مروری بر مهمترین خبرهای اقتصادی امروز

نخستین تعویض دولت بانكی بود

نخستین تعویض دولت بانكی بود كاروخدمت: تصمیم دولت برای ترمیم كابینه با تغییر رییس كل بانك مركزی شروع شد.


به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، شاید اگر برخی اتفاقات خارجی و كاهش سود بانكی به ۱۵ درصد بعنوان دو تركیب ناخوشایند برای تحریك نقدینگی به خروج از سیستم بانكی و ورود به بازارهای دلار و سكه اتفاق نمی افتاد، ممكن بود هنوز ولی الله سیف به دو گل خود در بانك مركزی یعنی انضباط مالی و جلوگیری از رشد موسسات پولی غیرمجاز افتخار می كرد و ضرورت بیرون آمدن او از زمین دولت احساس نمی شد. اما از بخت بد غول نقدینگی كه از ابتدای دولت تابحال سه برابر شده، سرانجام بعد از پنج سال بیدار شد. حالا عبدالناصر همتی كه در بانك و بیمه مركزی عملكرد نسبتا مناسبی داشته جایگزین سیف شده تا به قول رییس جمهوری نشاط را به نظام بانكی بیاورد.
عبدالناصر همتی به برج میرداماد رفت
روز گذشته در گزارشی اعلام كردیم كه احتمال حضور عبدالناصر همتی بعنوان رییس كل بانك مركزی و جلوس در برج میرداماد وجود دارد؛ امروز این پیش بینی رنگ واقعیت گرفت. از نیمه دوم سال قبل تابحال بازار ارز آرامشی به خود ندیده و اعمال سیاست های جدید هم نتوانسته دردی از آن دوا كند. سرانجام پس از گمانه زنی های بسیار در ارتباط با ریاست جدید بانك مركزی و اسامی مختلفی كه در این مورد مطرح بود قرعه به نام عبدالناصر همتی افتاد و وی ریاست بانك مركزی را بر عهده گرفت، از این رو ولی الله سیف كه از سال ۱۳۹۲ به برج لاجوری میرداماد رفته بود خداحافظی كرده و باید بزودی شاهد حضور همتی در این بانك بود. ولی اله سیف -رئیس كل سابق بانك مركزی- در شرایطی بانك مركزی را ترك می كند كه این روزها اوضاع نظام بانكی چندان مناسب نمی باشد و بخصوص در حوزه ارزی شرایط خاصی حكم فرماست. این در شرایطی است كه رئیس جمهوری در چند نكته ای كه در مورد ریاست جدید بانك مركزی مطرح كرده، اولویت های اصلی خویش را سیاست های مالی و پولی، اصلاح نظام بانكی و در دو مورد خاص توسعه پیمان های پولی و حفظ و مراقبت از ذخائر ارزی كشور اعلام نموده است كه این دو مورد آخر به صورت ویژه مسائل ارزی را مورد توجه قرار می دهد.
نوبخت: رییس جمهوری با استعفای من موافقت نكرد
یكی از اخبار جالب توجه از روند تولید اصلاحات در تیم اقتصادی دولت به دو موضع گیری متفاوت امروز مربوط می گردد. محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت با بیان اینكه برای باز بودن دست رییس جمهوری استعفای خویش را تقدیم وی كردم، اظهار داشت: من نتوانستم اقای رئیس جمهوری را برای این كار قانع كنم. وی ادامه داد: واقعیت این است كه بدون اینكه مبحث ارز و سیاست های بانك مركزی در این زمینه و نابسامانی های بازار كالا ارتباطی با سازمان برنامه و بودجه داشته باشد، ترجیح دادم به جهت اینكه زمینه برای اصلاح فراهم گردد و دست رئیس جمهوری باز باشد داوطلبانه و شخصا از تمام مسئولیت های موجود دولت كناره گیری كنم؛ چون كه مردم را دوست دارم و اگر رفتنم به بهبود اوضاع كمك نماید دریغ نخواهم كرد. در سوی دیگر اما محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری این خبر را تكذیب نمود. وی اعلام نمود: استعفای دكتر نوبخت از سازمان برنامه و بودجه را تكذیب می كنم و آنچه رسانه ها از قول ایشان نقل كرده اند به هیچ وجه صحت ندارد.
افت ۲۷ درصدی سرمایه گذاری خارجی+ جدول
پس از تغییر رییس كل بانك مركزی، برخی گمانه زنی ها از احتمال تغییر در وزارتخانه های صنعت، اقتصاد و راه و شهرسازی هم حكایت دارد. دراین شرایط امروز، آماری از حجم سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت طی دو ماهه سال جاری ارائه شد كه نشان داده است نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۷ درصد كاهش یافته است. جدول جزئیات سرمایه گذاری خارجی طی دو ماهه ابتدای سال جاری در هیات سرمایه گذاری خارجی را می توانید در این خبر مشاهده كنید.
تا اطلاع ثانوی بنزین سوپر نزنید!
كمی از حال و هوای دولت دور شویم و سری به وضعیت حوزه انرژی و سوخت بزنیم. حدود سه ماه است كه بنزین سوپر در بعضی جایگاه های سوخت با كمبود مواجه شده و خیلی از جایگاه ها بنزین سوپر عرضه نمی كنند. موضوعی كه بررسی لایه های پنهان آن نشان داده است معلول مصرف بالای سوخت است و با وجود اینكه به قول مسئولان، پالایشگاه ها در حد توان خود تولید می كنند، باز هم زورشان به مصرف خودروها نمی رسد.
عاقبت خرید آپارتمان در تركیه و امارات
امروز كاشف به عمل آمد كه احتمال افت شدید سرمایه افرادی كه در تركیه و امارات مبادرت به خرید آپارتمان كرده اند وجود دارد. مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی به افرادی كه به منظور سرمایه گذاری در حوزه املاك در كشورهای همسایه سرمایه شان را از كشور خارج می كنند، اخطار داد. رضا مسرور با اشاره به اینكه قیمت املاك هم اكنون در این كشورها دارای حباب است، بیان كرد: در چند سال آینده این حباب شكسته خواهد شد و ارزش سرمایه افراد ۳۰ تا ۴۰ درصد كاسته می شود. متاسفانه خیلی از سرمایه گذاران هم اكنون فریب تبلیغات مختلف همچون تبلیغات ماهواره ای را می خورند و به صورت حتم طی سال های آتی دچار خسارت و ضرر و زیان می شوند.
فروش بلیت قطارهای دور آخر سفرهای تابستانی
طبق برنامه ریزی های صورت گرفته از بامداد روز پنجشنبه، چهارم مرداد ماه فروش بلیت قطارهای مسافرتی كه از تاریخ ۱۶ مرداد تا ۳۱ شهریور امسال حركت می كنند كلید خواهد خورد. این فروش به صورت همزمان در آژانس های مسافرتی و سامانه های اینترنتی فروش بلیت صورت خواهد گرفت.1397/05/05
14:12:15
5.0 / 5
2752
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید