كار و تعاون در هفته ای كه گذشت...

نرخ بیكاری در سالی كه گذشت

نرخ بیكاری در سالی كه گذشت به گزارش كاروخدمت اعلام نرخ بیكاری كشور در زمستان سال گذشته، میزان حق الزحمه كاریابی ها در سال جدید، تاسیس فروشگاه بزرگ كالای ایرانی توسط تعاونی‎ها و اشتغالزایی ۶۵ هزار نفری تعاونی ها در سال گذشته، از مهمترین خبرهای حوزه كار و تعاون در هفته جاری بود.به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، این هفته مركز آمار ایران، نرخ بیكاری زمستان سال قبل را ۱۲.۱ درصد اعلام نمود. بررسی نرخ بیكاری افراد ۱۰ ساله و بیشتر در گزارش مركز آمار ایران نشان داده است كه ۱۲.۱ درصد از جمعیت فعال، بیكار بوده اند.

بیكاری جوانان ۲۹- ۱۵ ساله هم از آن حكایت می كند كه ۲۵.۲ درصد از جمعیت فعال ۲۹- ۱۵ ساله بیكار بوده اند. این شاخص در میان زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است. در زمستان ۱۳۹۶، ۳۹.۷ درصد جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیكاران قرار گرفته اند.

بررسی روند تغییرات نرخ مشاركت اقتصادی كل كشور مبین آن است كه این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان۱۳۹۵)، ۰.۸ درصد افزایش و نسبت به فصل گذشته (پاییز۱۳۹۶)، ۰.۴ درصد كاهش داشته است.

مبارزه با فقر و گسترش اشتغال دو برنامه كلیدی وزارت كار

وزیرتعاون، كار و رفاه اجتاعی در هفته ای كه گذشت فقرزدایی و گسترش اشتغال را از دو برنامه مهم دولت امسال عنوان نمود. وی در این باره اظهار داشت: صندوق كارآفرینی امید با رویكرد پشتیبانی از كسب و كارهای خرد و كوچك در جهت تحقق این دو هدف گام های خوبی برداشته است.

ربیعی همینطور برنامه ریزی برای توانمندسازی منابع انسانی سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور را ازجمله اولویت های سال ۱۳۹۷ نام برد.

مبلغ حق الزحمه كاریابی ها چقدر است؟

این هفته مدیركل دفتر هدایت نیروی كار و كاریابی های وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، مبلغ حق الزحمه كاریابی ها برای سال ۹۷ را اعلام نمود.

آنطور كه اكبرنیا گفته حق الزحمه ثبت نام و مشاوره شغلی در دفاتر كاریابی داخلی مبلغ ۲۰۰۰۰۰ ریال و حق الزحمه ثبت نام به همراه مشاوره شغلی در دفاتر كاریابی خارجی مبلغ ۳۰۰۰۰۰ ریال است. حق الزحمه ثبت نام و مشاوره شغلی كاریابی های داخلی در مناطق محروم كشور هم مبلغ ۱۴۰۰۰۰ ریال تعیین شده است.

وی از تقسیط حق الزحمه كاریابی ها اطلاع داد و اظهار داشت: كاریابی طی توافق با به كارگمارده می تواند حق الزحمه خویش را به صورت اقساط وصول كند و به منظور وصول حق الزحمه خود در زمان معرفی به كار از جوینده كار تضمین و تأمین لازم را درقالب سفته دریافت كند.

اكبرنیا متذكر شد: تعرفه حق الزحمه به كارگماری كارجو در خارج از كشور برای قرارداد كار یك ساله و بیشتر معادل حداقل حقوق پایه مورد تایید سفارت ایران در كشور هدف و برای قرارداد كار كمتر از یك سال به صورت تناسبی محاسبه و توسط وزارت به دفاتر كاریابی ابلاغ می گردد.
تاسیس فروشگاه بزرگ كالای ایرانی توسط تعاونی ها در سراسر كشور


در هفته ای كه گذشت، رییس اتاق تعاون ایران بر ضرورت تولید زنجیره ارزش بین تعاونی ها از تولید تا مصرف تصریح كرد و اظهار داشت: به منظور ترویج فرهنگ تعاون در تمام شهرهای بزرگ یك فروشگاه عرضه محصولات ایرانی راه اندازی خواهد شد.


بهمن عبدالهی با اشاره به نام گذاری سال ۹۷ بعنوان سال پشتیبانی از كالای ایرانی، اظهار داشت: با عنایت به شعاری كه امسال اعلام شده نقش تعاونی های تولیدی بطور قطع كلیدی تر و وظیفه آن ها سنگین تر است و بر همین مبنا درصدد بهبود كیفیت كالاهای تولیدی در بخش تعاون خواهیم بود.

اشتغالزایی ۶۵ هزار نفری تعاونی های در سال گذشته

مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی این هفته آمار تشكیل تعاونی ها و اشتغالزایی آن ها در سال قبل را منتشر نمود.

بر اساس آمار استخراج شده از سامانه جامع آمارهای ثبتی تعاون، در سال ۱۳۹۶ تعداد ۴۰۱۸ تعاونی جدید در كشور برای انجام فعالیت های مختلف كسب و كار به ثبت رسیده اند.

مجموع اعضای این تعاونی ها بیش از۹۰ هزار نفر و میزان فرصت شغلی به ثبت رسیده ۶۵ هزار و ۶۳۸ نفر بوده است.

برابر بررسی ها، بیشترین تعداد تعاونی ثبت شده در استانهای "فارس" و "خراسان رضوی" و بیشترین فرصت شغلی بوجود آمده مربوط به تعاونی های "كشاورزی" با ۱۸۰۹۲ نفر و تعاونی های "صنعت" با ۱۵۶۲۰ نفر بوده است.

طراحی سند مهارت استانها توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای خبر دیگری بود كه این هفته منتشر شد. به قول پاك سرشت، رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور ـ این سند بر مبنای نیاز و تقاضای آموزشی منطقه ای و با نگاه محلی به مدیریت عرضه و تقاضای آموزشی تدوین می گردد.

او تصویب قانون نظام جامع آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی را از مهم ترین رویدادهای سال ۱۳۹۶ در حوزه مهارت آموزی كشور عنوان نمود.

وی نقش تشكل های بخش خصوصی در ارتقای اثربخشی آموزشهای مهارتی را مهم خواند و اجرای طرح مهارت آموزی دانشجویان حین تحصیل با همكاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، طرح آموزش سربازان وظیفه با همكاری ستاد كل نیروهای مسلح و اجرای طرح ایران مهارت با همكاری آموزش و پرورش را همچون برنامه های مهم این سازمان در سال ۱۳۹۷عنوان كرد.

به گفته معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی، سازمان آموزش فنی و حرفه ای در سال پشتیبانی از كالای ایرانی در جهت پشتیبانی از تولید و مهارت ایرانی نقش خویش را مسؤولانه ایفا می كند. 

1397/01/23
19:59:00
5.0 / 5
2468
تگهای خبر: آمار , اشتغال , اقتصاد , بیكاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید