نماینده كانون شوراهای اسلامی كار در شورای عالی كار:

187 درصد عقب افتادگی مزد داریم

187 درصد عقب افتادگی مزد داریم كاروخدمت: رییس كانون هماهنگی شورای اسلامی كار اصفهان با اشاره به اینكه هم اكنون 187 درصد عقب افتادگی مزد داریم، اظهار داشت: با عنایت به افزایش نرخ دلار و تورم تولید شده، قدرت خرید سال 96 كارگران هم زیر سوال رفت.


احمدرضا معینی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، در مورد آخرین وضعیت دستمزد كارگران برای سال 97، اظهار نمود: در آخرین جلسه شورای عالی مزد كه اواخر اسفند سال قبل با حضور وزیر كار برگزار گردید با افزایش حداقل دستمزد كارگران با رقم 19.8 درصد موافقت شد.
وی با اشاره به اینكه شخص وزیر كار هم در آخرین جلسه شورای عالی كار افزایش 20 درصدی حقوق حداقل بگیران را اعلام كرد، اضافه كرد: با افزایش حقوق حداقل بگیران، نرخ مزد كارگران امسال به یك میلیون و 140 هزار تومان رسید.
رییس كانون هماهنگی شورای اسلامی كار اصفهان دلیل بخشنامه نشدن این رقم را به توافق نرسیدن بر روی افزایش دستمزد سایر سطوح كاری از جانب كارفرمایان عنوان نمود و اضافه كرد: در جلسه یاد شده متاسفانه كارفرمایان زیر باز افزایش دستمزد سایر سطوح مزدی نرفتند، این گروه شامل بیشترین جامعه كاری هم چون افراد متخصص، كارشناس، سرپرست و... می گردد.
وی با اشاره به اینكه برای این گروه هم در جلسه شورای عالی كار با رقم افزایش 12 درصد به اضافه حقوق روزانه با دولت به توافق رسیدیم، اما كارفرمایان زیر بار آن نرفتند، اظهار نمود: البته شورای عالی كار می توانست از 9 امضا با 6 امضا این رقم را تصویب كند با این وجود به دنبال تفاهم با كارفرمایان هستیم.
معینی تصریح كرد: به علت اینكه به دنبال تفاهم در افزایش نرخ مزد هستیم مشخص شدن دقیق آن موكول به جلسه ای پس از عید 97 شد وگرنه پرونده دستمزد امسال بسته شده بود.
وی در پاسخ به این سوال خبرنگار ایسنا در خصوص اینكه آیا رقم 20 درصد افزایش می تواند جبران حقوق كارگران با تورم سال های گذشته باشد یا خیر؟ اظهار داشت: هم اكنون 187 درصد عقب افتادگی مزد داریم كه با عنایت به اقتصاد بیمار كشور این خواسته انجام شدنی نیست، اما پیشنهاد ما این است كه در یك فرجه زمانی و سال به سال، این عقب ماندگی جبران شود.
نماینده كانون عالی شوراهای اسلامی كار در شورای عالی كار با اشاره به اینكه دولت در لایحه بودجه 97 نرخ دلار را 3500 تومان مشخص كرد، اما اكنون دلار با رقم 5500 تومان به بالا معامله می شود، اظهار نمود: در این شرایط هر میزان كه نرخ مزد در اقتصاد بیمار كشور افزایش یابد جبران عقب ماندگی نمی گردد و دوباره نرخ تورم از معیشت مردم پیشی خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینكه افزایش 20 درصدی نرخ دستمزد با تورم 8.3 درصد تعیین شد، تصریح كرد: با عنایت به افزایش نرخ دلار و تورم تولید شده، قدرت خرید سال 96 كارگران هم زیر سوال رفت.
معینی با تاكید بر اینكه برای حل این مشكل ابتدا باید چالش های اقتصاد كشور برطرف شود، خاطرنشان كرد: متاسفانه اكنون صنایع كشور گرفتار واردات بی رویه و قاچاق كالا هستند و تا زمانی كه این معضلات حل نشود نمی توان به مزد واقعی برسیم.
وی پیشنهاد داد: توجه دولت باید از تجارت محوری به سمت تولید محوری معطوف شود تا رقم مزد و معیشت معقول شود.
رییس كانون هماهنگی شورای اسلامی كار اصفهان با اشاره به اینكه بنا بر آمارهای غیر رسمی، رقم خط فقر زیر دو میلیون و 400 هزار تومان است، اظهار داشت: بانك مركزی هنوز رقم دقیق خط فقر را مشخص نكرده با این حال هنوز دستمزد كارگران زیر خط فقر است.
وی هم چنین در مورد رقم بن كالا و مسكن كارگران برای سال 97، اظهار نمود: این ارقام هنوز تغییر نكرده و رقم بن كالا 110 هزار تومان و هزینه مسكن 40 هزار تومان است.1397/01/20
19:09:35
5.0 / 5
2202
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید