یك میلیون شغل در بهار ۹۶

یك میلیون شغل در بهار ۹۶ به گزارش كاروخدمت، به نقل از مركز آمار ایران در سه ماه فصل بهار ۹۶ حدود یك میلیون شغل در ایران به وجود آمده در حالی كه رئیس جمهور آن را حدود ۷۰۰ هزار شغل عنوان كرده است كه با این روند آماری، تا پایان امسال ریشه بیكاری از بین می رود.


مركز آمار چكیده نتایج طرح آمارگیری نیروی كار در بهار ۱۳۹۶ روز گذشته اعلام كرد كه براساس آن نرخ بیكاری در فصل اول سال جاری نسبت به فصل بهار و زمستان سال گذشته به ترتیب ۰٫۴ و ۰٫۱ درصد افزایش یافته بود.
به گزارش حامی خبر؛ اما گزارش مركز آمار ایران زیر مجموعه سازمان برنامه و بودجه، نشان می‌دهد كه در سه ماه اخیر (پایان زمستان ۹۵ تا پایان بهار ۹۶) نزدیك به یك میلیون شغل و از پایان بهار ۹۵ تا پایان بهار۹۶ حدود ۷۰۴ هزار شغل جدید ایجاد شده است.
 
مركز آمار در گزارش قبلی خود، جمعیت شاغلان كشور در پایان زمستان ۱۳۹۵ را ۲۲.۳ میلیون نفر اعلام كرده بود، كه در گزارش جدید جمعیت شاغلان در پایان بهار امسال به ۲۳.۳ میلیون نفر افزایش پیدا كرده است. این آمار نشان می‌دهد دولت یازدهم موفق شده فقط در سه ماه ،نزدیك به یك میلیون شغل خالص ایجاد كند.
 
براساس آمار مركز آمار ایران، در فصل بهار ۹۶، حدود یك میلیون و ۱۳۴ هزار و ۱۴۱ نفر به جمعیت فعال كشور (جمعیت شاغل و بیكار) افزوده شده كه برای ۹۶۵ هزار و ۹۲۶ نفر شغل (نرخ اشتغال خالص) ایجاد شده و ۱۶۸هزار و ۲۱۵ نفر از این افراد به جمعیت بیكاران اضافه شده است.
 
براساس آمارهای مركز آمار ایران حدود ۹۲۱ هزار نفر به جمعیت فعال كشور در بهار ۱۳۹۶ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزوده شده است كه بیش از ۷۰۳ هزار نفر آن به تعداد شاغلان (شغل ایجاد شده) و حدود ۲۱۷ هزار نفر به تعداد بیكاران كشور در  فصل بهار۹۶ اضافه شده است.
 
در بهار ۱۳۹۶، ۴۰٫۶ درصد جمعیت ۱۰ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیكاران قرار گرفته‌اند. نرخ بیكاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله حاكی از آن است كه ۲۶/۴ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ۱۳۹۶ بیكار بوده‌اند.
 
بررسی سهم اشتغال ناقص نیز نشان می‌دهد كه در بهار ۱۳۹۶، ۱۰/۲ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیركاری، ركود كاری، پیدا نكردن كار با ساعت بیش‌تر و…) كم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته كار كرده و آماده برای انجام كار اضافی بوده‌اند.
 
براساس گزارش مركز آمار ایران در فصل بهار ۹۶ نسبت به فصل زمستان۹۵ حدود ۹۶۵ هزار و ۹۲۶ شغل و همچنین نسبت به بهار۹۵ نیز ۹۶۵هزار و ۶۵۲ شغل ایجاد شده است؛ این در حالی است كه تعداد اشتغال ایجاد شده از پایان بهار۹۵ تا پایان زمستان۹۵ (۹ ماه سال گذشته) برای ۲۶۲ هزار و ۲۸۹ نفر بوده است.
 
ایجاد یك میلیون شغل فقط در یك فصل، بدون تردید ركوردی جهانی محسوب می‌شود كه در كشورهای توسعه یافته و پیشرفته‌  اقتصادهای جهان هم نمی‌توانند به آن دست یابند و برای آنها آروز است، البته این آمار نشان می‌دهد اگر در فصل تابستان، پاییز و زمستان سال جاری نیز این تعداد شغل ایجاد شود، مشكل بیكاری كشور در همین سال حل خواهد شد و دیگر بیكاری در كشور نخواهیم داشت.
 
آمار مركز آمار ایران در حالی اعلام شد كه حسن روحانی رئیس جمهوری در ۲۵ خرداد ماه ۹۶ در  جمع اساتید و پزشكان گفته بود: امروز در حالی كه نسبت به آن زمان (دولت احمدی نژاد) كمترین میزان درآمد نفت را داریم و قیمت نفت در بهترین شرایط به یك سوم قیمت نفت در آن زمان فروخته می شود، وضع درمان برای مردم بسیار بهبود یافته و از سوی دیگر اشتغال خالص ایجاد شده كه در آن سالها در حدود صفر بود، در فاصله بهار ۹۵ تا بهار ۹۶ به بیش از ۷۰۰ هزار شغل رسیده است.(منبع: سایت ریاست جمهوری اسلامی ایران)
 
البته رئیس جمهور روز یكشنبه هفته جاری در همایش سراسری قوه قضاییه گفت: امروز بعد از حدود ۸ سال شرایط سخت به لحاظ ایجاد اشتغال، در حالی كه در این ۸ سال بیشترین ورودی جمعیت جویای كار را داشتیم و نرخ اشتغال خالص این دوره، تقریبا صفر بود، از ركود تورمی عمیق عبور كرده و نرخ اشتغال ایجاد شده در بهار ۹۶ به بیش از ۷۰۰ هزار شغل رسیده است.(منبع: سایت ریاست جمهوری اسلامی ایران)
 
1396/04/14
23:57:30
5.0 / 5
2609
تگهای خبر: آمار , شغل , اشتغال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید