در گزارش كاروخدمت مطرح شد؛

خطر بازنشستگی قبل از موعد كاركنان دولت برای بازار كار

خطر بازنشستگی قبل از موعد كاركنان دولت برای بازار كار کارکنان دولت که مشمول بازنشستگی قبل از موعد شوند، خطری جدی برای بازار کار است؛ چرا آنها به انبوه جویندگان کار می پیوندند و رقیب بیکاران فعلی وتهدیدی برای شاغلان در بخش غیردولتی خواهند شد.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، کارکنان دولت که «مشمول بازنشستگی قبل از موعد» شوند، خطری جدی برای بازار کار است؛ چرا آنها به انبوه جویندگان کار می پیوندند و رقیب بیکاران فعلی و تهدیدی برای شاغلان در بخش غیردولتی خواهند شد.
بر اساس بخشی از طرح نمایندگان مجلس، شرط سنی از بازنشستگی حذف و مردان با ۲۵ و زنان با ۲۰ سال سابقه کار می توانند بازنشسته شوند و حقوق ۳۰ روزه دریافت نمایند
این بخشی از اخطار آلبرت بغزیان، اقتصاددان درباره نتایج نهایی شدن طرح «بازنشستگی قبل از موعد» است که ۳۹ نماینده مجلس اواخر ماه گذشته، تقدیم هیأت رئیسه مجلس کردند و الان، در نوبت دستورکار بهارستان است. بر مبنای بخشی از این طرح، شرط سنی از بازنشستگی حذف و مردان با ۲۵ و زنان با ۲۰ سال سابقه کار می توانند بازنشسته شوند و حقوق ۳۰ روزه دریافت نمایند.
بغزیان در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به تبعات خطرناک تصویب این طرح بر اقتصاد و بازار کار کشور تاکید کرد: این طرح و طرح های مشابه، چاره مناسبی برای ایجاد اشتغال جوانان نیست و چه بسا، امکان دارد در شرایط بد اقتصادی، شاهد وقوع بحران اقتصاد جدیدی باشیم. چونکه بخش زیادی از کسانی که زودتر از موعد بازنشسته می شوند، برای کسب درآمد بیشتر در یک مجموعه جدید مشغول به کار می شوند و جای یک شاغل را می گیرند و این مساله به بیکاری در جامعه، دامن خواهد زد.
این اقتصاددان اضافه کرد: با عنایت به چالش های بزرگ اقتصاد ایران، نرخ بالای تورم و چشم انداز ناروشن تحولات اقتصادی، کمتر کسی به از دست دادن شغل دولتی خود رضایت می دهد چونکه ترجیح می دهد خویش را از «آب باریکه» حقوق دولتی، بعلاوه، دریافتی های ناشی از اضافه کاری، حق مأموریت و … محروم نکند.
بخش زیادی از کسانی که زودتر از موعد بازنشسته می شوند، برای کسب درآمد بیشتر در یک مجموعه جدید مشغول به کار می شوند و جای یک شاغل را می گیرند و این مساله به بیکاری در جامعه، دامن خواهد زد
تشدید وخامت صندوق های بازنشستگی و بحران بیکاری
وی همینطور با تاکید بر اینکه اجرای این طرح، امکان دارد، بار مالی زیادی را به دولت تحمیل کند، خاطرنشان کرد: الان، صندوق های بازنشستگی با کمبود منابع پایدار دست وپنجه نرم می کنند و ادامه فعالیت، مرهون حمایت های دولت، است؛ تصویب و اجرای «بازنشستگی قبل از موعد»، به مصلحت نیست، چونکه صندوق های بازنشستگی در وضعیتی قرار خواهند گرفت که دولت حتی اگر مایل باشد، به علت بار مالی سنگین ایجادشده، قادر به پشتیبانی از آنها نخواهد بود و صندوق ها با بحران بقا مواجه می شوند.
کارکنان بازنشسته؛ رقبای جدی شاغلان غیردولتی
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه اجرای «بازنشستگی قبل از موعد»، تهدید جدی حتی برای شاغلان است، اخطار داد: شاغلان با رقبای تازه نفسی روبرو می شوند که از مزیت عدم احتیاج به بیمه کردن از جانب کارفرما برخوردار می باشند و برخی به دریافتی کمتری هم رضایت می دهند تا مکمل حقوق بازنشستگی شان شود و به این ترتیب، دور از انتظار نیست، جای شاغلان را در بازار کار غیردولتی، تنگ کنند.
شاغلان با رقبای تازه نفسی روبرو می شوند که از مزیت عدم احتیاج به بیمه کردن از جانب کارفرما برخوردار می باشند و برخی به دریافتی کمتری هم رضایت می دهند تا مکمل حقوق بازنشستگی شان شود
این اقتصاددان، با یادآوری لزوم تعریف منابع پایدار تأمین مالی برای این اجرای طرح، اظهار داشت: هم اکنون، وضعیت نقدینگی صندوق های بازنشستگی، در حدی نیست که بتوانند پاسخگوی انبوهی از بیمه شدگان باشند که به یک باره، به جمع دریافت کنندگان حقوق و مستمری بپیوندند و مطالبات خدماتی هم دارند.
وی با تاکید بر اینکه تصویب و اجرای این طرح به ضرر دولت خواهد بود، افزود: طرح «بازنشستگی قبل از موعد»، فقط ظاهر زیبایی دارد، اما تصویب و اجرای آن، مانند از چاله به چاه انداختن جامعه است و نتایج خطرناکی نظیر تشدید بیکاری، تهدید شاغلان در بازار کار، فشردن گلوی صندوق های از نفس افتاده بازنشستگی و … را به دنبال دارد.
بغزیان، به نمایندگان مجلس سفارش کرد اگر قصد دارند، بررسی طرح بازنشستگی قبل از موعد، را کلید بزنند، حتما پیش از رأی دادن، تمامی جوانب آنرا در نظر بگیرند و نتایج بعد مالی و اقتصادی اجرای آنرا مدنظر قرار دهند، تا مبادا تصویب و اجرای چنین طرحی، ناخواسته، اقتصاد کشور، صندوق های بازنشستگی و بازنشستگان قبلی و جدید را با چالش های جدی تری و بازگشت ناپذیر مواجه کند.منبع:

1399/10/24
13:28:58
0.0 / 5
732
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید