یك مقام مسئول خبر داد؛

نحوه پرداخت بیمه بیكاری

نحوه پرداخت بیمه بیكاری كاروخدمت: مدیر كل حمایت از مشاغل و بیمه بیكاری وزارت با تشریح جزئیات مشمولان دریافت بیمه بیكاری، از رصد و شناسایی بنگاه های اقتصادی مشكل دار به جهت جلوگیری از ریزش نیروی كار آگاهی داد.


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، كریم یاوری گفت: با تدابیر اندیشیده شده و همت و پشتكار و جدیت كاركنان، كارشناسان و مسئولان و مدیران صف و ستاد مرتبط با حمایت از مشاغل و بیمه بیكاری در كل كشور و در جهت صیانت از نیروی كار و حمایت از پایداری تولید و بنگاههای اقتصادی چتر حمایتی بیمه بیكاری با گسترش دامنه پوشش برای كارگرانیكه بدون میل و اراده از كار بیكار می شوند با رویكرد اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیكاری و كاهش طول مدت ماندگاری مقرری بگیران در برزخ بیكاری به جدیت پیگیری شده و نتایج خوبی حاصل شده است.
وی با بیان اینكه كلیه مشمولان قانون تأمین اجتماعی كه تابع قوانین كار و كشاوری هستند مشمول قانون بیمه بیكاری و حمایت های مندرج در آن هستند مشروط بر آن كه بدون میل و اراده از كار بیكار شده باشند، گفت: بازنشستگان و از كارافتادگان، صاحبان حِرَف و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری و اتباع خارجی مشمول بیمه بیكاری نیستند.
یاوری ادامه داد: بیمه شدگانی كه به علت بروز حوادث قهریه و غیرمترقبه از قبیل سیل، زلزله، آتش سوزی و... بیكار شوند با معرفی واحدهای تعاون، كارورفاه اجتماعی مشمول دریافت مقرری بیمه بیكاری می شوند.
مدیر كل حمایت از مشاعل و بیمه بیكاری وزارت كار افزود: در سال ۹۵ حدود سی و یك هزار نفر از مقرری بگیران بیمه بیكاری برای طی دوره های مهارتی و آموزشهای فنی و حرفه ای و ارتقاء مهارت به مراكز آموزش فنی و حرفه ای در كل كشور معرفی شدند.
وی افزود: از آنجا كه بیكارانی كه بدون میل و اراده به چرخه دریافت مقرری بیمه بیكاری در طی سال وارد و پس از طی دوره استحقاق و یا معرفی آنها به اشتغال مجدد و... از مقرری بگیران بیمه بیكاری خارج می شوند در سال ۹۵ حدود سیصد هزار نفر از این حمایت اجتماعی برخوردار شده اند.
این مقام مسئول در وزارت كار با بیان اینكه حق بیمه بیكاری به میزان ۳% درصد مزد بیمه شده است كه تماماً توسط كارفرما تأمین و پرداخت می شود، افزود: تمام مدت دریافت مقرری بیمه بیكاری جزء سوابق پرداخت حق بیمه شده از نظر بازنشستگی، از كارافتادگی و فوت محسوب می شود.
یاوری ادامه داد: دولت مكلف است همه ساله از طریق سیستم بانكی و منابع اعتباری سازمان تأمین اجتماعی و با استفاده از اعتبارات قرض الحسنه طرحهای اشتغالزایی مشخصی را جهت اشتغال به كار بیكاران مشمول قانون بیمه بیكاری در بودجه سالانه كشور پیش بینی و رأساً یا از طریق شركت های تعاونی و یا خصوصی و با نظارت وزارت تعاون، كارو رفاه اجتماعی به مورد اجرا بگذارد.
نماینده وزارت تعاون، كارورفاه اجتماعی در كارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید كشور گفت كارفرمایان بنگاههای اقتصادی می توانند در صورت هرگونه تغییر یا بازسازی خط تولید، جابجائی كارگاه و ماشین آلات به منظور كاهش وابستگی و بهینه كردن تولید كه در راستای سیاست های اقتصادی و اجتماعی دولت صورت گیرد با تصویب شورایعالی كار از امتیازات و حمایت های مندرج در قانون بیمه بیكاری بهره مند گردنند.
وی ادامه داد: برای اجرای قوی و موثر برنامه فراگیر اشتغال، (تصویب نامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی)، انسجام و همكاری همه دستگاهها و سازمانها و حتی قوه مقننه و قضائیه نیز ضروری است.
یاوری با بیان اینكه حسب دستور تأكید وزیر محترم تعاون، كارورفاه اجتماعی تمام حوزه های وزارت خانه برای اجرای برنامه فراگیر اشتغال بسیج شده اند، گفت: با تشكیل كارگروههای تسهیل و رفع موانع تولید در استانها و كارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید در كشور مدت زمان رسیدگی و بررسی واحدهای مشكلدار كاهش یافته است.
شناسایی بنگاه های مشكل دار برای صیانت از نیروی كار
نماینده وزارت تعاون، كارورفاه اجتماعی در كارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید كشور افزود: یكی از اهداف برنامه فراگیر اشتغال حفظ و صیانت از اشتغال موجود كشور است، كه برای این منظور وزارت تعاون، كارورفاه اجتماعی رصد و شناسائی بنگاههای مشكل دار را در دستور كار دارد تا با حل و فصل مشكلات بنگاهها هم صیات از نیروی كار تحقق پیدا كند هم حمایت از تولید و پایداری بنگاه و حمایت از كارفرمایان و كارآفرینان و سرمایه گذاران مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: بسیاری از مشكلات بنگاههای اقتصادی مشكل دار با اتخاذ روش و شیوه مدیریت صحیح و اتخاذ تدابیر خردمندانه توسط مدیران بنگاههای اقتصادی و سهامداران قابل حل و فصل است و اكثر مشكلات درون كارگاهی در این گروه قرار دارند.
یاوری گفت: در سال ۹۵ حدود چهار هزار بنگاه اقتصادی با حدود ششصد هزار كارگر توسط وزارت تعاون، كارورفاه اجتماعی در تمامی استانهای كشور مورد حمایت قرار گرفته اند.
 

1396/05/07
14:37:23
5.0 / 5
3307
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید