یوزهای سمنان، قربانی تعلل وزارت راه در انتخاب پیمانكار فنس كشی

یوزهای سمنان، قربانی تعلل وزارت راه در انتخاب پیمانكار فنس كشی كاروخدمت: معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: فنس كشی جاده عباس آباد به علت تعلل وزارت راه و تشریفات طولانی به تاخیر افتاده است.به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا حمید ظهرابی درباره علت تاخیر در اجرای پروژه فنس كشی جاده عباس آباد در شمال ذخیره گاه زیست كره توران در استان سمنان اظهار داشت: متاسفانه محیط زیست و حیات وحش در اولویت وزارت راه و شهرسازی نیست. در موارد دیگرمثل ساخت یك آزادراه می توانیم توانمندی و سرعت عمل این وزارتخانه در به كارگیری پیمانكار و آغاز پروژه را مشاهده نماییم اما در اجرای یك پروژه بسیار كوچك با این همه مشكل مواجه هستیم و دوسال است وزارت راه در حال پیگیری برای استخدام پیمانكار فنس كشی است.

وی افزود: عملیات فنس كشی در جاده عباس آباد كه دست كم شش یوزپلنگ در آن تلف شده اند از بیش از دو سال قبل مصوب و اعتبار آن هم تامین شده است اما تشریفات وزارت راه در انتخاب پیمانكار سبب تاخیر زیادی شده است.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: فنس كشی مسیر۱۱ كیلومتری جاده عباس آباد، هزینه زیادی ندارد و وزارت راه می تواند با سرعت بیشتری عمل كند؛ همانطور كه در راه جاده تهران قم، فنس كشی با كیفیتی برای حریم خط مترو و در مدت زمان كمی انجام شده است.

وی اضافه كرد: تصورمی كردیم كه با عنایت به توان اجرایی وزارت راه، همكاران این وزارتخانه در فاصله زمانی بسیار كوتاهی و ظرف مدت چند ماه، كار فنس كشی را به اتمام می رسانند اما آنان گرفتار مسایل اداری شدند و این تعلل بیش از دو سال طول كشید.

ظهرابی خاطرنشان كرد: توله یوزپلنگی كه به تازگی تصادف كرد، در محلی خارج از محدوده حادثه خیز در حدود ۴۵ كیلومتری عباس آباد و ۱۵كیلومتر خارج از مرز منطقه خارتوران دچار سانحه شد كه تابحال سابقه نداشته است اما تسریع در انجام این پروژه می تواند جلوی خطر برای یوزهای دیگر را بگیرد.

وی در ادامه اظهار داشت: تمامی یوزهای تلف شده در این جاده غیر از مورد اخیر، تابحال در همان محدوده ۱۱ كیلومتری مورد نظر برای فنس كشی دچار حادثه شده اند ولی درباره مورد اخیر همكاران در حال بررسی این علت هستند كه چرا این توله یوزپلنگ نر خارج از مسیر عبوری همیشگی مشاهده شده و تصادف كرده است. شواهد اولیه حاكی از این است كه حیوان احیانا از منطقه میان دشت به طرف خارتوران در حركت بوده است.

ظهرابی در انتها اظهاركرد: سازمان حفاظت محیط زیست با وجود كمبود منابع مالی به علت تاخیر وزارت راه به ناچار فنس كشی ۴ كیلومتر از مسیر را در دو طرف بزرگراه شروع كرده و پیمانكار مربوطه فعال است اما امیدواریم همكاران ما در وزارت راه و شهرسازی، اهتمام ویژه نسبت به مسایل محیط زیست و حیات وحش داشته باشند چون كه در شرایط كنونی، محیط زیست كشور بسیار صدمه پذیر و شكننده است و باید در حد امكان جلوی صدمه های جدید را گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، بخشی از جاده سمنان – مشهد، موسوم به محور عباس آباد كه در محدوده شمالی ذخیره گاه زیست كره توران قرار دارد یكی از جاده های پرخطر برای یوزپلنگ های آسیایی است. در سال های گذشته حداقل شش یوزپلنگ در محدوده ای ۱۱ كیلومتری از همین جاده، بر اثر تصادفات جاده ای تلف شده اند و بنابراین طرح فنس كشی این محدوده از سال ۱۳۹۴ مطرح گردیده است.

به تازگی اداره كل حفاظت محیط زیست استان سمنان با انتخاب پیمانكاری محلی، پروژه فنس كشی این محدوده به همراه تولید مسیر عبور ایمن برای حیات وحش را در این محدوده شروع كرده است. قبل از این قرار بود وزارت راه و شهرسازی این پروژه را به انجام برساند و تشریفات طولانی این وزارتخانه برای انتخاب پیمانكار سبب شد كه سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به انتخاب پیمانكار محلی و آغاز عملیات فنس كشی اقدام نماید.
1397/05/23
13:24:07
5.0 / 5
2495
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید