نگاهی به روند رشد حداقل دستمزد كارگران در 41 سال قبل

نگاهی به روند رشد حداقل دستمزد كارگران در 41 سال قبل حداقل دستمزد کارگران در سال ۵۸ برابر یک هزار و ۷۰۰ تومان بود که طی ۴۱ سال قبل حدود یک هزار و ۱۲۳ برابر شده است.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، کارگران بازوان حرکت جامعه به سمت رشد و تعالی و عامل موثر گردش چرخ های اقتصادی هستند و تأمین معیشت و رفاه آنان همواره باید مورد توجه دولت ها قرار گیرد.
«قدرت خرید کارگران» شاخصی برای سنجش وضعیت معیشت مردم بخصوص کارگران است. دولت های وقت، هر سال در ایام پایانی سال در شورایی سه جانبه با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و میزان دستمزد را برپایه متغیر نرخ تورم و هزینه معاش تعیین می شود.
همانطور که گفته شد نرخ تورم در تعیین دستمزد کارگران نقش محوری دارد؛ براین اساس در این گزارش نگاهی به وضعیت نرخ تورم و حداقل دستمزد در ۴۱ سال قبل (از سال ۵۸ تا امسال) انداخته ایم.
براساس آمار سال ۵۸ و در صورتی که حدودا یک سال از پیروزی انقلاب گذشه بود نرخ تورم ۱۱.۴ درصد بود و برای کارگر حداقل یک هزار و ۷۰۱ تومان حقوق ماهیانه پرداخت می شد. در فاصله سالهای ۵۹ تا ۶۳ در صورتی که نرخ تورم سیر نزولی را آغاز کرده بود میزان دستمزد در رقم یک هزار و ۹۰۵ تومان ثابت بود.
پس از آن در سالهای ۶۴ و ۶۵ حداقل دستمزد کارگران ۲۵۵ تومان افزایش یافت و به رقم دو هزار و ۱۶۰ تومان رسید. در سالهای پایانی دوران دفاع مقدس با وجود اینکه نرخ تورم بیشتر از ۲۷ درصد بود حقوق کارگران به صورت جزئی افزایش یافت و در دو سال پی در پی ۶۷ و ۶۸ برابر دو هزار و ۴۹۰ تومان بود.
بین سالهای ۶۹ و ۷۰ دستمزد کارگران ۴۰ درصد افزایش یافت و بعد از این سال بود که حداقل دستمزد کارگران بین ۲۰ تا ۳۰ درصد رشد داشت و به تناسب آن، نرخ تورم هم به بیشتر از ۲۰ درصد رسید بگونه ای که در سال ۷۴ وقتی نرخ تورم ۴۵.۵ درصد بود دستمزد کارگران ۲۶.۴ درصد افزایش یافت.
سال ۹۲ با شروع کار دولت یازدهم نرخ رشد تورم ۳۴.۷ درصد و حداقل مزد ۴۸۷ هزار و ۲۰۰ تومان بود و یک سال بعد از آغاز به کار این دولت نرخ تورم کاهش پیدا کرد و به ۱۵.۴ درصد رسید (۱۹.۱ درصد کم شد)، حداقل دستمزد ۶۰۸ هزار و ۹۱۰ تومان و ۱۹.۹ درصد افزایش یافت.
در آخر کار دولت یازدهم (سال ۹۶) نرخ تورم ۹.۶ درصد بود که نسبت به سال قبل ۰.۶ درصد رشد داشت و دستمزد کارگران ۱۲.۶ افزایش یافت و معادل ۹۲۹ هزار و ۹۳۱ تومان بود.
در سالهای ۹۷ و ۹۸ حداقل دستمزد کارگران به ترتیب یک میلیون و ۱۱۴ و یک میلیون و ۵۱۶ هزار تومان بود. در سال ۹۷ دستمزد نسبت به سال قبل ۱۶.۶ درصد رشد و در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ هم ۲۶.۵ درصد افزایش پیدا کرد. سال جاری هم حداقل کارگران یک میلیون و ۹۱۱ هزار تومان بود و نسبت به سال قبل ۲۱ درصد افزایش یافت.
نکته قابل توجه این است که دریافتی هر کارگر دربرگیرنده چند ردیف مزدی است، حداقل دستمزد و کمک هزینه اقلام مصرفی یا همان حق خواروبار به همه کارگران تعلق می گیرد. کارگرانی که سابقه کار دارند، به آنها حق سنوات هم تعلق خواهد گرفت و به ازای هر فرزند (تا دو فرزند) حق اولاد تعلق خواهد گرفت. ازاین رو مبلغ حداقل دستمزد کمتر از مجموع دریافتی هر کارگر است.
حداقل دستمزد کارگران در سال ۵۸ برابر یک هزار و ۷۰۰ تومان بود که طی ۴۱ سال قبل به رقم یک میلیون و ۹۱۱ هزار تومان رسیده است، یعنی ۱۱۲۳ برابر افزایش یافته است.
همچنین نرخ تورم طی این سال ها با افت و خیزهای زیادی همراه بود و در سال ۵۸ برابر ۱۱.۴ درصد بود و این رقم در دیماه سال جاری برابر ۳۲.۲ درصد بود و ۲۰.۸ درصد رشد داشته است.
نگاهی به نرخ رشد تورم و نرخ رشد حداقل دستمزد نشان داده است که طی سالهای ۵۸ تا ۹۹، متوسط نرخ رشد دستمزد حدود ۷۹ درصد بیشتر از نرخ رشد تورم بوده است.

منبع:

1399/11/24
22:48:24
0.0 / 5
929
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , خرید , كارفرما
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید