افزایش 3 درصدی دانش آموزان با وزن طبیعی

افزایش 3 درصدی دانش آموزان با وزن طبیعی به گزارش کاروخدمت معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با اعلان اینکه در قالب طرح کوچ، دو مرتبه سنجش انجام شد اظهار داشت: شمار دانش آموزان در گروه با وزن طبیعی، 3.01 درصد بالا رفته و تعداد دانش آموزان لاغر و خیلی لاغر که در سنجش اولیه 6 درصد بود کاهش یافته و به 5.39 درصد رسیده است.


به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا، مهرزاد حمیدی در مراسم اختتامیه طرح کنترل وزن و چاقی دانش آموزان با اعلان اینکه نگاه ما همگانی و عمومی بودن خدمات حوزه تربیت بدنی و سلامت است اظهار نمود: نظام یکپارچه و کار تیمی سراسری را در گستره نظام تعلیم و تربیت حائز اهمیت می دانیم. امروز ۴۰ هزار دبیر تربیت بدنی و مراقب سلامت آماده اجرای طرح های تربیت بدنی و سلامت در سطح کشور هستند.
وی اضافه کرد: ارتقای جایگاه تربیت بدنی و سلامت در نظام آموزش و پرورش، ارتقای منزلت مراقبین سلامت و معلمین تربیت بدنی در مدارس کشور، توسعه مشارکت خانواده ها در برنامه ها و پی ریزی نهضت داوطلبی همچون سیاست های ما در این عرصه بوده است.
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش آمارها و نتایج طرح کوچ را اعلام نمود و اظهار داشت: در قالب طرح کوچ، دو مرتبه سنجش انجام شد. در سنجش اولیه و سنجش ثانویه طرح کوچ در مجموع ۲۵ میلیون و ۱۵۵ هزار و ۳۵۷ مرتبه، بی ام آی دانش آموزان سنجش شده است که ۱۳ میلیون ۲۹۰ هزار و ۷۲۰ نفر در سنجش اولیه و ۱۱ هزار و ۸۶۴ هزار نفر در سنجش ثانویه اندازه گیری شده اند.
حمیدی افزود: امروز ما گزارش استانها، مناطق و مدارس را به تفکیک داریم و کتابی که امروز رونمایی می شود حاوی همین جزییات است. اطلاعاتی که در سنجش اولیه و ثانویه جمع آوری شده نشان میدهد که تا حدودی به اهداف این طرح دست یافته ایم. شمار دانش آموزان در گروه با وزن طبیعی، ۳.۰۱ درصد بالا رفته و در حقیقت تعداد دانش آموزان دارای وزن طبیعی در سنجش اولیه از ۶۳.۹ به ۶۶.۹۱ درصد در سنجش ثانویه رسیده است. همین طور تعداد دانش آموزان لاغر و خیلی لاغر که در سنجش اولیه ۶ درصد بود کاهش یافته و به ۵.۳۹ درصد رسیده است.


دختران بیشتر از پسران مراقب اضافه وزنشان هستند

وی با اعلان اینکه توانستیم هم در بخش دانش آموزان چاق و دارای اضافه وزن هم در بخش دانش آموزان با وزن طبیعی و هم در گروه لاغرها نتایج خوبی بگیریم اظهار داشت: مراکز بهداشت وزارت بهداشت برای مشاوره کمک های ارزشمندی داشتند و در مقایسه سنجش اولیه و ثانویه یک نکته وجود داشت. در گروه "وزن طبیعی"، دختران ۸.۲۰ درصد وزنشان از پسران طبیعی تر است، این در حالیست که سفره آنها با پسران یکی است ولی تحرکشان کمتر است. در بررسی های میدانی به این نتیجه رسیدیم که یا مادران بیشتر مراقب تغذیه دخترانشان هستند و یا این که ممکنست با خوردن هراسی وزنشان را کنترل کنند که در این صورت هشداری برای آینده در زمینه فرزندآوری وجود دارد.
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش به وضعیت استانها در طرح کوچ اشاره نمود و اظهار داشت: استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان جنوبی و کرمان بیشترین آمار دانش آموزان لاغر و خیلی لاغر را دارند. این آمار در سنجش ثانویه هم تکرار می شود که نشان میدهد این استانها به سبب محرومیت در این گروه قرار می گیرند.


استانهای دارای بیشترین دانش آموز با وزن طبیعی

حمیدی اضافه کرد: استان های خراسان جنوبی و شمالی، سیستان و بلوچستان و چهارمحال و بختیاری بیشترین آمار دانش آموزان با وزن طبیعی را دارند که آن هم شاید به سبب وضع استان باشد. تهران، کرمان، مازندران و بوشهر کمترین آمار را در گروه دانش آموزان با وزن طبیعی دارند.


پیش قراولان چاقی

وی با اعلان اینکه در دامنه اضافه وزن، متاسفانه شهر تهران مقام اول را در سنجش اولیه و ثانویه دارد اظهار داشت: مازندران، گیلان و شهرستان های تهران در سنجش اولیه و ثانویه در وضعیت چاقی، پیش قراول هستند. استان های سیستان و بلوچستان، خراسان، چهارمحال و بختیاری و هرمزگان کمترین سطح چاقی دانش آموزان را در بین استان های دیگر دارند که نشان میدهد باید سیاست هایی چون تغذیه سالم و ترویج برنامه های حرکتی برای این استانها پیش بینی شود.
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش افزود: اجرای این پیمایش ملی و کسب نتایج باارزش در وضعیت سخت کرونائی بیان کننده انسجام و اثرگذاری حرکت نظام تعلیم و تربیت با اعتماد به خانواده ها و مدارس بود. این واقعیت نشان میدهد که هر پیمایش ملی در این مقیاس عظیم می تواند با تاکید بر ظرفیت وزارت آموزش و پرورش صورت گیرد. اجرای دوسالانه طرح به روند شناسی کمک کرده و موجب پیش گیری از صرف هزینه های درمانی می شود.
حمیدی با اشاره به فراهم شدن امکان بهتر شناسایی و پرورش استعدادها با سنجش نرم آمادگی جسمانی دانش آموزان کشور اظهار داشت: نرم آمادگی جسمانی را به تفکیک ۱۲ کلاس و در تمام استانها احصاء کردیم. سنجش و تقویت نرم آمادگی جسمانی استانها که جزء درس تربیت بدنی است موجب می شود توان حرکتی دانش آموزان افزایش یابد. امید است در سال آتی نیز طرح ملی سوادحرکتی اجرائی شود و با رصد و پیگیری این طرح روند افزایش وزن را متوقف نماییم.
منبع:

1400/02/26
20:55:45
5.0 / 5
170
تگهای خبر: آمار , توسعه , خدمات , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید