معاون وزیركار تشریح كرد؛

دلیل وقوع حوادث در معادن چیست؟

دلیل وقوع حوادث در معادن چیست؟ کاروخدمت: معاون وزیر کار با اشاره به علت وقوع حوادث در معادن، اظهار داشت: حضور مستمر مسئول فنی و ایمنی در معدن در هنگام معدنکاری از الزامات عملیاتی است و بهره برداران معادن باید به آن توجه نمایند.به گزارش کاروخدمت به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حاتم شاکرمی، رئیس شورایعالی حفاظت فنی در یکصد و شصت و هشتمین نشست این شورا ضمن اشاره به حوادث ناشی از کار به وقوع پیوسته در ماه های اخیر، عنوان کرد: در مورد علل وقوع حادثه معدن گزارش هایی که از حوادث معادن دریافت شده به طور عمده بی توجهی ناظرین فنی معادن را متذکر شده اند.
شاکرمی با تکیه بر جدی تر بودن وظایف نظارتی مسئولین ایمنی بخصوص ناظرین فنی تصریح کرد: مسئولین فنی معادن، مسئولیت بررسی محل عملیات را دارند و باید در هر شیفت کاری پیش از استقرار و آغاز به کار، کارگران جبهه کار را بررسی نمایند.
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اشاره به واگذاری بهره برداری از معادن جدید به پیمانکاران جدید تصریح کرد: اگر در این واگذاری ها بحث نظارت فنی و ایمنی در معادن جدی گرفته نشود، احتمال این که در آینده شاهد چنین حوادثی در معادن باشیم وجود دارد.
وی تصریح کرد: از معاونت مربوطه در وزارت صنعت معدن و تجارت و بخصوص انتظار داریم موضوعات نظارت فنی در معادن و تأمین تجهیزات مناسب و مورد نیاز در بهره برداری معادن را جدی تر پیگیری و نظارت کند.
شاکرمی به مشکلاتی که در مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی بخصوص منطقه ویژه عسلویه وجود دارد، اظهار داشت: در این منطقه طبق گزارش های دریافتی پیمانکاران فاقد صلاحیت ایمنی فعالیت می نمایند که این امر سلامت کارگران را به شکل جدی تهدید می کند.
وی ضمن اشاره به اقدامات انجام گرفته برای الحاق جمهوری اسلامی ایران به چند مقاوله نامه سازمان بین المللی کار تصریح کرد: لایحه های الحاق جمهوری اسلامی ایران به دو مقاوله نامه ۸۱ (بازرسی کار) و مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی، بعد از تصویب در هیئت دولت و کمیسیون امور اجتماعی مجلس، منتظر طرح در صحن مجلس هستند.
وی تصریح کرد: لایحه مقاوله نامه ایمنی و بهداشت در معادن که در دولت به تأیید رسیده هم تقدیم مجلس شورای اسلامی شده و امیدواریم بعد از تصویب در کمیسیون مربوطه به صحن مجلس برود.
شاکرمی اضافه کرد: در این صورت با تصویب الحاق کشور به ۳ مقوله نامه فنی و حاکمیتی سازمان بین المللی کار، معادل چهل سال گذشته، الحاق به مقاوله نامه های فنی سازمان بین المللی کار را شاهد خواهیم بود.
وی اظهار داشت: امیدواریم با نهایی شدن الحاق جمهوری اسلامی ایران به این مقاوله نامه ها، وضعیت و شرایط جهت استفاده از ظرفیت های فنی و مشاوره ای سازمان بین المللی کار بیشتر از گذشته فراهم گردد و انطباق با شرایط و مقررات مقاوله نامه ها به ارتقای سلامت کارگران و بهره وری نیروی کار کمک نماید.
علی مظفری دبیر شورایعالی حفاظت فنی و مدیر کل بازرسی کار در این جلسه با عرضه توضیحاتی در مورد حادثه به وقوع پیوسته در منطقه ویژه عسلویه، اظهار داشت: بخشی از مشکلات در این حوزه به علت محدودیت های ورود ماشین آلات و تجهیزات مناسب و ایمن به کشور است که باید از راه ظرفیت داخلی جبران شود.


منبع:

1400/03/20
21:18:24
5.0 / 5
242
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید