شریعتمداری:

ضرورت توجه به سالمندان در بودجه ۱۴۰۰ و سند هفتم توسعه

ضرورت توجه به سالمندان در بودجه ۱۴۰۰ و سند هفتم توسعه كاروخدمت: وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی بر ضرورت توجه به موضوع سالمندان در بودجه 1400 و سند برنامه پنج ساله هفتم توسعه تاكید نمود.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد شریعتمداری» امروز سه شنبه در حاشیه دهمین جلسه شورای ملی سالمندان اضافه کرد: در آستانه بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در هیات وزیران و تهیه سند برنامه پنج ساله هفتم توسعه قرار داریم و یکی از موضوع های مهم که باید مورد توجه قرار گیرد، بحث سالمندان است.
وی با اعلان اینکه سالمندان ۱۰ درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص داده اند، اظهار داشت: سالمندان عصاره ملت و آینده طبقه میانسال و جوان کشور به حساب می آیند و توجه به آنها به لحاظ حقوقی و قانونی همچون موارد مهم و ضروری تشکیل جلسه شورای ملی سالمندان است.
وزیر تعاون اظهار داشت: تکلیف قانونی برای تدوین سند ملی ۱۰ سال قبل وجود داشت، اما انجام نشده بود و الان با ستاندن نظر سازمانها و دستگاه های اجرائی بعنوان نقشه راه در عرصه های معیشت، سلامت و رفاه سالمندان تصویب و بعد از تایید سازمان برنامه و بودجه به وزارت تعاون ابلاغ گردید.
وی ادامه داد: امروز در جلسه دبیرخانه، شورا مکلف شد ظرف سه ماه چارچوب لایحه قانونی جامع سالمندان را تهیه و بعد از تایید هیات وزیران به مجلس ارائه کند.
بر طبق این گزارش، رئیس سازمان بهزیستی هم از دو برابر شدن جمعیت سالمندی کشور در ۲۰ سال آینده آگاهی داد و اضافه کرد: این در حالیست که دوبرابری جمعیت در خیلی از کشورها ظرف یکصد سال اتفاق می افتد بدین جهت باید آمادگی های لازم را داشت.
وحید قبادی دانا تصریح کرد: طبق بند هفت سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب اسلامی در موضوع لزوم تکریم سالمندان و استفاده از تجارب آنان برای جامعه، باید در کنار موضوع سلامت سالمندان، رفاه، توانمندسازی و منزلت اجتماعی آنان مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: حضور سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، این ظرفیت را فراهم نموده تا بودجه لازم نیز در بودجه سنواتی و برنامه توسعه فراهم گردد.
بگفته قبادی دانا، پنجره جمعیتی از سال ۱۳۸۵ تا ۱۴۲۵ به روی ما باز است و دوسوم جمعیت در سنین ۱۵ تا ۶۰ سال قرار دارند و زمینه جهش تولید و اقتصاد برقرار است و باید از آن استفاده گردد.
منبع:

1399/07/26
14:19:45
5.0 / 5
878
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید