رئیس اتاق تعاون ایران؛

مبادلات تجاری ۷۰ میلیون دلاری ایران و آفریقا

مبادلات تجاری ۷۰ میلیون دلاری ایران و آفریقا كاروخدمت: رئیس اتاق تعاون ایران، با اشاره به بازار ۱۲۰ میلیونی آفریقای جنوبی و كشورهای همجوار برای تجار و بازرگانان ایرانی، از آمادگی ایران برای پشتیبانی از سرمایه گذاران آفریقای جنوبی اطلاع داد.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، بهمن عبدالهی در نشست تجاری ایران و آفریقا كه با حضور مدیران و مسئولان تجاری دو كشور در اتاق تعاون ایران در حال برگزاری است، اظهار داشت: باید به ظرفیت های دو كشور بزرگ ایران و آفریقا توجه بیشتری شود؛ این در شرایطی است كه مبادلات تجاری فعلی دو كشور نزدیك به ۷۰ میلیون دلار در سال است كه رقم بسیار پایینی با عنایت به ظرفیت های دو كشور است و باید در جهت افزایش حجم این مبادلات اقدام نمود.
رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به ظرفیت های اقتصادی دو كشور در بخش های كشاورزی، صنعت و سایر فعالیت های اقتصادی برای سرمایه گذاری، ادامه داد: محوری ترین بخشی كه آفریقای جنوبی می تواند در ایران سرمایه گذاری كند، در حوزه صنایع پتروشیمی، صنایع پایین دستی و صنعت ساختمان است. ایران در حوزه صنعت ساختمان با استانداردهای بالا فعالیت می كند، به صورتی كه تولیدات صنعت ساختمان ایران با تولیدات محصولات اروپایی قابل رقابت است.
عبدالهی اضافه كرد: علاوه بر اینكه ایران میتواند در جهت صادرات محصولات خود در صنایع پتروشیمی، صنایع پایین دستی، كشاورزی و سایر بخش ها به آفریقا اقدام نماید، این امكان هم برای آفریقای جنوبی وجود دارد تا برای تامین نیاز خود در صنعت پتروشیمی در ایران سرمایه گذاری كند. همینطور در حوزه كشاورزی هم امكان تامین نیازهای آفریقای جنوبی بخصوص عسل در ایران وجود دارد كه ایران آمادگی خویش را در این زمینه اعلام می كند.
وی با اشاره به جمعیت حدود ۶۰ میلیونی آفریقای جنوبی اضافه كرد: كشور ایران می تواند علاوه بر آفریقای جنوبی، با استفاده از این كشور به بازارهای كشورهای همجوار هم دسترسی داشته باشد كه بازار ۱۲۰ میلیونی را برای تجار، بازگانان و سرمایه گذاران ایرانی فراهم می كند.
عبدالهی در ادامه سخنانش خطاب به مسئولان، تجار و سرمایه گذاران آفریقایی به عرضه پیشنهادات ظرفیت های سرمایه گذاری ایران پرداخت و اظهار داشت: یكی از بخش هایی كه می توانیم به آن توجه نماییم، حوزه گردشگری می باشد، چون كه ایران جزء ۱۰ كشور نخست دارای جاذبه های گردشگری به حساب می آید.
وی ادامه داد: در حوزه گردشگری حلال هم با عنایت به جمعیت مسلمان آفریقای جنوبی، ظرفیت خوبی در كشور ما وجود دارد. ازاین رو یكی از بخش های مهمی كه می تواند مورد توجه دو كشور در حوزه توسعه مناسبات اقتصادی باشد، توجه به مقوله گردشگری می باشد.
رئیس اتاق تعاون ایران ادامه داد: پیشنهاد دوم من هم به بازرگانان و مسئولان آفریقای جنوبی برگزاری نمایشگاه های صنایع و تولیدات محصولات ایرانی بخصوص صنعت ساختمان در آفریقای جنوبی است كه در این زمینه پیشنهاد مشخص ما برگزاری نمایشگاه بزرگ از ظرفیت ها و توانمندی های ایران است.
وی تصریح كرد: به علت ظرفیت های بالای ایران در حوزه صنعت پتروشیمی، پیشنهاد سوم من هم سرمایه گذاری بازرگانان آفریقای جنوبی در حوزه صنعت پتروشیمی، صنایع پایین دستی و محصولات پلاستیك در ایران است كه در این صورت علاوه بر تامین نیاز داخلی، می توانند با كاهش قیمت تمام شده، نیاز داخلی خویش را از ایران تامین كنند.
گام ایران برای سهم ۲۵ درصدی تعاون از اقتصاد
رئیس اتاق تعاون ایران در بخش دیگری از اظهاراتش به تشریح وضعیت تعاون در ایران اشاره نمود و اضافه كرد: بخش تعاون ایران یكی از اركان اقتصادی ایران به حساب می آید و بر مبنای نص صریح قانون اساسی، اقتصاد ایران در سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی تعریف می گردد.
عبدالهی با اشاره به اینكه بر مبنای سیاست های كلان، بخش تعاون ایران باید ۲۵ درصد از اقتصاد كشور را در اختیار بگیرد، اظهار داشت: در این زمینه گام های مهمی برداشته شده است تا سهم ۲۵ درصدی از اقتصاد تحقق یابد.
وی جمعیت فعال بخش تعاون در ایران را ۱۴ میلیون نفر عنوان نمود و اضافه كرد: علاوه بر این، ۴۰ میلیون نفر از جمعیت ایران به صورت غیر مستقیم از خدمات بخش تعاون استفاده می نمایند ازاین رو می توان اظهار داشت كه نیمی از جمعیت ایران از بخش تعاون بهره مند می شوند.
رئیس اتاق تعاون ایران در انتها با تاكید بر اینكه امیدواریم نشست تجاری دو كشور گامی در جهت توسعه مبادلات اقتصادی، تجاری و روابط سیاسی دو كشور باشد، ادامه داد: بخش تعاون ایران یك ظرفیت بزرگ است تا كشورهای دیگر بتوانند با تعامل در این زمینه سرمایه گذاری كنند.

1397/02/20
21:14:00
5.0 / 5
2410
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید