دبیر كمیته هدفمندی یارانه ها:

اجرای کالابرگ در صورت عدم استقبال مردم، متوقف می شود

اجرای کالابرگ در صورت عدم استقبال مردم، متوقف می شود به گزارش کاروخدمت، دبیر کمیته هدفمندی یارانه ها اظهار داشت: دولت با عنایت به میزان پذیرش و استقبال مردم گامهای بعدی را در مورد اجرای طرح کالابرگ بر می دارد.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، علی شهیدی در یک برنامه تلویزیونی در مورد طرح کا لابرگ الکترونیکی بیان نمود: مقرر است بررسی هایی در مورد کالابرگ صورت گیرد که آیا مردم از آن استقبال می کنند یا خیر، در صورت عدم استقبال مردم این بررسی متوقف می شود. این عدم استقبال به علت یک نگاه روانشناختی است یعنی مردم دوست دارند یارانه ای برایشان تخصیص داده شده به صورت نقد در اختیارشان قرار گیرد تا قدرت تصمیم گیری در مصرف آن داشته باشند.
دبیر کمیته هدفمندی یارانه ها در مورد اجرای آزمایشی طرح کالابرگ در استان هرمزگان بیان نمود: بخش مناسبی از دستگاههای POS در استان هرمزگان تجهیز شده، بررسی ها در حال انجام می باشد نتیجه ی این عملکردها و میزان استقبال مردم را باید از روز بیستم ماه (زمان واریز یارانه) و چند ماه پس از آن دید، قاعدتاً دولت با عنایت به میزان پذیرش و استقبال مردم گامهای بعدی را بر می دارد.
وی در ادامه اظهار نمود: حوزه رفاه اجتماعی شامل بخش سلامت و حمایت می شود. مدیریت انجام دادن اقدامات لازم در جهت پیشرفت در هر یک از حوزه ها مشروط بر داشتن اطلاعات کافی است؛ یعنی با عنایت به اطلاعات موجود و مبتنی بر آنها بتوان سیاستگذاری های لازم را انجام داد.
دبیر کمیته اجرای هدفمندی یارانه ها اضافه کرد: پایگاه اطلاعات ایرانی ها تشکیل شد تا برای نخستین بار حکمرانی مبتنی بر اطلاعات در کشور اجرا شود، در واقع پایگاه اطلاعات چشم بینای سیاست گذار است که می تواند از اطلاعات موجود در آن، برای سیاستگذاری در حوزه های مختلف استفاده نماید.
وی خاطرنشان کرد: پایگاه اطلاعات ایرانی ها مجموعه ای از داده های کشور، مبتنی بر کد ملی افراد (به تفکیک ۸۶ میلیون کد ملی) است، میتوان گفت هم اکنون عمده اطلاعاتی که بر مبنای کد ملی در کشور تولید می شود (حدود ۵۰ مورد از اطلاعات) در این پایگاه وجود دارد.
شهیدی اضافه کرد: مهم ترین اقلامی که در پایگاه اطلاعات ایرانی ها وجود و تاثیر بیشتری در آزمون وسع و دهک بندی افراد دارد، شامل اطلاعات در ارتباط با داده های بانکی، خودرو، حقوق، بورس، وجود معلولین و بیماران پرهزینه در خانوارها و.... می شود، با استفاده از اطلاعات ذکر شده و بر اساس مدلهای پیشرفته میتوان دهک بندی هایی ارائه نمود.
دبیر کمیته اجرای هدفمندی یارانه ها اظهار داشت: در دهک بندی و آزمون وسع تفاوت های موجود بین خانوارها با دقت در نظر گرفته می شود؛ بعنوان مثال امکان دارد دو خانوار درآمد یکسانی داشته باشند اما در موارد دیگر مانند تعداد افراد، مالکیت خودرو، داشتن بیمار و معلول در خانواده و… با هم تفاوت داشته باشند، تمام این تفاوت ها در دهک بندی در نظر گرفته می شود.
وی اضافه کرد: تجمیع اطلاعات و داده ها می تواند اقدامات بزرگی را رقم بزند، بعنوان مثال با دست داشتن اطلاعات پایگاه و همکاری نهادهای حمایتی، نیازمندانی شناسایی شده اند که تا پیش از آن زیر پوشش هیچ نهاد حمایتی ای نبودند و یا در مقابل نیازمندانی شناسایی شدند که همزمان از چند نهاد حمایتی، خدمات دریافت می کردند.
شهیدی اظهار داشت: اقدام مثبت دیگر همکاری با سازمان بیمه سلامت بود، افراد با رفتن به این سازمان اگر جزو دهک های یک تا سه بودند به صورت مجانی زیر پوشش بیمه سلامت قرار می گرفتند، دهک های دیگر با پرداخت پنجاه درصد و دهک ۸ تا ۱۰ هم با پرداخت به صورت کامل، زیر پوشش بیمه قرار می گرفتند.
این مقام مسئول بیان نمود: امسال رویکرد منفعلانه تغییر و به شکل فعالانه درآمد یعنی سه دهک اول جامعه مورد بررسی قرار گرفت و حدود شش میلیون نفر که زیر پوشش درمانی نبودند از آن استخراج شدند، این افراد هم اکنون به صورت مجانی زیر پوشش بیمه سلامت هستند.
شهیدی در مورد همکاری با سایر دستگاه هم اظهار داشت: با استفاده از پایگاه داده اطلاعات ایرانی ها با سایر دستگاه ها هم همکاری هایی صورت گرفته که شامل همکاری وزارت ارتباطات در جهت عرضه اینترنت مجانی در یک بازه ی زمانی خاص به سه دهک اول، همکاری با نهاد ریاست جمهوری که شامل سفرهای استانی رئیس جمهور مبتنی بر پالایش تقاضاها می شود، سهام عدالت و… است.
وی اظهار داشت: پایگاه اطلاعات ایرانی ها علاوه بر همکاری با سایر دستگاه ها، تحلیل هایی هم در اختیار ما قرار می دهد که بعضی از آنها نخستین بار است که در کشور تولید می شود؛ بعنوان مثال در بحث یارانه پنهان این پایگاه می تواند به تفکیک کد ملی میزان توزیع این یارانه را در آینده در اختیار قرار دهد.

1401/11/12
08:53:13
5.0 / 5
416
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید