مهر خبر می دهد؛

عملكرد ۵ ماهه اشتغالزایی روستایی، ۲۰ هزار فرصت شغلی جدید بوجود آمد

عملكرد ۵ ماهه اشتغالزایی روستایی، ۲۰ هزار فرصت شغلی جدید بوجود آمد كاروخدمت: بعد از گذشت ۵ ماه از اجرای برنامه ملی اشتغال روستایی، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری از اشتغالزایی ۲۰ هزار نفر از محل اجرای این طرح خبر می دهد.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، برنامه ملی اشتغال روستایی از سال قبل با پیشنهاد دولت و تصویب مجلس شورای اسلامی با اختصاص معادل ریالی ۱.۵ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی (حدود ۶ هزار میلیارد تومان) برای مقابله با بحران بیكاری با اولویت مناطق روستایی و عشایری، با مشاركت وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، سازمان برنامه و بودجه و معاونت روستایی و توسعه مناطق محروم ریاست جمهوری در دستور كار دولت قرار گرفت.
اما اجرای این برنامه، از بهمن ماه سال قبل با واریز اولین مرحله از منابع ۱.۵ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی به حساب سه بانك عامل كشاورزی، توسعه تعاون، پست بانك و صندوق كارآفرینی امید شروع شد.
بر اساس قانون اجرای برنامه ملی اشتغال روستایی، ۴ بانك و موسسه عامل هم موظف شدند معادل منابع واریزی صندوق توسعه مالی از منابع داخلی خود برای پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی اختصاص دهند.
بنابراین همزمان با تزریق تدریجی و مرحله ای معادل ریالی ۱.۵ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی (حدود ۶ هزار میلیارد تومان)، ۴ بانك و صندوق كارافرینی امید برنامه اشتغال روستایی هم موظف شدند از محل منابع داخلی خود، به همان میزان اعتبار برای پرداخت تسهیلات اشتغال در مناطق روستایی و عشایری اختصاص دهند تا در مجموع حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان در سال ۹۷ در قالب تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری به طرح های اشتغالزای مورد تایید پرداخت گردد.
در اجرای این برنامه ملی، متقاضیان حقیقی و حقوقی راه اندازی طرح های اشتغالزا باید طرح اشتغال خویش را در «سامانه كارا» ثبت كنند تا در فرایند بررسی در صورت تایید طرح در كمیته های فنی ملی یا استانی، به بانك معرفی شوند.
در سال جاری هم در اردیبهشت ماه مرحله دوم منابع صندوق توسعه ملی به حساب بانك های عامل و صندوق كارآفرینی امید واریز شد تا با تلفیق منابع داخلی خود، به طرح های مصوب و مورد تایید كمیته های ملی و استانی تسهیلات پرداخت كنند.
در همین زمینه سید ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره میزان تسهیلات پرداختی و ارزش طرح های مصوب اشتغالزا طی حدود ۵ ماه گذشته از زمان آغاز برنامه ملی اشتغال روستایی اظهار داشت: سرعت اجرای برنامه اشتغال روستایی روند مناسبی را طی می كند، هر چند عملكرد برخی استان ها مطلوب نیست اما طبق پایش های انجام شده در مدت ۵ ماهه گذشته(اوایل بهمن۹۶)، حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به طرح های اشتغالزا پرداخت شده است.
رضوی از تولید ۲۰ هزار شغل طی ۵ ماهه گذشته از محل اجرای برنامه اشتغال روستایی خبرداد و اضافه كرد: متوسط هزینه سرانه اشتغال در قالب اجرای برنامه اشتغال روستایی ۵۰ میلیون تومان تابحال برآورد شده است.
وی افزود: همینطور نتایج پایش و بررسی فرایند اجرای این برنامه ملی از آن حكایت می كند كه ارزش طرح های مصوب اشتغالزا به بیش از ۳ هزار میلیارد تومان رسیده است كه بیش از ۲ هزار میلیارد تومان از این طرح ها منجر به امضای قرارداد با سه بانك و یك موسسه عامل اجرای برنامه اشتغال روستایی شده است و در نوبت پرداخت مرحله ای تسهیلات قراردارند.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری اظهار داشت: علاوه بر این، با حمایت بنیاد مستضعفان ۱۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال روستایی با نرخ سود ۸ درصد با استفاده از یكی از بانك های عامل اختصاص پیدا كرده كه تا كنون ۶۰۰ میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده و ۱۲۰۰ میلیارد تومان هم منجر به انعقاد قرارداد شده است.
رضوی ابراز امیدواری كرد، با تخصیص به موقع منابع صندوق توسعه ملی و اجرای دقیق و البته با سرعت برنامه اشتغال روستایی، طبق دستور رئیس جمهور تا آخر شهریور ماه تمام ۱.۵میلیارد دلار با تلفیق منابع داخلی سه بانك و یك موسسه عامل منجر به عقد قرارداد با طرح های مورد تایید اشتغالزا شود و شاهد یك تحرك در توسعه اشتغال مناطق روستایی و عشایری باشیم.
قرار است با اجرای برنامه ملی اشتغال روستایی و عشایری در سال ۹۷، ۱۲۰ هزار فرصت شغلی تولید شود.

1397/04/17
13:58:56
5.0 / 5
2068
تگهای خبر: اشتغال , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید