کانال روستاها عبور کرده است و روستائیان و عشایر بعنوان یکی از مولفه ها و اهرم های قدرتمند و اثرگذار در تسهیل و تسریع روند توسعه اقتصادی هستند.
کارشناسان اعتقاد دارند که اجرای موفق طرح های پایدار اشتغال روستایی و عشایر، باعث کاهش حاشیه نشینی، کاهش مهاجرت به شهرها، ماندگاری ساکنین روستا و درآمدزایی برای آنها، کمک به اقتصاد و معیشت خانوارهای روستایی، اشتغالزایی برای جوانان و کارجویان و حل معضل بیکاری در مناطق روستایی و عشایری می شود.
در این راستا طرح اشتغال روستاییان از سال ۱۳۹۶ شروع شده و به دستور رهبر معظم انقلاب و تصویب مجلس شورای اسلامی یک و نیم دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای توسعه اشتغال روستایی اختصاص یافت. به این صورت که به منظور تحقق اهداف سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به صندوق توسعه ملی اجازه داده شد با هدف ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با تصویب هیأت امنای صندوق، معادل ریالی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق را به صورت قرض الحسنه نزد بانکهای کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک، صندوق کارآفرینی امید و صندوق پشتیبانی از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی سپرده گذاری کند تا این منابع صرف اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت با اولویت روستاها و شهرهای واقع در مناطق مرزی و مناطق عشایری شود.
به گفته معاون توسعه روستایی مناطق محروم با استفاده از این منابع سهم اشتغال روستایی از پنج به ۳۰ درصد افزایش یافته است. همینطور نرخ بیکاری روستایی از ۸.۷ درصد به ۷.۳ درصد رسیده است.
مدیر سرمایه گذاری پروژه اشتغال وزارت تعاون، امروز در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: تا کنون ۱۳۸ هزار و ۷۵۷ طرح اشتغال از تسهیلات اشتغال روستایی بهره مندشده اند.
«رامین اسدی» اضافه کرد: اعتبار پرداختی به این طرح ها ۱۲ هزار و ۳۴۳ میلیارد تومان است و پیشبینی می شود ۲۵۶ هزار تا ۲۹۶ نفر با اجرای این طرح ها وارد بازار کار شوند.
وی درباره تعداد نهایی افرادی که با اجرای طرح اشتغال وارد بازار کار می شوند، اظهار داشت: در طرح هایی که تسهیلات می گیرند، در اولین مرحله برپایه خود اظهاری افراد پیشبینی می شود که برای هر پروژه چند نفر وارد بازار کار می شوند و میزان نهایی اشتغالزایی با بازرسی هایی صورت می گیرد مشخص می شود.
براساس این گزارش مقرر است امروز (دوشنبه) در ۱۴ نقطه و استان کشور پروژه های مختلفی که دولت در عرصه روستایی و عشایری انجام داده افتتاح شود.
از جمله این طرح ها می توان به افتتاح ۲۶ هزار و ۵۱۲ پروژه اشتغال زایی با اعتباری بیشتر از سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان توسط رئیس جمهوری اشاره نمود که در رسته های کشاورزی، صنعت معدن و خدمات گردشگری خواهد بود.
همچنین مقرر است یک میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار روستایی و عشایری فاقد هرگونه بیمه اجتماعی که عضونهادهای حمایتی همچون بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، قالیبافان، شاغلین صنایع دستی و زنان سرپرست خانوار بیمه شوند.


1399/07/16
13:57:08
5.0 / 5
938
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید