در گفتگو با مهر اعلام شد:

روند پرداخت تسهیلات اشتغال رضایت بخش نیست

روند پرداخت تسهیلات اشتغال رضایت بخش نیست كاروخدمت: معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری با اشاره به دستور اكید رئیس جمهور برای جذب منابع تسهیلات اشتغال روستایی تا آخر تیرماه اظهار داشت: روند پرداخت این تسهیلات رضایت بخش نیست.سید ابوالفضل رضوی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات ۱.۵ میلیارد دلاری اشتغال از محل صندوق توسعه ملی اظهار داشت: معادل ریالی این تسهیلات ۶ هزار میلیارد تومان است كه به تدریج در اختیار چهار بانك و موسسه عامل قرار می گیرد؛ اما هر یك از موسسات و بانكها موظفند معادل اعتباری كه از این محل به آنها تخصیص می یابد، از منابع داخلی خود به این منابع اضافه كنند. ازاین رو در مجموع ۱۲هزار میلیارد تومان برای تسهیلات اشتغال با اولویت مناطق روستایی و عشایر در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به اینكه بر مبنای پیمایش و بررسی های انجام شده پرداخت تسهیلات در تمام استان ها در جریان است اما روند پرداخت این تسهیلات بر مبنای میزان اعتبارات هدفگذاری شده رضایت بخش نیست، اضافه كرد: با عنایت به دستور اكید رئیس جمهور باید تمام طرح های اشتغالزای مورد تایید، تا آخر تیر ماه منجر به قرارداد با بانك ها شوند كه در این زمینه انتظار می رود در مسیر پرداخت تسهیلات اشتغال سرعت بیشتری به اجرای این طرح هم از جانب دستگاه های اجرایی و هم از جانب بانك ها داده شود.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ادامه داد: اگر استان ها در فرایند پرداخت سریع عمل كنند و این تسهیلات به پروژه های اشتغالزا هدایت شوند، دولت تصمیم دارد این طرح را با دریافت مجوزهای قانونی ادامه دهد و در بودجه سال آینده پیش بینی نماید كه توفیق در اجرای این طرح می تواند در این تصمیم گیری كمك نماید.
رضوی درباره میزان منابع تخصیصی به ۴ بانك و موسسه عامل پرداخت كننده تسهیلات اشتغال اظهار داشت: تابحال معادل ریالی ۳ هزار میلیارد تومان تخصیص پیدا كرده كه با منابع داخلی بانك ها جمعا ۶ هزار میلیارد تومان در بانك ها و موسسات عامل برای پرداخت تسهیلات اشتغال موجود است.
وی با اشاره به اینكه متقاضیان با ثبت نام در سامانه كارا باید طرح خویش را ثبت كنند، تصریح كرد: بعد از بررسی در كمیته فنی شهرستان مربوطه، طرح به كمیته فنی استان ارجاع داده می گردد و در صورت تایید، طرح برای پرداخت تسهیلات به بانك عرضه می گردد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، بررسی توجیه مالی پروژه را از اختیارات بانك در جریان پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایر عنوان نمود و درباره وثایق دریافتی از متقاضیان اظهار داشت: یكی از مدارك سند ملكی روستائیان، سند مسكونی روستائیان، سفته یا ضمانت های صندوق های صادركننده ضمانت باید بعنوان وثیقه از متقاضیان دریافت شود و هیچ بانك و موسسه ای حق ندارد وثیقه شهری از متقاضیان دریافت كند.
وی تصریح كرد: بازپرداخت این تسهیلات در روستاهای مرزی و مناطق روستایی و عشایر نشین مرزی با نرخ كارمزد ۴ درصد، در سایر مناطق روستایی و عشایری با نرخ سود ۶ درصد و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر برای سرمایه درگردش تا سقف یك میلیارد تومان با نرخ سود ۱۰ درصد خواهد بود كه وثیقه دریافتی از تسهیلات گیرنده باید متناسب با میزان اصل مبلغ با احتساب میزان كارمزد یا سود باشد.
رضوی ادامه داد: در زمینه پرداخت تسهیلات اشتغال، تابحال با سفر به ۲۴ استان كشور روند پرداخت این تسهیلات مورد بررسی قرار گرفت كه نشان داده است تمام استان ها اهمیت این تسهیلات را درك كردند اما انتظار می رفت میزان میانگین پرداخت بالاتر باشد.
ناظران رسمی برای جلوگیری از انحراف منابع اشتغال
وی درباره پیمایش فرایند پرداخت تسهیلات اشتغال برای جلوگیری از انحراف منابع هم اظهار داشت: در این زمینه دو گروه ناظر رسمی در سطح استانی و ملی پیش بینی شده به طوریكه در استان ها یكی از مسئولان ارشد استانداری اعم از استاندار یا یكی از معاونان بعنوان ناظر بر فرایند پرداخت منابع این تسهیلات در استان مربوطه تعیین شدند. علاوه بر این ناظر ملی از كمیته فنی بر روند پرداخت تسهیلات اشتغال نظارت می كنند.
وی با تاكید بر ضرورت رعایت سه اصل در پرداخت تسهیلات اشتغال از محل ۱.۵ میلیارد دلار صندوق توسعه ملی اظهار داشت: نخست اینكه محل اجرای طرح های اشتغال مهمترین مسئله ما است و این تسهیلات باید با اولویت مناطق روستایی و عشایری پرداخت شود. مبحث دوم این است كه منابع و سهم هر استان به صورت عادلانه و بر مبنای شاخص های تعیین شده توزیع شود؛ علاوه بر این سومین اصل مهم، پرداخت تسهیلات به طرح های «درآمدافزا» است تا منجر به بدهكاری تسهیلات گیرندگان و انحراف منابع تسهیلات اشتغال نشود كه در این زمینه دستورالعمل های لازم برای رعایت همه اصول صادر و به استان ها ابلاغ گردیده است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری با اشاره به اینكه این تسهیلات در استان های مختلف با اولویت رسته های اشتغالزا پرداخت خواهد شد، اظهار داشت: رسته های اولویت دار توسط دستگاه های مربوطه متناسب با هر استان مشخص شده كه در «سامانه كارا» در زمان عرضه درخواست از جانب متقاضی این رسته ها قابل مشاهده می باشد.
وی با اشاره به اینكه ۴۵ درصد از این اعتبارات برای مشاغل در رابطه با رسته های بخش كشاورزی اختصاص یافته است، اظهار داشت: بعضی از مشاغل سنتی مشمول دریافت تسهیلات اشتغال نمی شوند چراكه این تسهیلات باید برای تولید اشتغال پایدار و در عین حال درآمدزا پرداخت شود.


1397/02/29
14:28:23
5.0 / 5
2305
تگهای خبر: اشتغال , توسعه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید