یك مقام مسئول وزارت كار خبرداد:

اولویت مجوز كسب و كار

اولویت مجوز كسب و كار به گزارش كاروخدمت مدیركل حمایت از مشاغل و بیمه بیكاری وزارت كار، اظهار داشت: تمام وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی موظفند «مقرری بگیران بیمه بیكاری» را جهت دریافت مجوز كسب و كار و موافقت اصولی، در اولویت می باشند.به گزارش كاروخدمت به نقل از وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، كریم یاوری، مدیركل حمایت از مشاغل و بیمه بیكاری وزارت كار اعلام نمود: چتر حمایت اجتماعی از كارگران بیكار شده قبلا شاغل، گسترده تر شده است.
وی اضافه كرد: حدود ۲۲۰ هزار نفر از كارگران كه بدون میل و اراده از كار بیكار شده اند، زیر چتر حمایت مقرری بیمه بیكاری قرار دارند؛ ضمن اینكه به رغم افزایش تعداد و هزینه های مقرری بگیران بیمه بیكاری، با اتخاذ تدابیر راهبردی از جمله هدایت مقرری بگیران بیمه بیكاری به اشتغال مجدد، صرفه جویی در منابع بیمه بیكاری حاصل شده است.
مدیركل حمایت از مشاغل و بیمه بیكاری وزارت كار با اشاره به اینكه نسبت تعداد كل مقرری بگیران بیمه بیكاری به كل بیمه پردازان اجباری، كمی بیش از ۲ درصد است، اظهار داشت: بیمه شدگانی كه به دلیل تغییرات ساختار اقتصادی بنگاه، از كار بیكار شوند، با تایید شورایعالی كار تحت پوشش بیمه بیكاری قرار می گیرند.
این مقام مسئول در وزارت كار اضافه كرد: هر گونه تغییر یا بازسازی خط تولید، جابجایی كارگاه و ماشین آلات به منظور كاهش وابستگی و بهینه كردن تولید در جهت سیاستهای اقتصادی و اجتماعی دولت، تغییر ساختار تلقی می گردد و با تایید شورایعالی كار، كارگران تحت پوشش بیمه بیكاری قرار می گیرند.
وی ادامه داد: تمام وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی كه به نحوی از انحاء، پروانه كسب و كار و موافقت اصولی و اجازه تاسیس واحد های تولیدی و صنعتی و كشاورزی و خدمات فنی را صادر می كنند، موظفند بیمه شدگانی را كه «مقرری بیمه بیكاری» دریافت می كنند، بر مبنای معرفی واحد های كار و امور اجتماعی جهت دریافت مجوز كسب و كار و موافقت اصولی در اولویت قرار دهند.
مدیركل حمایت از مشاغل و بیمه بیكاری وزارت كار ادامه داد: مطابق جدول ماده ۷ قانون بیمه بیكاری كارگران مجرد، حداقل ۶ و حداكثر ۳۶ ماه و كارگران متاهل حداقل ۱۲ ماه و حداكثر ۵۰ ماه، با داشتن شرایط سابقه پرداخت حق بیمه و حق بیمه بیكاری و سابقه كاری و داشتن سایر شرایط قانون بیمه بیكاری می توانند از حمایت اجتماعی بیمه بیكاری برخوردار شوند.
یاوری با اشاره به اینكه سازمان آموزش فنی و حرفه ای مكلف است، آموزش مهارتهای مورد نیاز بازار كار و هم باز آموزی و تجدید مهارت كارگران تحت پوشش بیمه بیكاری را در اولویت قرار دهد و زمینه ارتقاء مهارت آنان را فراهم كند، اضافه كرد: هزینه های مربوط به بازآموزی و تجدید و ارتقاء مهارت كارگران تحت پوشش بیمه بیكاری از حساب بیمه بیكاری پرداخت می گردد.
مدیركل حمایت از مشاغل و بیمه بیكاری وزارت كار ادامه داد: در اصلاح قانون و آیین نامه اجرایی بیمه بیكاری تبصره ماده ۳۰ قانون كار مبنی بر تكلیف دولت با عنایت به اصل بیست و نهم قانون اساسی مبنی بر تولید صندوق بیمه بیكاری مورد توجه قرار خواهد گرفت.
وی اظهار داشت: با تشكیل كارگروههای تسهیل و رفع موانع تولید در استانها و هم كارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید در كشور مدت زمان رسیدگی به وضعیت بنگاههای اقتصادی مشكل دار كاهش یافته است.
این مقام مسئول در وزارت كار اظهار داشت: حدود شانزده هزار نفر از مقرری بگیران بیمه بیكاری، طی شش ماهه سالجاری برای كسب مهارتهای فنی و حرفه ای و بازآموزی مهارت و تجدید مهارت به مراكز آموزش فنی و حرفه ای معرفی شده اند.
 

1396/08/14
23:07:00
5.0 / 5
3181
تگهای خبر: اقتصاد , بیكاری , بیمه , كارگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید