وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اعلام كرد:

سهم ۲۹ درصدی اشتغال روستایی از سبد اشتغال كشور

سهم ۲۹ درصدی اشتغال روستایی از سبد اشتغال كشور به گزارش کاروخدمت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: سهم اشتغال روستایی در سبد اشتغال کشور از 3 درصد به 29 درصد بالا رفته است.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری وزیر تعاون در نشست گفت و شنود حقوق شهروندی که با حضور تعدادی از فعالان وصاحبنظران عرصه حقوقی برگزار گردید اظهار داشت: توجه به رضایت عموم مردم یکی از مهمترین اصول حاکم بر نظام جمهوری اسلامی است و بر همین مبنا در وزارت تعاون کوشیده ایم در همه فعالیت ها، سیاست گذاری شهروند مدار حاکم باشد.
وی تصریح کرد: بر مبنای قانون اساسی و قوانین آمره به رعایت حقوق شهروندی مکلف هستیم.
وزیر تعاون به تشریح عملکرد این وزارتخانه در حوزه حقوق شهروندی پرداخت و در حوزه رفاه عمومی به ایجاد پایگاه اطلاعات رفاه ایرانی ها اشاره نمود و اضافه کرد: از راه این پایگاه و ثبت اطلاعات واقعی از وضعیت عمومی مردم، گزارش های دقیق و روشنی را در اختیار سیاستگذاران حوزه رفاه اجتماعی قرار می دهیم.
وی اضافه کرد: حدود ۶۰ پایگاه اطلاعاتی در اختیاراین وزارتخانه قرار دارد و تمام اطلاعاتی که بر پایه کد ملی در کشور ثبت می شود در این پایگاه گردآوری شده است و بر اساس این اطلاعات می توانیم ۸۵ میلیون جمعیت کشور را در یک طبقه بندی روشن در ۱۰دهک مشخص دسته بندی کرده و از وضعیت اقتصادی آنها باخبر شویم.
شریعتمداری توجه جدی به مطالبه ۱۵ ساله مردم از راه اصلاح دستمزد افراد دارای حقوق ثابت که پارسال انجام شد را تلاش دیگری در جهت تحقق خواسته ها و مطالبات مردمی دانست و عنوان کرد: با۵۰ درصد افزایش حقوق کارکنان دولت و همسان سازی حقوق بازنشستگان، این مطالبه جدی و مغفول مانده، با اختصاص ۵۰ هزار میلیارد تومان منابع تحقق یافت.
تشکیل بیش از ۱۳ هزار تشکل کارگری و کارفرمایی در دولت تدبیر و امید
وزیر تعاون به اهمیت و ضرورت حضور تشکل ها و اتحادیه ها بعنوان نمایندگان مردم درتصمیم گیری ها نیز تصریح کرد و اظهار داشت: بر همین اساس، در دولت تدبیر و امید ۱۳ هزار و ۷۰۰ تشکل کارگری و کارفرمایی در کشور بوجود آمده است.
وی به اقدامات گوناگون این وزارتخانه در حوزه حقوق کودکان نیز اشاره نمود و اظهار داشت: با همکاری وزارت بهداشت، کودکان دارای سوء تغذیه شناسایی شدند و منابعی برای آنان اختصاص داده شد. علاوه بر این ۱۴۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل را نیز شناسایی کردیم که بخشی از آنها به علت مسائل مادی و بخشی نیز به علت معلولیت امکان تحصیل نداشتند و سعی کردیم آنان نیز از این حق اساسی بهره مند شوند.
شریعتمداری درباب اقدامات صورت گرفته در زمینه توجه به حقوق بانوان سرپرست خانوار نیز عنوان کرد: در جهت توانمند سازی این قشر از جامعه نیز داشبورد اطلاعات زنان سرپرست خانوار تهیه و قدم های خوبی برداشته شده است.
وزیر تعاون تصریح کرد: به وضعیت معلولان نیز در این دولت توجه ویژه ای شده و از راه تصویب قانون افراد دارای معلولیت در مجلس شورای اسلامی و پیشبینی منابعی تلاش کردیم بطور ویژه ای به آنها رسیدگی نماییم، این منایع از سال اول با حدود یک هزار و صد میلیارد تومان شروع شد و امروز به دو هزار میلیارد تومان منابع رسیده و علاوه بر منابعی که قبلاً در این ردیف ها مصرف می شد این منابع در اختیار معلولان قرار گرفت.
وی اظهارداشت: به روستاها بعنوان مرکز اصلی توسعه کشور توجه ویژه شد، گسترش و توسعه شبکه آب، برق، گاز، توسعه شبکه اینترنت و نیز توجه به مسئله اشتغال روستاها با اختصاص یک و نیم میلیارد دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی نیز از دیگر برنامه هایی بود که در این دولت به اجرا گذاشته شد.
افزایش سهم اشتغال روستایی از ۳ به ۲۹ درصد در سبد اشتغال کشور
وزیر تعاون خاطرنشان کرد: تا امروز و به شکل تمام شماری شده حدود ۲۵۰ هزار شغل در سطح روستاها به وجود آمده و سهم اشتغال روستایی در سبد اشتغال کشور از ۳ به ۲۹ درصد افزوده شده است.
شریعتمداری اضافه کرد: با ایجاد کانون های بوم گردی، مسئله مهاجرت معکوس به روستاها انجام شده است. علاوه بر این تا پیش از این دولت، تنها ۶۵۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر قرار داشتند که با اختصاص نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان، پوشش بیمه اجتماعی روستاییان را در کشور به سه میلیون نفر افزایش داده ایم.
وی خاطرنشان کرد: همین طور در حوزه خانمهایی که همسر خارجی داشتند امکان انتقال تابعیت برای فرزندان نیز انجام شده است.
وزیر تعاون افزود: در حوزه روابط کار نیز سعی کردیم تا رابطه کارگران و کارفرمایان بهبود یابد و درطی این دو سال ۳۰ سامانه جامع کار در سرتاسر کشور استقرار پیدا کرده که از راه این سامانه ها، ارتباطات کارگر و کارفرما به صورت منطقی تر برقرار می شود.
از حضور وکلا در هیات های تشخیص و حل اختلاف استقبال می کنیم
در ادامه این نشست، حاتم شاکرمی، معاون روابط کار اظهار داشت: الان این معاونت خیلی از خدمات خودرا و بخصوص در حوزه حقوق شهروندی به صورت الکترونیکی به جامعه کارگری و کارفرمایی ارائه می دهد.
وی به موضوع شفافیت اشاره نمود و اظهار داشت: از اصلاح آئین نامه تعیین اعضای حل اختلاف و حضور وکلا در هیات های تشخیص و حل اختلاف که در این نشست عنوان شد استقبال می نماییم.
شاکرمی با اشاره به اینکه الان هفت مقاوله نامه در دولت تصویب شده است اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران تا حالا به ۱۴ مقاوله نامه بین المللی پیوسته است که البته این تعداد افزایش پیدا خواهد نمود.
راه اندازی اورژانس کسب و کار در دستور کار قرار دارد
عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال نیز به اقدامات این معاونت در حوزه زنان سرپرست خانوار و اشتغال پرداخت و اظهار داشت: راه اندازی اورژانس کسب و کار در دستور کار قرار دارد و در حال نهایی شدن است.
وی توضیح داد: از این اورژانس در دوره های اضطرار اقتصادی و طبیعی می توان بهره برد که توجه خاصی را به واحدهای کسب و کار دارد.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال افزود: در دوران کرونا ۲۰ هزار میلیارد تومان برای واحدهای کسب و کار وکارفرمایانی که به شکلی بتوانند از کارگران حمایت کنند اختصاص دادیم.
منصوری اضافه کرد: همین طور یک بسته سیاستی نیز در مورد به کارگیری اتباع خارجی وجود دارد که در یک رشته فعالیتهای خاصی بتوانند کار کنند و تاکید بر پشتیبانی از نیروی کار ایرانی است.
وی در مورد منشور حقوق شهروندی نیز اظهار داشت: در این مورد دو نکته ویژه داریم و آن بحث مالکیت و حقوقی برای نیروی کار شهروندان در حوزه کار و اشتغال است که برای نخستین بار نه از منظر بنگاه کسب و کار بلکه از منظر حقی که خود انسان دارد به آن پرداخته ایم و انسان محوری در آن بعنوان مسئله دیده شده است.
منصوری توضیح داد: در همه استان ها شاغلین و بیکاران زن سرپرست خانوار را به صورت تفکیک شده داریم. همین طور با هماهنگی معاونت زنان برای همه زنان سرپرست خانوار و جامانده از اشتغال و مشاغل خانگی یک برنامه فراگیر اجرا کرده ایم و به صورت پایلوت این برنامه در ۹ استان اجرا شد و الان در ۳۱ استان اجرای آن ادامه دارد.منبع:

1399/10/11
01:01:35
5.0 / 5
524
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید