استاندار تهران به ایسنا خبر داد

اجبار اخذمجوز احداث پلاسكوی جدید ظرف۲ماه آینده، مقاوم سازی ساختمان پشتی پلاسكو بارأی اكثریت كسبه

اجبار اخذمجوز احداث پلاسكوی جدید ظرف۲ماه آینده، مقاوم سازی ساختمان پشتی پلاسكو بارأی اكثریت كسبه كاروخدمت: استاندار تهران با اشاره به آغاز گودبرداری ساختمان پلاسكو اظهار داشت: بنیاد مستضعفان موظف است ظرف دو ماه آینده با عرضه طرح های این ساختمان از شهرداری تهران مجوز دریافت كند. همینطور ساختمان پشتی پلاسكو هم با رأی اكثریت كسبه مقاوم سازی خواهد شد.


محمدحسین مقیمی در گفت وگو با ایسنا، در تشریح آخرین تصمیمات درباره بازسازی ساختمان پلاسكو اظهار داشت: در روز عید فطر تنها خاكبرداری این ساختمان شروع شد كه نیاز به مجوز ندارد ولی بدون شك برای بحث های فنی ظرف مدت دو ماه باید طرح های بازسازی این ساختمان تكمیل و بعد از دریافت مجوز از شهرداری تهران كار بازسازی آغاز شود.
وی اضافه كرد: فردی كه می خواهد در زمین خود ساخت و ساز انجام دهد باید مجوز بگیرد و در مورد ساختمان پلاسكو هم همین وضعیت حاكم است. بعد از آتش سوزی ساختمان پلاسكو همه مسئولین اظهار نظرهایی كردند و قول هایی را مطرح نمودند. در حالیكه ۱۷ ماه از آتش سوزی این ساختمان گذشت و در مورد بازسازی اقدام عملی صورت نگرفت.
استاندار تهران ادامه داد: كسبه این ساختمان محل كسب و كارشان را از دست داده اند و باید هر چه زودتر نسبت به بازسازی این ساختمان و تعیین تكلیف كسبه كاری انجام می شد.
وی تصریح كرد: تا بهمن ماه سال قبل كار بازسازی ساختمان پلاسكو و مسائل مختلف آن در ریاست جمهوری دنبال می شد اما بعد از آنكه این مورد به استانداری تهران واگذار شد جلساتی را برگزار كردیم و نظرات كارشناسی را گرفتیم.
مقیمی اضافه كرد: دو جلسه اول در مورد قول هایی بود كه به كسبه و واگذاری مكانی برای كسب و كار آنها داده شده بود؛ اما از جلسه سوم به بعد وارد بحث بازسازی شدیم. در همین راستا از بنیاد مستضعفین در مورد تأخیر دو ساله برای ساخت این ساختمان سوال كردیم كه صورت جلسه ای را كه با شهردار وقت آقای نجفی تنظیم شده بود به ما عرضه دادند؛ اما علت اصلی را عدم دریافت مجوز از شهرداری تهران عنوان كردند. شهرداری هم علت عدم دریافت مجوز برای این ساختمان را میراث فرهنگی اعلام نمود به طوریكه عنوان شده بود باغ اكبر در محدوده آثار فرهنگی و تاریخی قرار دارد و امكان دریافت مجوز ساخت در این زمین وجود ندارد.
استاندار تهران خاطرنشان كرد: میراث فرهنگی درباره باغ اكبر حقوقی را در نظر دارد و علاوه بر آن شهرداری هم بدون هماهنگی و تایید میراث فرهنگی قادر به صدور پروانه نیست و بنیاد مستضعفان هم بدون پروانه امكان ساخت را ندارد.
وی با اشاره به اینكه استدلال همه دستگاه ها در این بخش به استناد قانون بوده است، اضافه كرد: در آخرین جلسه ای كه اسفندماه سال قبل با معاون سازمان میراث فرهنگی و معاون شهرسازی شهرداری تهران و همینطور شهرداری منطقه ۱۲ برگزار شد، در شورای فنی موافقت شد هر آنچه در حادثه پلاسكو تخریب شده است بازسازی شود و در مورد ساختمان شمالی هم بر مبنای نامه كسبه و اهالی ساختمان با مقاوم سازی از جانب كسبه موافقت شد تا با رأی اكثریت مالكان و ثبت در دفترخانه كار مقاوم سازی با طرح نظام مهندسی و تایید شهرداری صورت گیرد.
وی ادامه داد: برای ساخت ساختمان پلاسكو هم مقرر شد با مجوز شهرداری بدون پرداخت عوارض، خاكبرداری آغاز شود و بعد از دو ماه با عرضه طرح از جانب بنیاد مستضعفان و موافقت شهرداری، ساختمان وارد فاز عملیاتی شده و تا عید فطر دو سال آینده به بهره برداری برسد. مسائل فنی ساختمان پلاسكو با شهرداری و نظام مهندسی است و ساختمان طبق ضوابط شهرداری ساخته خواهد شد.
مقیمی با اشاره به اینكه اموال و زندگی ۵۰۰ خانوار در این حادثه دچار خسارت شده و باید نسبت به تعیین تكلیف آنها زودتر اقدام می شد، اضافه كرد: كسبه ساختمان حداكثر همكاری را داشتند و ما هم تكالیفی بر عهده داریم. جلسات رسیدگی به موانع ساخت این ساختمان برگزار گردید و توافقاتی میان دستگاه های ذیربط صورت گرفت. بنیاد مستضعفان فرصت دارد طی دو ماه آینده با رعایت مسائل فنی و ایمنی و با دستور شهرداری كار گودبرداری را انجام دهد و در همین مدت پروانه ساخت را دریافت كند و طرح خویش را به تایید نظام مهندسی و شهرداری برساند.
وی در مورد اظهار نگرانی بعضی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران هم اظهار داشت: جلسه ای با این اعضا برگزار گردید و همه مسائل مختلف این ساختمان برای آنها تشریح شد. در همین جلسه مقرر شد كه بنیاد مستضعفان ظرف دو ماه آینده مجوز ساخت و ساز را از شهرداری تهران دریافت كند. همینطور در مورد ساختمان پشتی پلاسكو هم بر مبنای رأی "نصف+۱" كسبه این ساختمان با هزینه خودشان و بر مبنای تایید نظام مهندسی مقاوم سازی خواهد شد.1397/04/02
22:18:11
5.0 / 5
2403
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید