از سوی وزارت كار؛

حق الزحمه كاریابی ها در سال ۹۷ اعلام شد، جزئیات هزینه مشاوره شغلی

حق الزحمه كاریابی ها در سال ۹۷ اعلام شد، جزئیات هزینه مشاوره شغلی كاروخدمت: حق الزحمه دفاتر مشاوره شغلی و كاریابی غیردولتی اعم از داخلی و خارجی در سال ۱۳۹۷، ابلاغ گردید.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، محمد اكبرنیا، مدیركل دفتر هدایت نیروی كار و كاریابی ها، حق الزحمه دفاتر مشاوره شغلی و كاریابی غیردولتی اعم از كاریابی های داخلی و خارجی برای سال ۱۳۹۷ را، ابلاغ نمود.
۱- حق الزحمه كاریابی بابت ثبت نام به همراه مشاوره شغلی به شرح ذیل می باشد:
۱-۱- حق الزحمه ثبت نام به همراه مشاوره شغلی در دفاتر كاریابی داخلی مبلغ ۲۰۰۰۰۰ ریال تعیین می گردد.
۲-۱- حق الزحمه ثبت نام به همراه مشاوره شغلی در دفاتر كاریابی خارجی مبلغ ۳۰۰۰۰۰ ریال تعیین می گردد.
تبصره ۱- حق الزحمه ثبت نام به همراه مشاوره شغلی كاریابی داخلی در مناطق محروم كشور مبلغ ۱۴۰۰۰۰ ریال تعیین می گردد.
تبصره ۲- چنانچه به همراه ثبت نام كارجو، فرآیند مشاوره شغلی انجام نشود پنجاه درصد حق الزحمه ثبت نام و مشاوره شغلی كسر خواهد شد.
تبصره۳- در صورت انصراف كارجو از فرآیند به كارگماری وجه پرداختی بابت ثبت نام و مشاوره شغلی به وی مسترد نمی گردد.
تبصره۴- كاریابی می تواند برای ثبت نام مجدد كارجویی كه دو سال از تاریخ ثبت نام آنها گذشته و یا مقطع تحصیلی بالاتری عرضه نماید، حق الزحمه ثبت نام و مشاوره شغلی دریافت نماید.
۲- حق الزحمه كاریابی بابت به كارگماری كارجو در داخل كشور برای قراردادهای یكساله و بیشتر به شرح زیر محاسبه و تعیین می گردد:
۱-۲- حق الزحمه به كارگماری كاریابی غیردولتی داخلی كه از كارجو دریافت می گردد حداكثر پنجاه درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی كار در سال ۱۳۹۷ می باشد.
تبصره ۱ - در صورتی كه دستمزد ثابت به كارگمارده بیشتر از حداقل دستمزد اعلام شده از جانب شورای عالی كار باشد ۳۰ درصد تفاوت حقوق كارجو با حداقل دستمزد اعلام شده در سال ۹۷ به حق الزحمه دریافتی از كارجو اضافه خواهد شد.
تبصره۲ - برای قراردادهای كمتر از یكسال حق الزحمه به نسبت ماه های كاركرد محاسبه می گردد.
تبصره۳- كاریابی ها حق دریافت حق الزحمه به كارگماری برای مدت اشتغال كمتر از یك ماه را ندارند. لازم است پیش از معرفی كارجو به فرصت شغلی در این خصوص به وی اطلاع رسانی مناسب صورت پذیرد.
تبصره۴- در صورت تمدید قرارداد كار (به كارگمارده با كارفرما) تا سقف یك سال، كاریابی می تواند نسبت به دریافت مابقی حق الزحمه خود از به كارگمارده اقدام نماید.
۲-۲- كاریابی می تواند حق الزحمه به كارگماری را تا سقف یك ماه حقوق دریافتی كارجو از كارفرما دریافت نماید.
۳- كاریابی ها می توانند در زمان معرفی كارجو به فرصت شغلی، در صورت تمایل كارجو مبلغ ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال را علی الحساب بعنوان پیش دریافت از میزان حق الزحمه به كارگماری تعیین شده دریافت نمایند.
تبصره: كاریابی ها موظف می باشند در صورت عدم به كارگماری كارجو حداكثر ظرف مدت یك هفته نسبت به عودت مبلغ دریافتی اقدام نمایند.
۴- كاریابی با توافق با به كارگمارده می تواند حق الزحمه خویش را به صورت اقساط وصول نماید.
۵- كاریابی می تواند به منظور وصول حق الزحمه خود در زمان معرفی به كار از جوینده كار تضمین و تأمین لازم را درقالب سفته دریافت نماید.
تبصره- میزان تضمین دریافت شده از كارجو توسط دفتر كاریابی داخلی نباید بیشتر از حداقل حقوق اعلام شده از جانب شورای عالی كار باشد.
۶- كاریابی نمی تواند مدارك هویتی جویندگان كار اعم از شناسنامه، كارت ملی، گذرنامه، گواهینامه و...را بعنوان تضمین دریافت نماید.
۷- با درخواست كاریابی، كارفرما می تواند در صورت رضایت كتبی كارجو، حق الزحمه به كارگماری را در قالب مساعده از حقوق وی كسر و به كاریابی پرداخت نماید. در این صورت نیازی به دریافت تضمین از كارجو نمی باشد.
۸- كاریابی موظف است در قبال دریافت هر گونه وجه (حق الزحمه ثبت نام و به كارگماری) به كارجو رسید ارائه نماید.
تبصره- چنانچه بر مبنای تایید مراجع ذی صلاح كارجو پیش از آخر یك سال ترك كار نموده و یا به دلیل سهل انگاری، عدم توجه به اوامر كارفرما، قصور و... موجبات اخراج خویش را فراهم سازد، موظف به پرداخت كل حق الزحمه برابر بند مرتبط مندرج در بند ۲ خواهد بود.
۹- تعرفه حق الزحمه به كارگماری كارجو در خارج از كشور برای قرارداد كار یك ساله و بیشتر معادل حداقل حقوق پایه مورد تایید سفارت ایران در كشور هدف و برای قرارداد كار كمتر از یك سال به صورت تناسبی محاسبه و توسط وزارت به دفاتر كاریابی ابلاغ می گردد.
۱۰-عدم رعایت هر یك از بندهای اعلام شده، تخلف محسوب گردیده و ادارات كل تعاون كار و رفاه اجتماعی استان ها با همكاری انجمن های صنفی كاریابی ها استان موظف به رسیدگی می باشند.
۱۱- كلیه دفاتر كاریابی مكلف می باشند این ابلاغیه را در محل مناسب و در معرض دید عموم رجوع كنندگان قراردهند.1397/01/21
14:39:54
5.0 / 5
2812
تگهای خبر: كارفرما , كاریابی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید