افزایش 18 درصدی اشتغال تمام وقت نسبت به سال قبل

افزایش 18 درصدی اشتغال تمام وقت نسبت به سال قبل کاروخدمت: افزایش اشتغال تمام وقت (44 ساعت و بیشتر) با رسیدن به عدد 71 درصد، افزایش 18 درصدی را نسبت به زمان مشابه سال قبل نشان میدهد.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، محمود کریمی بیرانوند، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در برنامه تلویزیونی در رابطه با چگونگی وضعیت اشتغال کشور اظهار داشت: در عرضه توضیح کلی در رابطه با وضعیت اشتغال در دولت سیزدهم باید به اطلاعات مراجع آماری در حوزه بازار کار اشاره نمود. یکی از مهم ترین مراجع رسمی اعلام شاخصهای بازار کار «مرکز آمار ایران» است که با پیمایش های فصلی و سالانه آمارهایی همچون نرخ بیکاری، نرخ مشارکت اقتصادی در اقشار مختلف همچون زنان، مردان، فارغ التحصیلان و… به تفکیک استان ها عرضه می دهد.
وی یکی دیگر از مراجع آماری برای سنجش شرایط بازار کار «بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی» و مرجع سوم هم «سامانه رصد ملی اشتغال» دانست و اضافه کرد: در دولت سیزدهم به منظور عرضه گزارش شفاف در رابطه با تحقق وعده رئیس جمهور مبنی ایجاد سالانه یک میلیون شغل سامانه ای تأسیس شده و به صورت شفاف در رابطه با مشاغل بوجود آمده در دولت سیزدهم به مردم گزارش عرضه می دهد.
کریمی بیرانوند اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ دولت سیزدهم موفق شد با همکاری همه نهادهای اجرایی و با همراهی خیلی خوب بخش خصوصی، کارفرمایان و همه عناصر مهم و سازنده بازار کار کمترین نرخ بیکاری در حداقل ۲ دهه اخیر را ثبت کرده و این نرخ را ۹ درصد برساند. همینطور این نرخ در بهار ۱۴۰۲ نسبت به بهار ۱۴۰۱ نرخ بیکاری کل حدود یک درصد کاهش پیدا کرد.
معاون وزیر کار همینطور افزود: نرخ بیکاری زنان و جوانان ۱۸ تا ۳۵ سال در بهار ۱۴۰۲ به عدد ۸.۱۴ تا ۵.۱۵ رسید که تقریبا یک درصد کاهش را نسبت به سال قبل نشان داده است.
وی خاطرنشان کرد: یک آمار امیدبخش دیگر در این حوزه افزایش اشتغال تمام وقت (۴۴ ساعت و بیشتر) است. این شاخص با رسیدن به عدد ۷۱ درصد، افزایش ۱۸ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان داده است که نشان از پایداری اشتغال بوجود آمده در دولت سیزدهم است.
کریمی بیرانوند در پاسخ به چرایی بالا بودن نرخ بیکاری زنان و فارغ التحصیلان نسبت به نرخ بیکاری کل کشور اظهار نمود: نرخ بیکاری فارغ التحصیلان و زنان معمولا ۴ تا ۵ درصد از متوسط نرخ بیکاری کل کشور بالاتر است. تفاوت این نرخ نسبت به نرخ بیکاری کل در دولت های گذشته معمولا به ۶ یا ۷ درصد و بیشتر می رسید اما این آمار در دولت مستمراً کاهشی بوده است.
وی اضافه کرد: نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال از ۷.۲۷ درصد در سال ۹۷ به ۶.۲۲ درصد در سال ۱۴۰۱ رسید. نرخ بیکاری جوانان ۱۸ تا ۳۵ سال از ۶.۱۹ درصد در سال ۹۳ به ۳.۱۶ درصد در سال ۱۴۰۱ رسید. نرخ بیکاری فارغ التحصیلان از ۳.۱۸ در سال ۹۷ به ۹.۱۲ درصد در سال ۱۴۰۱ و در بهار ۱۴۰۲ به ۱.۱۲ رسید. این آمارها بدین مفهوم است که شاخص ها در بازار کار که نشان کیفیت و مشاغل بوجود آمده دارد رو به بهبود است.
معاون اشتغال وزیر کار یکی از چالش های سابقه دار بازار کار ایران نرخ مشارکت اقتصادی زنان عنوان و افزود: ایران نرخ مشارکت اقتصادی زنان در گزارش مرکز آمار ایران در بهار ۱۴۰۲ هم افزایشی بوده است.
وی ضمن اشاره به اینکه وقتی تعداد بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی در یک سال کاری افزایش پیدا کند اولاً نشان دهنده «رسمی شدن مشاغل غیررسمی» و ثانیاً نشان دهنده «پایداری مشاغل ایجاد شده» اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ سازمان تأمین اجتماعی ۷۰۰ هزار نفر بیمه شده جدید داشته است که این رشد ۱۰ درصدی نسبت به سال قبل را نشان داده است.
معاون وزیر کار همینطور اضافه کرد: یکی دیگر از شاخص هایی که جهت بررسی شرایط بازار کار باید مورد مورد توجه قرار گیرد «نرخ تعدیل نیروی کار» (یا بیمه بیکاری) است که این شاخص هم در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل ۴ درصد کاهش داشته و از ۲۸۰ هزار نفر به ۲۵۰ هزار نفر رسیده است.
بیرانوند در پاسخ به این سؤال که آیا این این افزایش در مشاغل بوجود آمده برای زنان شامل مشاغل خانگی هم می شود، پاسخ داد: فقط بیمه شده های جدید حرف و مشاغل که مستقیماً صاحب شغل مستقل و خویش فرما هستند بعلاوه «بیمه شدگان اجباری» (که شامل افرادی که به وسیله کارفرما خود بیمه می شوند، خواهد شد) در این ارزیابی ها مورد محاسبه قرار می گیرند.
وی متغیر سوم بررسی شرایط بازار کار را «سامانه رصد اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی» دانست و اظهار داشت: در شروع دولت سیزدهم به منظور ایجاد شفافیت در اشتغال ایجاد و عرضه گزارش مستمر در اینباره به مردم افتتاح شد.


منبع:

1402/06/12
14:33:49
5.0 / 5
348
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید