در گفتگو با مهر اعلام شد؛

دولت پذیرفت قدرت خرید كارگران افزایش یابد، سه راهكار كارگروه مزد

دولت پذیرفت قدرت خرید كارگران افزایش یابد، سه راهكار كارگروه مزد كاروخدمت: نماینده كارگران در كارگروه مزد شورای عالی كار، از بررسی سه راهكار و پیشنهاد مشترك نمایندگان كارگری و دولت در نشست روز گذشته این كارگروه جهت ترمیم و افزایش قدرت خرید كارگران خبرداد.فرامرز توفیقی با اشاره به جزئیات نشست كارگروه دستمزد شورای عالی كار كه با هدف بررسی راهكارهای افزایش قدرت خرید جامعه كارگری در سال ۹۷ به علت شرایط ویژه اقتصادی تشكیل شد اظهار داشت: این نشست با حضور نمایندگان كارگری و نمایندگان سه وزارتخانه عضو شورای عالی كار برگزار گردید و نمایندگان كارفرمایی به علت مشغله كاری نتوانستند در این نشست حاضر شوند.
وی با اشاره به اینكه در این نشست نمایندگان دولت همكاری و تعامل خوبی در جهت حصول یك راهكار عملی برای افزایش قدرت خرید كارگران داشتند اضافه كرد: در این كارگروه سه راهكار از جانب نمایندگان دولت و كارگران برای جبران كاهش قدرت خرید جامعه كارگری پیشنهاد شد.
نماینده كارگران در شورای عالی كارافزود: توزیع سبد كالا در چند نوبت در طول سال یكی از پیشنهادات نمایندگان دولت بود، اما نمایندگان كارگری این پیشنهاد را نپذیرفتند.
توفیقی با اشاره به پیشنهاد نمایندگان كارگری اظهار داشت: پیشنهاد مشخص ما این است كه رقم حق بن كارگری از میزان ۱۱۰ هزار تومان فعلی افزایش یابد و دولت هم معادل این رقم را اختصاص دهد تا «ستاد بن» كه قبل از سال ۸۴ فعال بود با رفع نقصها گذشته، مجدد احیاء شود.
وی اضافه كرد: همینطور راهكار دیگری كه در نشست كارگروه مزد از جانب نمایندگان كارگری پیشنهاد شد این بود كه در صورت مخالفت دولت با پیشنهاد مذكور، با تعامل سه وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت صنعت – معدن و تجارت و وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی كالاها و مولفه های تاثیر گذار در سبد معیشت كارگران با نرخ ارز ۳۷۰۰ تومان پیش بینی شده در بودجه ۹۷ تامین گردد تا این اقلام با قیمت مناسب در اختیار این گروه از جامعه قرار گیرد.
توفیقی با تاكید بر اینكه نمایندگان هر سه وزارتخانه در نشست كارگروه مزد با نمایندگان كارگری همراه بودند و شكاف بوجود آمده بین قدرت خرید و هزینه معیشت را انكار نمی كردند، اضافه كرد: در نشست روز گذشته، یكشنبه، نمایندگان دولت با هدف بررسی راهكارهای جبران این شكاف در جلسه حاضر شدند و در نهایت مقرر شد حداكثر طی یك هفته آینده كارگروه مزد مجددا با حضور نمایندگان كارفرمایی تشكیل جلسه دهد و در صورت توافق هر سه گروه اجتماعی (كارگری، كارفرمایی و دولت)، پیشنهادات به شورای عالی كار عرضه شود و در صورت تصویب در شورای عالی كار به دولت ابلاغ شود.
وی افزود: وزارت كار باید هر چه سریعتر نسبت به تشكیل نشست بعدی كارگروه مزد با حضور نمایندگان كارگری، كارفرمایی و دولت اقدام نماید تا راهكارهای عملی در این خصوص با توافق هر سه گروه اجتماعی به شورای عالی كار عرضه شود.
به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، نمایندگان كارگری اواخر تیرماه به علت شرایط ویژه اقتصادی كشور، در خواست بازبینی در دستمزد ۹۷ و بررسی راهكارهای عملی افزایش قدرت خرید كارگران را به وزارت كار عرضه دادند.

1397/06/08
19:52:28
5.0 / 5
2276
تگهای خبر: اقتصاد , خرید , كارفرما , كارگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید