مهر گزارش می دهد؛

تعطیلی۴۰۰تعاونی مرزنشین طی ۵سال، بیكاری ۲۴هزار نفر در مناطق مرزی

تعطیلی۴۰۰تعاونی مرزنشین طی ۵سال، بیكاری ۲۴هزار نفر در مناطق مرزی كاروخدمت: ۵۳۰ تعاونی مرزنشین طی پنج سال قبل به كمتر از ۱۰۰ تعاونی كاهش پیدا كرده كه منجر به از دست رفتن ۲۴ هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم شده است.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، هم اكنون حدود ۱۰ میلیون نفر در ۱۷ استان مرزی كشور سكونت دارند كه بخشی از درآمد مردم دیار این منطقه از محل تعاون های مرزنشین است.
در حالی كه طی حدود ۵ سال قبل تعداد تعاونی های مرزنشین كشور ۵۳۰ تعاونی بود اما به قول رئیس كمیسیون تعاونی های مرز نشین اتاق تعاون ایران طی چند سال قبل تعداد تعاونی های فعال در این مناطق به كمتر از ۱۰۰ تعاونی رسیده است.
با احتساب تولید ۱۰ فرصت شغلی به صورت مستقیم توسط هر تعاونی، در زمان فعالیت ۵۳۰ تعاونی مرزنشین برای ۵۳۰۰ نفر فرصت شغلی بوجود آمده بود اما با تعطیلی حدود ۴۰۰ تعاونی طی حدود ۵ سال اخیر ۴ هزار فرصت شغلی به صورت مستقیم از بین رفته است.
در عین حال به قول رئیس كمیسیون تعاونی های مرزنشین، حدود ۳۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در ۵۳۰ تعاونی مرزنشین مشغول به كار بودند كه طی این مدت هم با كاهش تعاونی های فعال به ۱۰۰ تعاونی در مناطق مرزی، جمعیت شاغل به صورت مستقیم و غیرمستقیم به ۶ هزار نفر رسیده است.
در همین زمینه مهیب ناحیه رئیس كمیسیون تخصصی تعاونی های مرز نشینان در گفتگو با خبرنگار مهر، با تشریح وضعیت تعاونی های مرزنشین اظهار داشت: از زمانیكه قرار شد با صدور كارت های هوشمند، تعاونی های مرزنشین ساماندهی شوند متاسفانه فعالیت این تعاونی را مختل كردند به طوریكه فعالیت رو به رشد و خدمات این تعاونی ها به اعضا تا حدود زیادی متوقف گردید.
وی با اشاره به دلایل توقف فعالیت تعاونی های مرزنشین اضافه كرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توزیع كارت های هوشمند به تعاونی های مرزنشین واسطه هایی را بعنوان توزیع كننده معرفی نمود و در این میان تعاونی های مرز نشینان را بعنوان متولی اصلی نادیده گرفت در صورتی كه وزارت صنعت برای ساماندهی و توزیع عادلانه كارت های هوشمند باید با مشاركت «اتحادیه نظارت بر عملكرد مرزنشینان» عمل می كرد.
رئیس كمیسیون تخصصی تعاونی های مرز نشینان با اشاره به اینكه متاسفانه در بعضی مواقع واسطه ها و توزیع كنندگان كارت های هوشمند در جلسات استانداری ها خویش را بعنوان نمایندگان تعاونی های مرزنشین معرفی می كردند اظهار داشت: هم اكنون در روند فعالیت های صادراتی و وارداتی تعاونی های مرزنشین اختلال به وجود آمده است.
مدیرعامل اتحادیه مرزنشینان كشور ادامه داد: این كارت های هوشمند با هدف شفاف سازی و شناسایی مرزنشینان طراحی شد اما هزینه هایی را به اعضا تحمیل كرده است چراكه دفاتر پیشخوان برای صدور این كارتها در مناطق مرزی وجود ندارد و متقاضیان برای صدور این كارتها باید به مناطق شهری عزیمت كنند. در صورتی كه وزارت صنعت می توانست كارت های هوشمند مرزنشین را با نظارت اتحادیه ها و با استفاده از تعاونی های مرزنشین صادر و توزیع كند.
سهمیه سالانه صادراتی و وارداتی مرزنشینان سوخت می شود
وی به مشكلات حقوقی كارت های هوشمند مرزنشین اظهار داشت: با صدور این كارت ها این امكان برای اعضا وجود دارد تا سهمیه خویش را در اختیار سایر تعاونی ها قرار دهند در حالیكه عضو یك تعاونی نمی تواند سهمیه خویش را به تعاونی دیگری واگذار كند و این یك بار حقوقی برای تعاونی های مرزنشین بوجود آورده است.
ناحیه، با اشاره به اینكه دو سوم از تعاونی های مرزنشین صرفا از محل همین مشكلات حقوقی تعطیل شدند اضافه كرد: از سوی دیگر، بر مبنای ادعای شركت توزیع كننده،، سالیانه ۷۵ دلار به حساب اعضا واریز می گردد اما این مبلغی كه واریز می گردد به منزله واریز وجه و دلار به حساب اعضا نیست بلكه صرفا پیمان ارزی و یك تعهدی است كه به ازای صادرات ۷۵ دلار كالا و اجناس، اعضا می توانند معادل آن اجناس مورد نیاز و البته مجاز را وارد كنند.
رئیس كمیسیون تخصصی تعاونی های مرز نشینان اظهار داشت: از جانب دیگر سامانه مرزنشینان كه توسط صادركننده كارت های هوشمند مرزنشین طراحی شده از سوی گمرك برای اتصال به سامانه گمرك پذیرفته نشده است و این سبب می گردد فرصت استفاده از صادرات و واردات توسط اعضا تلف شود. ضمن اینكه سهمیه اعضا در هر سال منحصر به همان سال است و در صورت از دست دادن زمان صادرات و واردات، این سهمیه به سال بعد موكول نمی گردد و منجر به زیان اعضا می گردد كه عمده سهمیه های خویش را از همین محل از دست دادیم.
وی اظهار داشت: پیش از صدور كارت های هوشمند ۵۳۰ تعاونی مرز نشین در ۱۷ استان مرزی كشور وجود داشت كه جمعیت ۱۰ میلیونی مناطق مرزی تحت پوشش این تعاونی ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم فعالیت می كردند اما هم اكنون تعداد تعاونی های فعال مرزنشین به كمتر از ۱۰۰ تعاونی رسیده است. همینطور حدود ۵ میلیون نفر از جمعیت مرزنشین موفق به دریافت كارت های هوشمند نشدند. علاوه بر این نیمی از افرادی كه این كارتهای هوشمند را دریافت نمودند به هیچ وجه مرز نشین نیستند.


1397/02/08
13:04:56
5.0 / 5
2759
تگهای خبر: تعاونی , صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید