در آرزوی كار با دست پینه بسته

در آرزوی كار با دست پینه بسته كاروخدمت: آن چه این روزها بار زیادی را بر دوش كارگران می گذارد، مشكلات اقتصادی می باشد و در این میان بیكار شدن این كارگران به دلیل تعدیل نیرو و ورشكستگی شركت ها به علت بحران های اقتصادی و بخصوص قاچاق گسترده بار مشكلات را دو صدچندان می كند.


هزینه خانه و خانواده، درمان و بسیاری دیگر از مسائل مبحث پیش پا افتاده ای نیست كه بتوان به آسانی از آن گذر كرد، از جانب دیگر كارگران فصلی هم با عنایت به نبود اعتماد به آینده شغلی خود حس ناامنی زیادی را در این میان بردوش می كشند.
محسن آبی، كارگر پركار اهل چالوس است كه از بهمن ماه ۹۶ تابحال به دلیل تعدیل نیروی شركت محل كار خود بیكار شده است و حال نمی داند پس از بیكاری چگونه از پس مخارج زندگی زن و دو فرزند خود برآید.
وی به خبرنگار ایسنا می گوید: 40 سال سن دارم و مدت 5 سال قبل را در شركتی مشغول به كار بودم كه از بهمن ماه به دستور مدیر شركت بیكار شدم و از آن زمان تابحال بیمه من قطع شده است. با عنایت به اینكه دفترچه بیمه ام هم دیگر اعتبار ندارد هزینه درمان به صورت آزاد بار زیادی را در كنار بیكاری بر شانه هایم تحمیل كرده است.
*تعلل شركت ها در پرداخت حق بیمه كارگران
این كارگر زحمت كش ادامه می دهد: این شركت به دلیل تعدیل نیرو من و 6 نفر دیگر را كه سابقه كمتری داشتیم اخراج كرد و حال با این سنی كه دارم كسی به من كار نمی دهد و مجبورم كنار خیابان بایستم و كارگری كنم.
آبی با اشاره به اینكه 14 سال سابقه بیمه از گذشته و حال دارد، در مورد بیمه بیكاری می گوید: از آن جایی كه شركت در پرداخت حق بیمه كارگران تعلل می كرد، احتمال اینكه بیمه بیكاری به ما تعلق بگیرد بسیار كم است و من نمی دانم جواب خانواده ام را چه بدهم و چگونه از پس مخارج زندگی با این همه گرانی برآیم.
یاسر جمالی 32 ساله دیگر كارگر اهل چالوس است كه از اسفند تابحال طعم تلخ بیكاری را بازهم چشیده است.
وی می گوید: در گذشته مدت سه سال در سد سیاه بیشه كار می كردم كه با به انتها رسیدن پروژه سد سیاه بیشه از كار بیكار شدم و سپس مدت یك سال در یكی از شركتهای شهرك صنعتی مرزن آباد كه كار مونتاژ شمع و وایر خودرو را انجام می داد با بستن قراردادهای ماهانه مشغول بكار شدم كه از آخر اسفند ماه تابحال هم از جانب شركت مورد نظر دعوت بكار نشدم.
*قاچاق كالا آسیب اصلی به بدنه تولید داخلی وارد می كند
جمالی با تاكید براینكه باید در عمل از تولید داخلی حمایت شود می افزاید: یكی از دلایل اصلی بیكاری من و تعداد دیگری از كارگران نبود بازار مناسب برای تولیدات این شركت بود.
وی خاطرنشان كرد: در گذشته با عنایت به رونق اقتصادی كار فروش شركت خوب بود اما با آغاز تحریم ها و كسادی بازار، تولیدات این شركت كه مواد اولیه آن از خارج از كشور وارد می شد، هم كم كم كاهش پیدا كرد و آن میزان تولیدی كه می شد هم اغلب در انبار باقی می ماند.
این كارگر با تاكید بر پشتیبانی از سرمایه گذار می گوید: نباید در شعار فقط از سرمایه گذار حمایت شود بلكه در عمل هم این مورد باید ثابت شود و باید گفت با عنایت به مشكلاتی كه جاده چالوس- كرج برای حمل بار وجود دارد هیچ همكاری برای تولیدات كارخانجات و شركت های شهرك صنعتی نمی گردد و اگر هم بشود بسیار كم است و این مورد رغبت سرمایه گذار را برای ادامه كار از بین می برد.
جمالی اضافه می كند: قاچاق كالا یكی از آسیب های اصلی است كه سبب زمین خوردن شركت ها می شود؛ وقتی كالایی به صورت قاچاق و با قیمت كمتر وارد شود تولید داخلی دچار ورشكستگی خواهد شد ازاین رو باید این مورد مورد پیگیری مسئولان امر قرار گیرد.
*استفاده از نیروهای غیربومی و شرمندگی بومیان در نزد خانواده
حاج عباس كارگر، حدود ۶۰ سال از عمر خویش را سپری كرده و علاوه بر شش فرزند امروز دارای هشت نوه هم است، درباره مشكلاتی كه در سال های اخیر گریبانگیرش شده است، می گوید: متاسفانه در سال های اخیر وضعیت زندگی ما بسیار بغرنج شده است و در تامین مخارج روزانه خود كم می آوریم.
وی خاطرنشان می كند: با این حال كه از ساعت ۶ بامداد برای كسب یك لقمه نان حلال به میدان می آیم اما كارفرمایان با حضور در این میدان كارگران جوان و حتی غیربومی را سوار خودروهای خود كرده و برای بنده و امثال من كه موهای خویش را در مصائب روزگار سفید كردم جز شرمندگی در مقابل خانواده چیزی نمی ماند.
وی می گوید: دیگر گله ای از دستان پینه بسته و قد خمیده ندارم بلكه فقط آرزو دارم تا به سر كار بروم و بیشتر از این شرمنده خانواده خود و نوه هایم كه با هزاران شوق و امید به خانه پدربزرگ و مادربزرگشان می آیند نشوم.
این كارگر در مورد اینكه چرا تابحال برای بیمه كارگران ساختمانی اقدامی نكرده است كه بتواند در این سن و سال از حداقل كمی از مزایای آن بهره مند گردد، اظهار نمود: شرایط بیمه شدن برای من سخت بود و نمی توانستم با عنایت به ركود كار حق بیمه خویش را پرداخت كنم و از دوستانی كه بیمه شده اند هم شنیده ام كه هزینه بیمه سالانه بالا می رود، با این همه تفاسیر خویش را در پرداخت این تعرفه ها ناتوان دیدم.
به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، به نظر می رسد برای تامین آینده شغلی كارگران فصلی و هم كارگرانی كه بیكار شده اند مسئولان امر باید به فكر چاره اندیشی اصولی تری باشند تا چرخه اقتصاد كشور به این آسانی دچار تزلزل نشود زیرا این چرخه با دستان كارگران است كه به حركت درمی آید.
گزارش از سپیده پور شعبان خبرنگار ایسنای مازندران
1397/02/11
14:46:33
5.0 / 5
2397
تگهای خبر: اقتصاد , بیكاری , بیمه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید