پرش بیهوده قیمت مسكن

پرش بیهوده قیمت مسكن كاروخدمت: طرف عرضه در بازار مسكن طی كوشش كرد با جهش ۸.۲ و ۸.۹ درصد ماهیانه به ترتیب در اردیبهشت و خردادماه ارزش این كالا را با بازار سكه و ارز هماهنگ كند اما به نظر می آید به علت نبود ظرفیت در این حوزه دچار اشتباه محاسباتی شده است.


به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، بررسی رشد دو بازار مسكن و سكه از آن حكایت می كند كه قیمت سكه از اوایل سال قبل تا كنون ۱۴۲ درصد رشد كرده، در حالیكه رشد بازار مسكن ۴۵.۸ درصد بوده و این در شرایطی است كه شاهد شیفت متقاضیان از واحدهای نوساز به سمت قدیمی سازها هستیم. از جانب دیگر قیمت مسكن به صورت دائم افزایش یافته و با جهش ۴۵.۸ درصد نقطه به نقطه همراه شده اما معاملات روند نزولی به خود گرفته و در خردادماه ۲۱ درصد نسبت به اردیبهشت ماه و ۳.۱ درصد نسبت به خردادماه سال قبل كاهش یافته است. شرایط كنونی بازار مسكن را به سمت ركود تورمی پیش می برد.


طبق آخرین گزارش بانك مركزی از تحولات بازار مسكن شهر تهران سهم واحدهای كمتر از ۵ سال ساخت از ۴۶.۸ درصد در خردادماه ۱۳۹۶ به ۴۳.۷ درصد در خردادماه ۱۳۹۷ كاهش یافته و از جانب دیگر سهم واحدهای ۱۶ تا ۲۰ سال از ۱۱.۵ درصد در سال قبل به ۱۴.۶ درصد افزایش پیدا كرده است. این اتفاق در حالی رخ داده كه بر اساس گزارش های میدانی شاهد افزایش چشمگیر معاملات و قیمت در مناطق ۱ تا ۵ بوده ایم كه عمده این واحدها نوساز هستند. این دو نمایه از آن حكایت می كند كه تقاضای اصلی در بازار فعلی مسكن را سرمایه گذاری شكل می دهد و بنابراین متوسط قیمت مسكن شهر تهران با رشد ۸.۹ درصد ماهیانه به رقم بی سابقه ی ۶.۵ میلیون تومان رسیده كه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۵.۸ درصد افزایش یافته است.
با عنایت به انحراف بازار مسكن از ماهیت مصرفی به سمت سرمایه گذاری كه متاثر از رشد بازارهای موازی بوده است، شرایط فعلی این بازار دور از ذهن نبود؛ چون كه مالكان تلاش می كنند ارزش دارایی خویش را با انتظارات تورمی تطبیق دهند.
باآنكه قیمت ها روز به روز بالا می رود اما در دو حوزه ی معاملات و تولید مسكن ركود ادامه دارد و حتی شاهد روند كاهشی در این دو حوزه هستیم. این یعنی تعادل در بازار مسكن به شدت به هم خورده است. هم اكنون هم بخش تقاضا با استفاده از ۴۹۰ هزار واحد مسكونی خالی شهر تهران تغذیه می شود، با این وجود شاهد رشد قیمت ها هستیم. شرایط فعلی از آن حكایت می كند كه به علت حذف مشتریان موثر در بازار مسكن، بازده سرمایه در این بخش دچار صدمه خواهد شد.
با عنایت به طولانی شدن دوره ركود مسكن و اثرپذیری از جهش قیمت ارز و سكه انتظار می رفت كه قیمت مسكن در سال ۱۳۹۷ با شیب ملایمی افزایش پیدا كند اما متقاضیان این حوزه به یكباره در فروردین، اردیبهشت و خردادماه امسال با افزایش ۲۹، ۳۵ و ۴۵ درصد قیمت ها غافلگیر شدند. متوسط قیمت در منطقه پنج ۶۳.۶ درصد رشد كرد. مشاهدات میدانی از آن حكایت می كند كه بعضی دفاتر مشاور املاك شهر تهران به ایجاد هیجان كاذب در این بازار رو آوردند و با استدلال تورم انتظاری در این بخش، متقاضیان را متقاعد به خرید زودهنگام كردند كه سبب رشد زودتر از موعد قیمت ها شدند. اما كارشناسان معتقدند عطش فعلی بازار مسكن به تدریج فروكش می كند و تا یك سال آینده این حوزه وارد ركود خواهد شد. ازاین رو دود این رفتار بعضی بنگاه داران به چشم خریداران فعلی و خود صنف مشاوران املاك می رود.
سلمان خادم المله ـ كارشناس اقتصاد مسكن ـ با بیان این كه مسكن دچار حباب قیمت نشده بلكه نوعی اصلاح قیمت بر مبنای شرایط روز اقتصادی را تجربه می كند اظهار داشت: تا زمانی كه اصلاح پارادایم انجام نشود ادامه وضعیت كج دار و مریز فعلی، شرایط فعلی را طولانی تر می كند. معتقدم بحران بخش های مختلف همچون حوزه ی مسكن بزرگ است و اگر فكری برای آن نشود می تواند به حوزه های اجتماعی سرایت كند.
خادم المله می گوید: در مقطعی سودهای بالای بانكی پرداخت شده كه نقدینگی را به سمت خودش جذب كرده است. از نیمه ی دوم سال قبل با كاهش نرخ سود بانكی به ۱۵ درصد، نقدینگی به سمت آیتم هایی سوق پیدا كرده كه ارزش پول افراد را حفظ كند. این آیتم ها عبارتند از طلا، خودرو، مسكن و به تازگی بورس كه در ایام گذشته رشد تاریخی داشته است. با وضعیت فعلی انتظار دلار ۱۲ هزار تومانی هم چندان دور از ذهن نیست. ازاین رو نمی توان تصویر روشنی از آینده ی بازار مسكن ارائه داد. آن چه مسلم است این كه با عنایت به كاهش سهم متقاضیان واقعی و هم چنین اثرپذیری بازار مسكن از جهش بازارهای موازی كه منتج به هماهنگی این بخش با بازارهای رقیب شده نمی توان دو واژه ی "رونق" و "حباب" را به بازار فعلی مسكن نسبت داد.1397/04/07
13:46:03
5.0 / 5
2487
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید