خلاء ۱ و نیم میلیون مسكن طی ۲۰ سال پر نشد

خلاء ۱ و نیم میلیون مسكن طی ۲۰ سال پر نشد كاروخدمت: آمارها نشان داده است كمبود حدود ۱.۵ میلیون واحد مسكونی كه از سال ۱۳۷۵ تا كنون وجود داشته با وجود نوسانات جزئی طی این سال ها هنوز رفع نشده است.به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، در سال ۱۳۷۵ تعداد ۱۲ میلیون و ۳۹۸ هزار خانوار و ۱۰ میلیون و ۷۷۰ هزار واحد مسكونی داشته ایم. سال ۱۳۸۵ این رقم به ۱۷ میلیون و ۵۰۱ هزار خانوار در مقابل ۱۵ میلیون و ۸۵۹ هزار واحد مسكونی رسیده است. در سال ۱۳۹۰ تعداد خانوارها به ۲۱ میلیون و ۱۸۵ هزار رسیده و واحدهای مسكونی ۱۹ میلیون و ۹۵۰ هزار واحد بوده است. در سال ۱۳۹۵ نسبت خانوار به مسكن به ترتیب ۲۴ میلیون و ۱۹۶ هزار در مقابل ۲۲ میلیون و ۸۲۵ واحد مسكونی بوده است.

همان طور كه آمارها نشان داده است در سال ۱۳۷۵ با كمبود یك میلیون و ۶۲۸ هزار واحد مسكونی مواجه بوده ایم كه این رقم در سال ۱۳۹۵ به رقم یك میلیون و ۳۷۱ هزار كسری مسكن نسبت به خانوار رسیده كه از آن حكایت می كند عرضه هنوز كمتر از تقاضا است.

البته گفته می گردد كه حدود ۲۷ میلیون واحد مسكونی در كشور وجود دارد اما مبحث این است كه ۲.۶ میلیون از این تعداد خالی است و در اختیار متقاضیان واقعی مسكن قرار ندارد. هم چنین ۲.۱ میلیون مسكن بعنوان خانه دوم، شش ماه از سال مورد استفاده قرار می گیرد.

گر چه خیلی از اقتصاددانان وجود خانه های خالی به میزان نرخ طبیعی را ضرورتی برای تولید تعادل در بازار مسكن تلقی می كنند ولی به هر حال فاصله قابل توجه نرخ واقعی خانه های خالی (نسبت تعداد خانه های خالی به تعداد كل واحدهای مسكونی) نسبت به نرخ طبیعی، نشان دهنده نبود تعادل در بازار است و «تقاضای سوداگرانه خانه های خالی» آن را رقم زده است.

طبق قانون باید تا كنون سامانه املاك و اسكان برای رسیدگی به وضعیت خانه های خالی و اعمال سیاست هایی همچون مالیات برای ورود این خانه ها به بازار مسكن تولید می شد اما هنوز شكل گرفته است.

مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن، ۲۶ بهمن ماه امسال درمورد آخرین وضعیت سامانه املاك و اسكان به ایسنا اظهار داشت: كارهای تولید سامانه در حال انجام می باشد. وزیر راه و شهرسازی در ماه های اخیر طی حكمی مسوولیت تولید سامانه املاك و اسكان را به سازمان ملی زمین و مسكن محول كرده اند. بخشهای مختلف وزارتخانه هم با آن دوستان همراهی و هماهنگی می كنند. ولی این یك اقدام ملی است و اطلاعاتش منحصر به یك وزارتخانه و دستگاه نیست. تمام دستگاه های دولتی و حتی نهادهای غیردولتی مثل سازمان ثبت درگیر این مساله هستند كه در حال پیش بردن كارها هستند.
1396/12/15
14:10:59
5.0 / 5
2584
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , تولید , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید