عارضه یابی و بررسی تعاونی ها در كل كشور

عارضه یابی و بررسی تعاونی ها در كل كشور كاروخدمت: رییس اداره مطالعات بهره وری وزارت تعاون، اظهار داشت: تعاونی ها برای كاهش هزینه های تولید و خدمات و رقابتی شدن خود به سمت بهره وری و تعالی سازمان حركت كنند.


به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، رضا محمودی درخش، در ششمین جشنواره ملی تعالی مدیریت تعاونی، اظهار نمود: در پنجمین دوره از این جشنواره، این سمن به همراه انجمن علمی تعاونی كشور، انجمن بهره وری، خانه تعاونگران و معاونت امور تعاون وزارتخانه، یك تفاهمنامه همكاری به امضا رساند كه هدف آن گسترش و ترویج فرهنگ تعاون میان تعاونی ها و پیوند میان دانش و اجرا به منظور توسعه بهره وری و تعالی در واحدهای تعاونی است.

وی ادامه داد: سپس قراردادی با این مجموعه به امضا رسید كه بر مبنای آن ۱۰۰ تعاونی منتخب و برتر كه متقاضی اجرای این طرح در واحدهای خودشان بودند، مشاركت كردند و دولت ۶۰ درصد از هزینه اجرای عارضه یابی و بررسی دلایل بهره ور بودن تعاونی ها را تقبل كرد تا ۴۰ درصد باقی مانده را واحدهای تعاونی بپردازند.

رییس اداره مطالعات بهره وری وزارت تعاون، ادامه داد: ۸۰ درصد از این طرح عملیاتی و اجرایی شده است و بر مبنای آن تعاونی ها در كل كشور مورد عارضه یابی و بررسی قرار گرفتند.

وی ادامه داد: البته بعضی از واحدها به دلایلی همچون جا نیفتادن فرهنگ بهره وری در كشور از این طرح استقبال نكردند. بعضی از استان ها كه نوعا ضعیف هستند هم شركت نكردند و از مدیران تعاونی ها می خواهیم بیشتر به این بحث توجه نشان داده و در سال های آینده حضور فعال تری داشته باشند.

محمودی درخش در ادامه با بیان این كه بیش از ۷۰ درصد اهداف تعیین شده در این طرح محقق شده است، تصریح كرد: تلاش ما بر این بود تا در این طرح دانش را به اجرا گره بزنیم و دلایل عدم بهره وری و عدم اجرای تعالی سازمانی در این واحدها را واكاوی نماییم. البته یكسری كاستی ها در این طرح است كه امیدوارم در سال های آینده با حل آنها این جشنواره به بلوغ برسد.

وی همینطور بیان كرد: هدف ما بر این است كه با بیان مشكلات، تعاونی ها خویش را به روز كنند و به سازمان هایی تبدیل شوند كه از نظر بهره ور بودن خدمات به درجه ای از بهره وری و تعالی سازمانی دست پیدا كنند.

رییس اداره مطالعات بهره وری وزارت تعاون، در ادامه اظهار داشت: در بخش تولید تعداد زیادی از واحدهای كوچك هستند كه محصول خاصی را تولید می كنند. این واحدها می توانند برای ارتقای بهره وری خود مواد اولیه مورد نیازشان را یكی كرده و تامین كنند و یا در حوزه آموزش نیازهای آموزشی خویش را به صورت مشترك دریافت كنند تا هزینه كمتری به آنها تحمیل شود.

وی تصریح كرد: بر مبنای آمار سازمان بهره وری آسیایی، كشور ما در طول ۴۰ سال قبل علی رغم رشد اقتصادی بالایی كه داشته، هیچ درصدی از رشد اقتصادی را مدیون بهره وری نبوده است. متاسفانه توجه لازم را به بهره وری در هیچ یك از بخش های اقتصادی نداشته ایم، اما خوشبختانه دولت در چند سال قبل با رویكرد توسعه بهره وری در بخش های مختلف اقتصادی كوشیده است این فرهنگ را بین مدیران و بنگاه های اقتصادی جا بیندازد.

محمودی درخش ادامه داد: مهم تر از نگاه دولت، نگاه مردم و واحدهای صنعتی و اقتصادی به مقوله بهره وری است، چراكه حضور واحدها در بازارهای منطقه و جهانی سبب شده است تا مدیران ما در بخش های تعاونی، خصوصی و دولتی به این فكر بیفتند كه خویش را ارتقاء دهند و به سمت افزایش بهره وری حركت كنند.

وی در انتها صحبت های خود، تصریح كرد: امروز خیلی از بنگاه های اقتصادی ما با داشتن تفكر بهره وری و تعالی سازمانی توانسته اند در كشورهای همسایه همچون عراق، افغانستان، تركمنستان و تاجیكستان و بعضی از كشورهای حاشیه خلیج فارس پروژه های اقتصادی و خدماتی را برعهده بگیرند كه این امر در صورت تداوم می تواند طی سال های آینده كشور را به توسعه و پیشرفت برساند.
1396/11/17
15:53:41
5.0 / 5
2411
تگهای خبر: اقتصاد , تعاونی , توسعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید