مركز پژوهش های مجلس اعلام كرد؛

بیكاری تابستان ۱۸ و نیم درصد

بیكاری تابستان ۱۸ و نیم درصد 22.3 درصد از بیکاران و 8.9 درصد از جمعیت شاغل تابستان 98 در تابستان 99 به جمعیت غیرفعال اضافه شده اند و در صورتیکه این افراد در جمعیت جویای کار لحاظ می‏ شدند، نرخ بیکاری 18.5 درصد می شد.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی تحت عنوان «تحلیل فاکتورهای بازار کار در فصل تابستان ۱۳۹۹» مهم ترین تحولات بازار کار کشور در فصل گذشته را تحلیل کرده است.
بر اساس بررسی های این مطالعه مهم ترین تحولات بازار کار کشور در تابستان ۱۳۹۹ متأثر از شیوع ویروس کرونا به شرح زیر است:
در تابستان ۱۳۹۹ نسبت به فصل مشابه سال قبل (تابستان ۱۳۹۸)، جمعیت فعال ۱۶۲۶ هزار نفر کاهش داشته است که بخش مهمی از آنرا زنان می سازند. این مساله سبب شده نرخ مشارکت با کاهش ۳.۱ درصدی به رقم ۴۱.۸ درصد برسد.
در تابستان ۱۳۹۹ نسبت به تابستان ۱۳۹۸، تعداد ۱۲۰۹ هزار نفر از جمعیت شاغلان کشور کاهش یافته که حدود ۸۱۷ هزار نفر آن مربوط به بخش خدمات بوده است. عمده این کاهش اشتغال در مشاغل خدماتی، متأثر از شیوع ویروس کرونا در کشور است.
نرخ اشتغال ناقص در تابستان ۱۳۹۹ نسبت به تابستان ۱۳۹۸، ۰.۵ درصد افزایش را نشان میدهد. این مساله به خصوص از منظر تامین معیشت خانوارهای کشور بسیار بااهمیت است.
در تابستان ۱۳۹۹ نسبت به تابستان ۱۳۹۸، جمعیت بیکار ۴۱۷ هزار نفر کاهش داشته که سبب کاهش نرخ بیکاری به ۹.۵ درصد شده است. با این وجود این رقم تا حدی گمراه کننده است.
بررسی ها نشان میدهد ۲۲.۳ درصد از بیکاران و ۸.۹ درصد از جمعیت شاغل تابستان ۱۳۹۸، در تابستان ۱۳۹۹ به جمعیت غیرفعال اضافه شده اند و در صورتیکه این افراد در جمعیت جویای کار لحاظ می شدند، نرخ بیکاری به ۱۸.۵ درصد افزایش می یافت.


1399/09/23
22:41:58
5.0 / 5
1213
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید