معاون وزیر كار اعلام كرد

اجازه استفاده از وام اشتغال در جای دیگر را نمی دهیم

اجازه استفاده از وام اشتغال در جای دیگر را نمی دهیم كاروخدمت: معاون اشتغال وزیر تعاون از تشكیل كمیته مستقل نظارت و ارزیابی درباره طرح های اشتغال روستایی اطلاع داد و اظهار داشت: افرادی كه وام اشتغال را در جای دیگری هزینه كنند، به جای ۶ درصد، سود ۱۸ درصد از آن ها گرفته خواهد شد.به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، عیسی منصوری در دیدار با رییس اتاق تعاون و روسای اتحادیه های تعاونی های سراسری كشور، اظهار نمود: تابحال ۳۰۰۰ میلیارد تومان از جانب صندوق توسعه ملی در اختیار این طرح گذاشته شده و ۳۰۰۰ میلیارد تومان دیگر هم بانك ها آورده اند. درمجموع ۶۰۰۰ تومان برای اجرای این طرح تابحال اختصاص یافته كه از این میزان ۲۸۰۰ میلیارد تومان مصوب با بانك ها انعقاد قرارداد شده است. البته ۲۴۰ میلیارد تومان هم برای كرمانشاه مصوب كرده ایم كه باید وارد سامانه شود.

وی با اشاره به اینكه روان سازی، تسهیل و دسترسی روستاییان به وام برای ما ارزش تلقی می شود، اظهار داشت: طبق گزارش ها ۵۴ درصد وام ها در تهران عرضه شده و این امر نشان داده است كه همه افراد و مناطق دسترسی به وام ندارند.

معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار در ادامه با اشاره به اینكه وام یارانه دار فسادبرانگیز است، اظهار داشت: قبل از آنكه در این طرح، نگران انحراف پول باشیم، باید قاعده را درست نماییم. باآنكه در این زمینه كه قوانین كسب وكار در طرح اشتغال روستایی رعایت شود، اشتراك نظر داریم ولی باید كاری نماییم كه این انحراف كمتر شود.

منصوری افزود: در آیین نامه اجرایی تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ پیشنهادی را مطرح كردیم كه ابتدا در كمیسیون اقتصادی دولت رد شد، اما بعد از آن با مذاكره و تبیین، این پیشنهاد كه به باعث آن مقرر شد سرمایه صندوق ها به صورت تعهدی افزایش یابد و با كاهش ریسك پول دولت به خزانه باز گردد، به تصویب كمیسیون اقتصادی دولت رسید و ما امیدواریم كه افزایش منابع صندوق ها به این طرح كمك نماید.

وی در مورد معضل چك های برگشتی و اقساط معوق بانكی متقاضیان وام، توضیح داد: این قضیه در كمیته فنی تصویب گردید و وزیر كار تاكید نمودند كه دارندگان چك های برگشتی و اقساط معوق با شرایطی پذیرفته شوند. خوشبختانه در توافق با بانك مركزی هم باآنكه در ابتدا مقاومت هایی صورت گرفت ولی درنهایت موافقت و تصویب گردید.

معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار در مورد دارندگان بدهی مالیاتی نیز، اظهار نمود: هنوز به این مورد ورود نكرده ایم، چون مسائلی است كه باید از كانال خودش وارد شویم و نیاز به مذاكرات جدی تری دارد.

وی افزود: افرادی كه برای دریافت وام اشتغال رجوع می كنند، عموما اعلام می كنند كه آورده نداریم و نمایندگان به ما فشار می آورند كه به این افراد وام بدهید، اما واقعیت این است كه كسی كه حتی ۱۰ درصد آورده ندارد، چه طور می خواهد پول وام را برگرداند؟ بنابراین ما بهتر دیدیم این پول را نگه داریم تا از جای دیگری سر درنیاورد چون در قبال نسل های آینده مسئولیم.

منصوری در پاسخ به این كه آیا شركت های پیشروی تعاونی امكان دریافت تسهیلات اشتغال روستایی را دارند؟ اظهار داشت: بله. این امكان وجود دارد و شركت های تعاونی پیشرو می توانند برپایه سیاست گذاری حوزه اشتغال از این تسهیلات استفاده كنند.

معاون وزیر كار افزود: یكی از اقداماتی كه در این راستا دنبال كرده ایم، استفاده از منابع بیمه بیكاری برای تولید اشتغال بوده است و سعی كردیم اتفاقاتی كه درمورد طرح های قبلی در گذشته افتاده دیگر تكرار نشود. به همین منظور سیستم مستقل نظارت و ارزیابی را بوجود آورده ایم كه پروژه های دارای پیشرفت فیزیكی و عملكرد بانك ها، دستگاه ها و وزارت كار را به صورت مشخص نشان داده است.

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره آن دسته از طرح هایی كه منابع اشتغال روستایی را دریافت و در جای دیگری هزینه می كنند، افزود: به تمام بانك ها و موسسات اعلام كردیم، چنانچه فرد متقاضی منابع اشتغال را جای دیگری برده باشد، به جای شش درصد، ۱۸ درصد از او سود بگیرند، چون كسی كه پول را گرفته و در روستا خرج نكرده یا در روستا در طرح دیگری به كار برده و اشتغال تولید نكرده است، از نظر ما موجه نیست.

منصوری با اشاره به پرداخت كل تسهیلات منابع اشتغال تا آخر شهریورماه اظهار داشت: برپایه تاكید و دستور رییس جمهوری این منابع باید تا آخر شهریورماه به صورت كامل پرداخت گردد. البته ما به لحاظ فنی در این خصوص مساله داشتیم اما به لحاظ سیاستی اعلام می نماییم كه تصمیم را مدیریت ارشد كشور اتخاذ می كند و ما تلاش می نماییم دقت طرح علاوه بر سرعت كار وجود داشته باشد.

طرح های دام بیشترین متقاضی وام!

منصوری در بخش دیگری از صحبت های خود طرح های مربوط به فرش و دام را بیشترین متقاضی دریافت وام اشتغال نام برد و افزود: اگر می خواستیم به فرش و دام وام بدهیم باید ۲۵ هزار میلیارد تومان اختصاص می دادیم، در حالیكه كل اعتبارات طرح اشتغال روستایی ۱۲ هزار میلیارد تومان است و باید چیزی هم روی آن می گذاشتیم و می دادیم، بنابراین معتقدم خیلی از هزینه ها منجر به اشتغال نمی گردد. شاید فرش یك صنعت اشتغالزا و درآمدزا باشد، ولی در شرایط حاضر به تنهایی منجر به اشتغال نمی گردد.

به گفته وی در بحث تجاری سازی صنعت فرش می توان در حوزه صنایع دستی به صورت ویژه ورود كرد و در بحث اشتغال خانگی، هدف از خویش فرمایی خانگی در حوزه صنایع دستی، توجه ویژه به زنان و زنان سرپرست خانوار بوده است.

معاون اشتغال وزیر كار در عین حال از اتحادیه ها و تعاونی ها خواست تا به منظور استفاده بهتر از تسهیلات اشتغال روستایی طرح های ملی عرضه بدهند و این قول مساعد را داد كه در بحث گرفتن وام كمترین زمان ممكن را سپری كنند.

منصوری در انتها از توافق با معاونت تعاون وزارت كار به منظور ساماندهی ۱۱ استان مرزی در طرح اشتغال روستایی اطلاع داد و اظهار داشت: خیلی از مناطق مرزی از ظرفیت های بالایی برخوردار می باشند مثلا در اورامانات باید از پیله وری و كوله وری بیرون بیاییم یا در مرزهای جنوب شرقی كه بهترین مكان برای تجارت ادویه، چای و برنج هستند باید ظرفیتهای موجود را برای اشتغال زایی و درآمدزایی مرزنشینان به كار بگیریم.
1397/04/25
13:42:59
5.0 / 5
2339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید