رشد ۱۵۳ درصدی درآمد كارگران از سال ۹۲ تا ۹۸

رشد ۱۵۳ درصدی درآمد كارگران از سال ۹۲ تا ۹۸ ایرنا- طبق آخرین داده های آماری، متوسط درآمد سالیانه کارگران در سال ۹۲ برابر ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود که با رشدی ۱۵۳درصدی تا سال ۹۸ به ۳۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آخرین وضعیت درآمدی گروه های مختلف شغلی در ۶ سال قبل را منتشر نمود. طبق این گزارش متوسط درآمد سالیانه خانوار شهری در ابتدای آغاز به کار دولت تدبیر و امید (سال ۹۲) برابر ۲۰ میلیون ۵۰۰ هزار تومان بود که این رقم در سال ۹۸ با ۱۶۳ درصد رشد ۵۴ میلیون تومان شد.
براساس این آمار بیشترین رشد درآمد در ارتباط با سال ۹۸ است و در این سال حقوق سرپرستان خانوار نسبت به سال پیش از آن (۹۷) ۲۴.۴ درصد افزایش یافته و معادل ۵۴ میلیون تومان بود.
در بین سالهای ۹۲ تا ۹۸ دستمزد کارگران هم رشد کرده است. در سال ۹۲ حقوق کارگران ماهانه یک میلیون و ۱۳۳ هزار تومان بود (سالیانه ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان). حقوق کارگران ساده در میان سالهای ۹۲ تا ۹۸ هر سال رشد کرده است، به این صورت که در سال نخست آغاز به کار دولت دستمزد کارگران ساده ۲۲.۱ درصد افزایش یافت و به رقم ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید.
بیشترین افزایش درآمد کارگران ساده در ارتباط با سال افزایش درآمد در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ بود که رشد ۳۰.۲ درصدی را ثبت نمود و متوسط درآمد سالیانه این قشر از جامعه ۳۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شد و هر کارگر ساده به صورت میانگین ماهیانه ۲ میلیون و ۸۷۵ هزار تومان حقوق می گرفت. این اعداد نشان داده است در مجموع از سال ۹۲ تا سال ۹۸، حقوق کارگران رشدی ۱۵۳ درصدی را تجربه کرده است.
براساس این گزارش ۶.۱ درصد از کارگران حقوق بگیر عمومی، ۵۲.۲ درصد حقوق بگیر خصوصی، ۰.۶۸ درصد مشاغل آزاد کشاورزی و ۹.۳ درصد کارگر آزاد غیرکشاورز هستند. البته در میان کارگران ۳۱.۹ درصد هم از منابع متفرقه درآمد کسب می کنند. ازاین رو کسب درآمد از مشاغل حقوق بگیری خصوصی اصلی ترین منابع درآمدی این گروه از خانوار است.
به گزارش کاروخدمت به نقل از ایرنا، در دو دهه گذشته به علت افزایش نیافتن مزد متناسب با تورم، یک شکافی میان مزد و تورم و هزینه های زندگی بوجود آمده و مشکلات زیادی برای طبقات کارگری و کارفرمایی به وجود آمده است.
در دولت تدبیر و امید حق مسکن کارگران ۱۴۰۰ درصد افزایش یافته و از رقم ۲۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۴ به مبلغ ۳۰۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۹ رسیده است.

 


منبع:

1399/11/01
17:20:11
0.0 / 5
885
تگهای خبر: آمار , كارفرما , كارگر , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید