سامانه جامع روابط كار چه قابلیت هایی دارد؟

سامانه جامع روابط كار چه قابلیت هایی دارد؟ كاروخدمت: رییس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران اعتقاد دارد راه اندازی سامانه جامع روابط كار، به جمع آوری و یكپارچه سازی آمار و اطلاعات مربوط به حوزه كار، شناسایی بنگاه های مشكل دار و متخلف، اطلاع از وضع بیكاری یا اشتغال نیروهای كار، جلوگیری از انعقاد قراردادهای غیرقانونی و حفظ مشاغل موجود كمك می نماید.ابوالفضل فتح الهی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به شروع به كار سامانه جامع روابط كار اظهار نمود: یكپارچه شدن آمار و ارقام و اطلاعات می تواند در نتیجه گیری ها و بهبود روند كار موثر باشد. امكان دارد در ابتدای كار مقاومت هایی صورت گیرد ولی باید به این سمت و سو برویم كه از فضای مجازی برای تقویت روابط كار استفاده نماییم.

وی اضافه كرد: با عنایت به ساختار وزارت كار و زیرمجموعه های متعددی كه دارد ضرورت تولید چنین سامانه ای احساس می شد و معتقدم كه باید سالها قبل این اتفاق می افتاد تا از بروز سوء استفاده ها، اختلافات و شكایات جلوگیری می كرد.

رییس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران تصریح كرد: نبود بانك اطلاعاتی یكی از ضعف هایی است كه در بیشتر دستگاه ها دیده می گردد و این امر تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها را تحت تاثیر قرار می دهد، در صورتیكه اگر آمار و اطلاعات درست و مشخصی در اختیار داشته باشیم، می توانیم در هر زمان تصمیات مناسبی اتخاذ نماییم.

فتح الهی با اشاره به اینكه سامانه جامع روابط كار هنوز تكمیل نشده و نیازمند كامل شدن است، اظهار داشت: سامانه به شكل پایلوت در چند شهر به اجرا درخواهد آمد و در مرحله اول بحث ثبت دادخواست ها و قراردادهای كار است، البته سامانه موضوعات مختلفی را دربرمی گیرد كه با تكمیل آن ها دستیابی به دیگر بخش ها امكانپذیر خواهد بود.

وی پرداختن به حوادث ناشی از كار را همچون رویكردهای سامانه عنوان نمود و اظهار داشت: درصد حوادث ناشی از كار در كشور زیاد است و بخشی از این حوادث باید توسط بازرسان كار به دقت بررسی شود چون در رجوع به دادگاه، نظر نهایی بازرسان كار نیاز است؛ بنابراین این سامانه درباره آمار و اطلاعات حوادث كار برای بازرسان كار تولید دسترسی می كند.

رییس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران تعیین صلاحیت و معرفی مسئولان ایمنی را یكی دیگر از رویكردهای سامانه جامع روابط كار عنوان نمود و اظهار داشت: مسئولان ایمنی تحصیل كردگانی هستند كه در زمینه ایمنی آموزش دیده اند و باید نسبت به بعضی شركت ها شناخت داشته باشند. با عنایت به اینكه چند سالی است حضور مسئولان ایمنی در شركت ها الزامی شده این سامانه می تواند آموزش های ایمنی جدید و بخشنامه های مختلف را به صورت مداوم در اختیار كارگران و كارفرمایان و مسئولان ایمنی بگذارد تا از آن بهره برداری كنند.

او افزود: خیلی از شركت های پیمانكاری هم از چند سال قبل باید تعیین صلاحیت می شدند چون گاها تخلف هایی در این شركتها رخ می داد و از وضعیت و فعالیت آن ها اطلاع چندانی در دست نبود ولی این سامانه كمك می نماید كه همه پیمانكاران ابتدا تعیین صلاحیت شوند و آمار و ارقام و گواهینامه صلاحیت آن ها در سامانه منعكس شود، سپس در صورت بروز تخلف سطح دسترسی ادارات كار و مراجع تشخیص و حل اختلاف به آن ها فراهم گردد.

فتح الهی تصریح كرد: شركتهای خدماتی هم این وضعیت را دارند و به واسطه نیروهای كار خود باید زیرمجموعه سامانه قرار بگیرند.این شركت ها اول باید به صورت جامع ثبت شده و دارای مجوزهای لازم باشند.

این مقام مسئول كارگری، از بیمه بیكاری بعنوان یكی از زیرمجموعه های این سامانه نام برد و اظهار داشت: هم اكنون برقراری بیمه بیكاری روالی دارد كه كارگر باید آن را بپیماید ولی تولید سامانه جامع روابط كار از رجوع مستقیم به ادارات كار و اتلاف وقت جلوگیری می كند و باعث می گردد ثبت مدارك و ارسال آن در كمترین زمان ممكن اتفاق بیفتد و روند درست و منطقی را در پیش می گیرد.

فتح الهی افزود: هم اكنون بررسی درخواست های مربوط به مشاغل سخت و زیان آور به صورت دستی انجام می پذیرد و فرد باید به صورت دستی درخواست و مدارك خویش را به ادارات كار برده و از آنجا به كمیته های سخت و زیان آور بسپارد ولی با تولید این سامانه از بروكراسی های ادارای و مراجعات حضوری جلوگیری می گردد.

وی اظهار داشت: مبحث طبقه بندی مشاغل در شركت ها و سازمان ها هم در این سامانه پیگیری می شود، این سامانه كمك می نماید تا شركتهایی كه بالای ۵۰ نفر هستند و مطابق بخشنامه دولت باید طبقه بندی مشاغل شده باشند مشخص و چنانچه طبقه بندی مشاغل در آن ها اجرا نشده یا از اجرا خودداری شده، شناسایی شوند.

رییس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران از احیای مجدد شوراهای سازش در ادارات كار با راه اندازی این سامانه اطلاع داد و اظهار داشت: شوراهای سازش پیش از رسیدگی هیات های تشخیص و حل اختلاف به منظور برقراری سازش میان كارگر و كارفرما تشكیل شده بود كه مدتی پس از بین رفت اما با راه اندازی سامانه جامع روابط كار مجددا كار شوراهای سازش از سر گرفته می گردد.

وی پشتیبانی از مشاغل و نیروی كار را از دیگر زیرمجموعه های این سامانه برشمرد و اظهار داشت: كارگاه ها و شركت های بزرگ موظف به داشتن و رعایت آیین نامه های انضباطی هستند و این آیین نامه ها در زمان اخراج نیروی كار بر مبنای ماده ۲۷ قانون كار به كمك می آیند و وضعیت كارگر و كارفرما را مشخص می كنند. سامانه مذكور رسیدگی به این مورد را هم پیش بینی كرده است.

فتح الهی متذكر شد: پیمان های جمعی آخرین مبحثی است كه هنوز اتفاق نیفتاده و به صورت رسمی در سامانه ثبت نشده است. بر مبنای آن كارگران و كارفرمایان می توانند فارغ از قراردادهای تعیین دستمزد سالانه با یكدیگر پیمان جمعی داشته باشند.

وی در انتها اظهار داشت: شروع به كار سامانه جامع روابط كار را در یكپارچه كردن موضوعات و اطلاعات در رابطه با كارگر و كارفرما و حوزه روابط كار موثر خواند و اظهار داشت: این سامانه به جمع آوری آمار و اطلاعات مورد نیاز و استفاده از آن در تصمیم گیری ها، شناسایی بنگاه های مشكل دار، شناسایی كارگاه های متخلف و شناسایی شركت هایی كه ساختارشان عوض شده یا تغییر شغل در آن ها اتفاق افتاده كمك می نماید، همینطور ساماندهی قراردادهای كار، جلوگیری از بستن قراردادهای غیرقانونی و اطلاع از وضع بیكاری یا اشتغال نیروی كار به باعث این سامانه امكانپذیر خواهد بود.

به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، سامانه جامع روابط كار مردادماه سال قبل توسط وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی رونمایی گردید. این سامانه از چند زیرمجموعه شامل ثبت دادخواست ها، بررسی مشاغل سخت و زیان آور، حفاظت فنی و ایمنی، آموزش ایمنی نیروهای كار، بیمه بیكاری، بازرسی كار، ثبت و تایید و پیگیری قراردادهای كار، بیمه كارگران ساختمانی و طبقه بندی مشاغل تشكیل شده است. با رونمایی از سامانه، امكان ثبت هرگونه شكایت و طرح دادخواست توسط كارگران بدون رجوع حضوری به مراجع حل اختلاف امكان پذیر و تمام كارفرمایان موظف به ثبت قراردادهای كار با كارگران خود با استفاده از این سامانه خواهند بود.
1397/04/20
14:32:51
5.0 / 5
2456
تگهای خبر: آمار , اشتغال , بیكاری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید