همتی در مناظره اجتماعی، فرهنگی و سیاسی 1400

همتی در مناظره اجتماعی، فرهنگی و سیاسی 1400 کاروخدمت: دومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری 1400 ساعت 17 امروز؛ سه شنبه هجدهم خرداد 1400 با موضوع فرهنگی، اجتماعی و سیاسی اجرا شد.


به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در پاسخ به نخستین سوال از دومین مناظره ۱۴۰۰ درباره نبود اعتبار معنادار میان نظام آموزشی و وضعیت اقتصادی و برنامه وی برای مناسب سازی دراین زمینه، اظهار نمود: لازم می دانم به شیوه مناظره انتقاد وارد کنم و این که شبیه مسابقه هفتگی شده است. مردم باید پاسخ به سوالات مهمتر را از کاندیداها ببینند.
همتی اضافه کرد: من مخالف انحصار هستم که در اقتصاد و رسانه به یک اندازه بد است و باید رفع گردد. نباید بگذاریم دری که دارد روی کنش گران اجتماعی بسته می شود بسته شود. من صدای بی صدا ها و قدرت بی قدرتان هستم که لطمه فراوان از وضعیت فعلی می بیند.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد: ما باید برای آنان شرایط زندگی بهتری فراهم نماییم، از کوله بران گرفته تا زنان سرپرست خانوار و معتادان و کودکان کار و کودکان بد سرپرست و بی سرپرست، اینها هدف اصلی دولت من هستند.
وی اظهار داشت: در نگاه من بازار رقابتی نقش مهمی دارد، اما در سلامت، آموزش و اقشار لطمه پذیر باید توجه دولت بیشتر از گذشته باشد. ما می توانیم در حوزه آموزش به اولیا بسته هایی بدهیم تا برمبنای آنچه که خودشان تصمیم می گیرند برای ثبت نام فرزندان در مدارس اقدام نمایند.

***
همتی در بخش نقد دومین مناظره تلویزیونی کاندیداهای ریاست جمهوری در واکنش به سخنان دیگر کاندیداها درباره اظهاراتش، اظهار داشت: من از پاسخ به سوال قبلی کمی وقت کم آوردم که الان به آنچه باقی ماند اشاره می کنم، گفتم که جوانان تحصیلکرده بیکار به خاطر رشد منفی تولید و بعد به خاطر شیوع ویروس کرونا این وضعیت بیکاری را دارند که باید در دولت آینده این مساله مورد توجه قرار گیرد و امر کاهش شیوع ویروس کرونا با واکسیناسیون حل شود.
وی اضافه کرد: پس از آن هم باید به موضوع کارهای خدماتی و توسعه استارت آپ ها و کارهایی که با حضور در فضای مجازی انجام می شود، بپردازیم و در کنارش مجوزهای لازم را برای وضعیت کارآفرینی فراهم نماییم و موانع این مسیر را برداریم.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در واکنش به سخنان جلیلی اشاره کرد: آقای جلیلی می گویند نباید برای رسیدگی به مسائل کشور وقت تلف کرد. سوالم از ایشان این است که پس چرا برای تصویب FATF در مجمع تشخیص مصلحت دو سال وقت کشور را گرفتید و آنرا زندانی کردید و در آخر هم موجب شدید که وارد فهرست سیاه شویم؟ اگر برنامه ای داشتید به مردم ارائه می کردید و اگر نه آنرا تصویب می کردید تا اینطور نشود.
همتی در واکنش به سخنان رئیسی اظهار نمود: شما گفتید که با ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالف هستید من از شما سوالم این است که دو سال در شورای عالی اقتصادی حضور داشتید و دیدید که من با ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالف بودم، چرا جلوی آنرا نگرفتید؟ همانجا می توانستید بایستید و جلویش را بگیرید تا ادامه پیدا نکند.
وی اضافه کرد: مگر دیگر اعضای شورای هماهنگی اقتصادی نبودند که من را مجبور کردند پنج و نیم میلیارد دلار ارز مسدود شده را تبدیل به ریال کنم و نقدینگی ایجاد نماییم که حالا همراه شما آقای زاکانی الان آنرا به سر بزند؟! بانک مرکزی چه تقصیری دارد؟
همتی افزود: فکر می کنم آقایان باید یک نامه به ترامپ بنویسند که ترامپ خوشحال باش که ما تمام بلایی که شما سر مردم آوردی را ما الان داریم سر همتی و بانک مرکزی خراب می نماییم. دوستانی که از کاسبان تحریم ها حمایت می کردند حالا دارند با پول های هنگفت در ستادهای آقایان برای تخریب من هزینه می کنند.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: آقای زاکانی می گوید چرا با من مناظره نکردی؟ من امروز دیدم که تقریباً ترکیب عوض شده و بجای یار کمکی و پوششی بدل شدید به پلیس خوب و پلیس بد. اینجوری که نمی گردد مناظره کرد. دوستان برنامه ارائه نمایند.
همتی تصریح کرد: حالا من دو سال در بانک مرکزی بودم و همه زندگی خودرا گذاشتم. گفتند که شخصیت تو خراب می شود و گفتم عیبی ندارد چون برای مردم کار می کنم. مگر آقای رئیسی خودشان ۴۰ سال قوه قضائیه نبودند؟ پس همه خرابکاری های قوه قضائیه را ایشان باید پاسخگو باشد؟ اگر من برای دو سال حضور در دولت باید پاسخگوی همه دولت روحانی باشم ایشان که در کار خود اولی تر به پاسخگویی هستند.
وی اشاره کرد: درباره سخنان آقای رضایی درباره فساد در بانک مرکزی، من نمی دانم ایشان چگونه حساب می کنند. کل درآمد ارزی بانک مرکزی در سال قبل پنج میلیارد دلار بوده است. نمی دانم این ۱۳۷ میلیارد دلار از کجا آمده که در آن فساد به وجود آمده است؟ حتی پنج میلیارد دلار از ذخایر راهبردی بانک مرکزی را گذاشتیم تا کالاهای ضروری برای مردم تهیه شود.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد: من فکر می کنم باید دوستان انصاف بیشتری داشته باشند. ما ظرف ۲۰ سال رشد سرمایه ثابت مان تقریباً ۴ و نیم درصد بود از شروع تحریم ها تا کنون سرمایه گذاری در این کشور منفی است و معلوم است که بیکاری زیاد می شود. من برایش برنامه دارم و بموقع آنرا اعلام می کنم.

***
وی در دفاع از دیدگاه های خود با اشاره به برنامه های خود برای اقوام و مذاهب اظهار نمود: اعطای مسئولیت برمبنای شایستگی است. برخی فکر می کنند که اقوام و مذاهب مختلف تهدیدی برای کشور است. معتقدم که اقوام و مذاهب برای کشور می توانند مولفه قدرت باشند؛ بدین سبب در انتصابات برمبنای شایستگی و فارغ از این که اهل تسنن یا شیعه باشند انتخاب خواهم کرد.
همتی اضافه کرد: من در مدیریت کشور حتما از خوهران و برادران شایسته اهل سنت حداقل سه برابر آنچه که الان هست استفاده خواهم کرد. من در عمل نشان دادم که مشاورم در بانک مرکزی از برادران خوب اهل سنت بود و بازهم در مناصب کلیدی کشور از آنان استفاده می کنم.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: من مخالف بازداشت و زندانی کردن معتادان هستم. آنان را باید توانمند کرد و به شغل برگردانیم. با داغ و درفش نمی گردد با معتادان برخورد کرد. آنها حجم عظیمی از مردم ما هستند که باید به آنان دقت کنیم و وضعیت شان ناشی از بیکاری و مشکلات اقتصادی کشور و تصمیم گیری های نادرست مدیران بوده است.
وی اظهار داشت: در مورد معلولان نیز به زندگی اجتماعی آنان حتما توجه جدی می کنم و واقعا باید شرمنده باشیم که پل صدر می سازیم به آن عظمت اما با کمال شرمندگی جانباز و معلول عزیز ما نمی تواند از آن استفاده نماید. باید به مشکلات آنان توجه گردد.
همتی درباره مسئله محیط زیست اظهار نمود: محیط زیست برایم بسیار مهمست و حتما در اجرای پروژه های اقتصادی حق وتو خواهد داشت. توجه جدی به بودجه و امکانات محیط زیست خواهم کرد.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ما آن قدرتی که میدان حاج قاسم عزیز و دیپلماسی محمدجواد ظریف ایجاد کردند را پلی خواهم ساخت برای بهره برداری اقتصادی و توسعه اقتصادی کشور.
همتی اظهار داشت: تحریم ضروری ترین و فوری ترین کار کشور است و باید حتما به آن بپردازیم و مشکل را حل نماییم.

***
همتی در بخش دوم مناظره تلویزیونی روز سه شنبه در پاسخ به پرسشی درباره رفع لطمه های اجتماعی اظهار نمود: این موارد ناشی از ساختار بسیار غلط است و گروه های ذی نفع و رانت خوار متاسفانه در کشور بر اقتصاد، فرهنگ و جامعه چنبره زده اند و ما اگر نتوانیم مشت آنان را باز نماییم و این فسادی که اینان در کشور ایجاد کردند را حل نکنیم، این مسائل و مشکلات رفع نمی گردد.
وی اضافه کرد: اینان ارتباطات خیلی وسیعی دارند هم در صادرات و هم در واردات، ارتباط خیلی زنجیره ای دارند با کاسبان تحریم در حوزه سیاست خارجی و در رابطه با قاچاق چه واردات و صادرات.
همتی تصریح کرد: دوستانی هم که اینجا نشسته اند بعنوان رقیب بنده دنبال تقویت همین وضع موجود هستند، من می گویم باید مشت آنان را باز کرد تا مردم ببینند چه خبر است. من الان در مقابل جریانی قرار دارم که بجای توسعه کشور می گویند کاخ سفید را حسینه کنیم! دوستان و عزیزانی که الان در جلسه هستند این موارد را مطرح می کنند.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد: دنیا را نمیشناسند. چه کسانی به سفارت عربستان حمله می کنند؟ ارزش پول را بهم میزنند و روابط ما با همسایگان را خراب می کنند؟ چه کسی پشت آن است؟ اگر کشور این زنجیره را رفع نکند این مشکلات قابل حل نیست.
همتی افزود: تحریم موجب مشکل شده اما این دوستان قبول نمی کنند. ظرف دو سال قبل ۷۵ میلیارد دلار از درآمد نفتی کشور کاهش پیدا کرده است و به نرخ امروز دلار می شود ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان، بعد می گویند چرا اقتصاد کشور را مدیریت نکردید؟
وی اظهار داشت: همین افرادی که می گویم چنبره زدند بر اقتصاد کشور، از تحریم سود می برند. سالی ۲۰ درصد مالیات کشور را بالا بردند. ما حجم تجارت خارجی مان ۱۶ میلیارد دلار بود که چند کشور با آن زندگی می کنند.
***
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره بنیان خانواده، اظهار نمود: یکی از مسائل مهم کشور خانواده است و الان شاهد گسست فرهنگی هستیم و می بنییم که بچه های دهه هفتاد و هشتاد مثل نسل های پیش خود فکر نمی کنند. آقای قاضی زاده به من می گوید چرا از پنج نفر حرف می زنی؟ دلیلش این است که هر پنج نفر شما یکجور فکر می کنید.
وی با طرح این پرسش از پنج کاندیدای رقیب خود که چه آزادی برای این جوانان گذاشته اید؟، اشاره کرد: چرا همه جوانان می خواهند از کشور بروند؟ اینکه مشخص است و همه می دانند حتی لازم نیست من بگویم. الان برای جوانان چه تفریحی داریم؟ ازدواج آنان سخت شده چه کاری برایشان کردیم؟ جوانان شغل ندارند و آسایش اجتماعی خودرا از دست می دهند.
همتی با انتقاد از ایجاد محدودیت برای زنان در جامعه اظهار داشت: زنان را در جامعه چقدر محدود کردید؟ به من و آقای مهرعلیزاده تذکر دادند که چرا درباره دادن پیامک حجاب به زنان حرف زدید و از آن انتقاد کردید. این کار سبب ایجاد استرس برای آنان می شود.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد: وضعیت اقتصادی کشور خراب است و ما به دنبال پوشش زنان هستیم. من در کابینه ام حداقل پنج وزیر زن خواهم داشت و تبعیض جنسیتی را در محیط کار رفع می کنم.

***
همتی در بخش پایانی سخنان خود در این مناظره اظهار نمود: عملکرد همه مشخص است. نحوه نگاه دوستان به جامعه از صحبت هایشان مشخص است. ما چه حقی داریم که برای جامعه اینطور تصمیم بگیریم و رفتار نماییم که چگونه راه بروند و چگونه زندگی کنند. بگذارید مردم زندگی شان را بکنند.
وی اضافه کرد: من از جوانانی می گویم که ۶۰ درصد آنان گفته اند رای نمی دهیم. شما راجع به ۴۰ درصد صحبت می کنید من راجع به ۶۰ درصد، چرا به اینها اهمیت نمی دهید.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد: دوستان می گویند ما اهل تعامل هستیم. در برنامه های خودشان رپ پخش می کنند اما رپ را ممنوع کرده اند. نوجوانان ما به سمت موسیقی کی پاپ یا پاپ کره ای رفته اند. ما هنوز رپ خودمان زیرزمینی است. اینها را چه کسی جواب می دهد؟ مگر رئیس جمهوری نباید این را پیگیری کند.
وی تصریح کرد: چرا باید کلهر، کسمایی، شجریان را ندیده بگیریم و وقتی نوبت انتخابات شد رپ را بگذاریم داخل برنامه های خودمان؟
همتی افزود: من همه چیز را از زاویه اقتصاد حل می کنم. ما باید تعارض منافع را حل نماییم و گروه های ذی نفع را حل نکنیم مشکل بر جای می ماند. اینها دارند در هنر هم «هیولا» می سازند و پول های کثیف ردوبدل می کنند.
وی تصریح کرد: می گویند ما دنبال حسینه کردن کاخ سفید نیستیم، مگر شما سوار ترک این آقایان نشدید و بر سرشان بوسه زدید؟
همتی اشاره کرد: آقای رئیسی شما به ما می گویید که کمتر از کارمندانی هستیم که از شما شکایت کردند. چهل سال در کشور خدمت کردیم به ما می گویید در حد کارمند شما هستیم؟ شما الان به ما که در مقابل شما کاندیدا شدیم توهین می کنید. وقتی جلوی مردم به ما اینطور می گویید مگر از شما کمتر هستیم؟
وی اظهار داشت: ما می خواهیم این روش را عوض نماییم و هر یک نفر باید به ده نفر زنگ بزند و همه باید به صحنه بیایند و این شیوه متلک و طعنه زنی عوض شود.
منبع:

1400/03/18
22:33:09
5.0 / 5
260
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید