مركز آمار اعلام كرد؛

نرخ بیکاری تابستان به ۸ و نه دهم درصد رسید

نرخ بیکاری تابستان به ۸ و نه دهم درصد رسید کاروخدمت: کاروخدمت: گزارش جدید مرکز آمار ایران از وضعیت اشتغال و بیکاری نشان میدهد نرخ بیکاری با 0.7 واحد درصد کاهش نسبت به تابستان سال قبل و 0.3 واحد درصد نسبت به بهار امسال، به رقم 8.9 درصد رسیده است.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر به نقل از مرکز آمار ایران، نتایج طرح آمارگیری نیروی کار تابستان ۱۴۰۱ را منتشر نمود. بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش تر نشان میدهد که ۸، ۹ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آنست که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۴۰۰) معادل ۰.۷ واحد درصد و نسبت به فصل قبل (بهار ۱۴۰۱) معادل ۰.۳ واحد درصد کم شده است.
بر اساس این گزارش، در تابستان ۱۴۰۱ به میزان ۴۱ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آنست که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۴۰۰) ۰.۱ درصد کاهش و نسبت به فصل گذشته ۰.۱ واحد درصد بالا رفته است.
رشد جمعیت شاغل
جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و ۷۷۹ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳۷۴ هزار نفر و نسبت به فصل گذشته حدود ۲۰۱ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان میدهد که در تابستان ۱۴۰۱، بخش خدمات با ۵۰، ۴ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود مختص کرده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳۳.۸ درصد و کشاورزی با ۱۵.۸ درصد قرار دارند.
نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آنست که ۲۳، ۰ درصد از فعالان این گروه سنی در تابستان ۱۴۰۱ بیکار بوده اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۴۰۰) ۲.۷ واحد درصد و نسبت به فصل گذشته یک واحد درصد کم شده است.
کاهش نرخ بیکاری جوانان
بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ ساله نیز نشان میدهد که در تابستان ۱۴۰۱، ۱۶، ۲ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند. این در حالیست که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان میدهد این نرخ نسبت به تابستان ۱۴۰۰، به میزان ۱.۴ واحد درصد و نسبت به فصل گذشته ۰.۴ واحد درصد کم شده است.
بررسی سهم جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر دارای اشتغال ناقص نشان میدهد که در تابستان ۱۴۰۱، ۹، ۲ درصد جمعیت شاغل، به دلیلهای اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش تر و…) کم تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده اند. این در حالیست که ۳۹.۶ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش تر، ۴۹ ساعت و بیش تر در هفته کار کرده اند.


منبع:

1401/07/20
16:12:17
5.0 / 5
262
تگهای خبر: آمار , اشتغال , اقتصاد , بیكاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید