محیط كسب و كار تعاونی های در تابستان امسال نامساعد بود

محیط كسب و كار تعاونی های در تابستان امسال نامساعد بود كاروخدمت: نتایج اجرای طرح پایش محیط كسب و كار بخش تعاون در تابستان امسال نشان میدهد كه وضعیت كسب و كار نسبت به فصل قبل تفاوت محسوسی نداشته و نامساعد بوده است.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از اتاق تعاون، امروزه بهبود فضای کسب و کار یکی از مهمترین راهبردهای توسعه اقتصادی هر کشور محسوب می شود. هر چه محیط کسب کار شرایط بهتری داشته باشد، بهره ­مندی از فرصت های کارآفرینی بیشتر خواهد شد که نتیجه آن خلق ارزش و ثروت برای جامعه است.
محیط کسب و کار شامل مجموعه عواملی است که بر عملکرد یا اداره بنگاه های اقتصادی موثر هستند اما تقریباً خارج از کنترل مدیران بنگاه ها قرار دارند. عواملی همچون قوانین و مقررات، میزان بارندگی و فرهنگ کاری که در هر منطقه جغرافیایی و در هر رشته کاری و نیز در طول زمان متفاوت هستند.
طبق ماده چهار قانون بهبود فضای کسب و کار، اتاق ها موظفند برای اطلاع سیاست گذاران از وضعیت محیط کسب و کار کشور، فاکتورهای ملی محیط کسب و کار در ایران را تدوین و سالیانه و فصلی به تفکیک استانها، بخش ها و کارهای اقتصادی، سنجش و اعلام کنند. برهمین اساس اجرای طرح پایش فاکتورهای ملی محیط کسب با همکاری اتاق های بازرگانی، تعاون و اصناف از پاییز ۹۵ اجرا و گزارش آن بصورت فصلی منتشر می شود.
بر طبق نتایج حاصل از پایش ملی محیط کسب ‏وکار ایران در تابستان ۹۹، رقم شاخص ملی بخش تعاون، ۶.۰۱ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شد که تفاوت محسوسی نسبت به ارزیابی فصل گذشته (بهار ۱۳۹۹ با میانگین ۶.۰۲) نشان نمی دهد و همچنان وضعیت کسب و کار در وضعیت خوبی به سر نمی برد.
در طرح پایش تابستان ۹۹، تعداد ۲۶۲ فعال اقتصادی بخش تعاون در تمامی رشته فعالیت ها و در همه استانها مشارکت داشتند.
براساس این گزارش، نامناسب ترین مولفه های محیط کسب و کار بخش تعاون در تابستان۹۹ شامل بی ‏ثباتی و غیرقابل پیش‏ بینی بودن قیمت ‏ها، دشواری تامین مالی از بانک ها و بی‏ثباتی سیاست‏ ها، مقررات و رویه‏ های اجرائی بوده است.
همچنین مناسب ترین مولفه های محیط کسب و کار بخش تعاون در تابستان امسال شامل محدودیت دسترسی به آب، محدودیت دسترسی به شبکه تلفن همراه و اینترنت و نحوه استقبال مشتریان از نوآوری و ابتکار در ارائه خدمات و محصول می شود.
براساس این برآورد کشاورزی، بهترین محیط کسب و کار و خدمات بدترین محیط کسب و کار(با توجه به محدودیت ها جهت کنترل ویروس کرونا، در دو فصل اخیر بیشترین لطمه را رشته های خدمات دیده است.) بوده اند.
براساس این گزارش استان های مازندران، گیلان و کردستان به ترتیب بهترین محیط کسب و کار و استان های سمنان، تهران و چهارمحال و بختیاری به ترتیب بدترین محیط کسب و کار را ثبت کرده اند.
فعالیت های حمل و نقل و انبارداری، بهترین محیط کسب و کار و استخراج معدن، بدترین محیط کسب و کار را برمبنای پایش محیط کسب و کار بخش تعاون برمبنای رشته فعالیت ها داشته اند.
منبع:

1399/08/11
22:55:53
5.0 / 5
1372
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید