معاون وزیر راه و شهرسازی:

تحریم های آمریكا مشكلی در قراردادهای فاینانس تولید نمی كند

تحریم های آمریكا مشكلی در قراردادهای فاینانس تولید نمی كند كاروخدمت: معاون وزیر راه و شهرسازی اعتقاد دارد با عنایت به این كه خیلی از قراردادهای فایناس و تامین مالی خارجی برای پروژه های زیرساختی ایران از كشورهای منطقه و چین استفاده كرده، تحریم های آمریكا نمی تواند مشكلی برای اجرای آنها تولید كند.


به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، خیرالله خادمی، امروز (دوشنبه) در نشست خبری با بیان این مطلب، اظهار نمود: بخش زیادی از قراردادهای تامین مالی پروژه های زیر ساختی ایران با چین نهایی شده است كه هیچ یك از آنها بعد از تغییرات شكل گرفته در اجرای بر جام با مشكلی مواجه نشده اند و هم اكنون هم پیگیری ها برای نهایی شدن هر یك از آنها ادامه دارد.

وی كه در پاسخ به سوال ایسنا این توضیحات را عرضه می داد، افزود: قراردادهای پروژه های ریلی مانند كرمانشاه ــ خسروی، شیراز ــ بوشهر و طرح هایی مانند خط ریلی سنندج، رشت و انزلی بخشی از پروژه هایی هستند كه مذاكرات برای نهایی كردن فاینانس آنها ادامه دارد. در كنار آن در طرح هایی كه ما برای ساخت و تكمیلشان نیاز به مشاركت طرف خارجی داریم، خوشبختانه بخش های مهم و كلیدی از جانب ایرانی ها قابل ساخت هستند و از این رو تحریم های فعلی كه در قیاس با تحریم های قبل گستردگی سابق را ندارد، چندان برای این پروژه ها خطرناك به شمار نمی رود.

مدیرعامل شركت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل كشور در ادامه با اشاره به تخصیص حدود ۷۸ درصد از منابع اعتباری تصویب شده برای این شركت در سال جاری، اظهار نمود: البته این رقم در قیاس با سال قبل كاهشی حدود ۴۰ درصدی را نشان داده است. ما سال قبل حدودا چهار هزار و ۱۲۶ میلیارد تومان اعتبار داشتیم كه از این رقم چهار هزار و ۹۰ میلیارد تومان آن تخصیص یافت. البته نزدیك به ۹۰ درصد آن مربوط به اسناد خزانه می شد و تنها ۳۶۰ میلیارد تومان منابع نقد در اختیار ما قرار گرفت.

خادمی اضافه كرد: امسال هم با وجود كاهش اعتبارات ما ۷۸ درصد از بودجه خویش را تحویل گرفته ایم كه باز هم تنها ۱۵۴ میلیارد تومان آن نقدی بوده و بخش قابل توجهی با استفاده از اسناد خزانه دو ساله به شركت ساخت تحویل شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این كه یكی از اصلی ترین اولویت های شركت ساخت تبدیل جاده های شریانی كشور به بزرگراه یا آزادراه است، در این باره توضیح داد: ما هم اكنون ۳۵ هزار كیلومتر جاده شریانی داریم كه ۷۵ درصد از ترافیك كشور بر روی آن تشكیل شده است. این خطوط برای این كه از نظر تصادف و تلفات شرایط بهتری پیدا كند، باید به راه های بزرگراهی و آزادراهی بدل شود كه خوشبختانه تابحال یازده هزار كیلومتر آن اجرایی شده است، ولی برای مابقی نیاز به منابع اعتباری خواهیم داشت. كاهش منابع اعتباری ما امسال این نگرانی را به وجود آورده كه بخشی از پروژه های مهم برای تكمیل به زمان بیشتری احتیاج داشته باشند كه در صورت عدم تغییر آن بطور قطع بعضی از برنامه ها با تاخیر اجرایی می شوند.

وی درباره آخرین وضعیت ساخت پروژه های ریلی اولویت دار كشور نیز، خاطرنشان كرد: یكی از این طرح ها اتصال چابهار به شبكه ریلی و سسپس استان خراسان رضوی است. خوشبختانه زیر سازی مسیر چابهار ــ زاهدان، پیشرفتی ۳۱ درصدی داشته است و با عنایت به امیدواری هایی كه برای رسیدن فاینانس به این پروژه وجود دارد امید داریم كه كار طبق برنامه پیش برود. یكی از طرح های مهم مسیر ریلی شیراز ــ بوشهر است كه در صورت پیگیری تنها با ردیف بودجه به سال های طولانی برای تكمیل نیاز دارد، اما خوشبختانه مذاكراتی برای تامین فاینانس آن داشته ایم كه در هفته های قبل بعضی از تشریفات اداری و قانونی آن طی شده است و امیدواریم كه بزودی نتیجه بخش شود.

مدیرعامل شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور در ادامه این نشست با اشاره به دو پروژه ریلی كه از طریق آهن به این شركت دوباره بازگشت، اظهار نمود: یكی از این طرح ها راه آهن سنندج و دیگر طرح راه آهن قزوین به رشت و سپس انزلی بود كه با پیگیری های صورت گرفته بار دیگر ساخت آنها به ما واگذار شده است. البته بخش مربوط به آستارا همچنان در اختیار راه آهن خواهد بود كه برای دریافت فاینانس با آذربایجان ادامه پیدا می كند.

خادمی در ادامه و با اشاره به این كه پروژه های اولویت دار ریلی كه در سال ۹۶ باقی مانده بودند امسال افتتاح خواهند شد، تصریح كرد: پس از طریق آهن همدان و كرمانشاه امسال خط ریلی ارومیه، خط دوم تبریز، راه آهن رشت و خط اتصال ایران به افغانستان به بهره برداری خواهد رسید كه مجموعا ۵۳۰ كیلومتر ریل جدید را به ایران اضافه می كند. در كنار آن پیگیری ها برای ساخت راه آهن شهرهایی همچون اردبیل هم ادامه دارد كه البته نتیجه بخش شدن هر یك از آنها منوط به تامین منابع اعتباری لازم خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره آخرین وضعیت ساخت آزادراه های مهم كشور نیز، توضیح داد: خوشبختانه آزادراه اصفهان ــ شیراز پیشرفت خوبی دارد و می توان امیدوار بود كه در نیمه سال آینده به بهره برداری برسد. كنار گذر جنوبی تهران هم با سرعت كار خویش را ادامه داده و این پروژه هم در كوتاه ترین زمان ممكن به بهره برداری خواهد رسید.

به گفته وی آزادراه همت ــ كرج هم كه تنها پانزده كیلومتر طول دارد به علت نیاز به تملك واحدهای مسكونی موجود در راه منابع اعتباری نقد می خواهد كه اگر آن تامین گردد امكان بهره برداری آن حتی تا آخر سال جاری هم وجود دارد، اما در غیر این صورت باید برنامه ریزی های دیگری را در نظر گرفت.

خادمی درباره وضعیت بدهی این شركت به پیمانكاران هم خود، اظهار داشت: طبق برآوردهای فعلی ما حدود پنج هزار میلیارد تومان به پیمانكارانمان بدهكار هستیم كه از این رقم حدود سه هزار میلیارد تومان آن به پروژه های راه های روستایی باز می گردد كه با عنایت به اهمیت آنها امیدواریم كه دولت و مجلس شورای اسلامی نسبت به عرضه كمك های لازم در تسویه آنها یاور ما باشند. در كنار آن هم حدود دو هزار میلیارد تومان كه به دیگر پیمانكارانمان بدهكار هستیم كه سعی شده با عرضه اسناد خزانه به آنها بخشی از این رقم جبران شود و در آینده همین فرایند ادامه خواهد داشت.1397/06/06
14:19:47
5.0 / 5
2304
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید