تب كوپن با شارژ كارت یارانه بالا رفت!

تب كوپن با شارژ كارت یارانه بالا رفت! كاروخدمت: در هفته های اخیر با رسانه ای شدن مبحث اعطای كوپن الكترونیكی و شارژ كارت های یارانه برای خرید كالاهای اساسی، پیگیری اخبار مربوط به توزیع كوپن در بین مردم با وسواس بیش تری دنبال می گردد.به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی - سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، از تامین كالاهای اساسی در قالب وجه نقد و یا كوپن الكترونیك اطلاع داده و گفته كه برای طراحی بسته حمایت های اجتماعی چندین جلسه برگزار شده و برنامه اول ما "تامین كالاهای اساسی" است كه یا مبلغ آن به كارت های خود افراد واریز می گردد یا در قالب كوپن الكترونیك عرضه می گردد.

وی اعلام نموده كه طرح اعطای كوپن الكترونیكی در حد یك ایده است كه هنوز نهایی نشده اما وزارت رفاه برای پشتیبانی از خانوارهای ایرانی و تمامی دهك های درآمدی در شرایط فعلی اقتصاد، تدابیری را پیش بینی كرده است.

سرپرست وزارت تعاون، كارو رفاه اجتماعی درعین حال به دو برنامه ملی دولت برای پشتیبانی از اقشار محروم و كم درآمد جامعه اشاره كرده و می گوید: یك برنامه این است كه یك تا هشت دهك جامعه از كالاهای اساسی با نرخ مصوب برخوردار شوند. برنامه دوم حمایت اجتماعی مستقیم نقدی و غیرنقدی برای پنج دهك است كه ظرف هفته های آینده عملیاتی می گردد و این برنامه معطوف به حداقل بگیران بازنشسته یا كارگر و مستمری بگیران تحت پوشش نهادهای حمایتی است كه از نظر درآمدی ضعیفند.

محسنی بندپی، كاهش ۳۰ درصدی قدرت خرید جامعه را تایید كرده و می گوید: هم اكنون با عنایت به افزایش قیمت ها و گرانی ها وضع نامطلوبی را در جامعه شاهدیم و دولت برنامه پشتیبانی از دهك های كم درآمد را در پیش گرفته است.

چندی قبل احمد میدری - معاون رفاه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، در یك برنامه تلویزیونی از توزیع كوپن الكترونیكی برای خرید كالاهای اساسی اطلاع داد و اعلام نمود كه طرحی از جانب وزارت رفاه به دفتر معاون اول رییس جمهوری ارسال شده كه به باعث آن وزارت كار درنظر دارد، با اعطای كوپن الكترونیكی یا كالا كارت از رسیدن كالاهای اساسی به دست مصرف كننده نهایی اطمینان حاصل كند تا از این طریق، توزیع یارانه ارزی بهینه تر شود.

آن طور كه وی گفته تخصیص كوپن الكترونیكی در حد یك پیشنهاد از جانب این وزارتخانه در دولت بوده كه هنوز نهایی و قطعی نشده است. با عنایت به اینكه اجرای آن به تصویب دولت نرسیده هنوز جزئیات طرح كوپن الكترونیكی مشخص نمی باشد ولی به چند روش می توان این طرح را عملی كرد.

به گفته میدری، زیرساخت های اجرای طرح كوپن الكترونیكی در وزارت كار آماده شده و این وزارتخانه منتظر تصویب طرح در دولت می باشد.

معاون رفاه وزارت كار همینطور از برگزاری جلسات مختلف با بانك مركزی اطلاع داده و می گوید: مقرر شده تا كارت یارانه افراد به كالا كارت تبدیل گردد و افراد با رجوع به فروشگاه های موردنظر و كشیدن كارت یارانه، سهمیه كالاهای اساسی خویش را كه شامل مرغ و گوشت، برنج و روغن و لبنیات است، از فروشگاه دریافت نمایند.

او با اشاره به اینكه بر مبنای برآوردها مقرر است برای ۱۰ میلیون نفر كالا كارت صادر و سالی چند نوبت شارژ شود، می افزاید: در این طرح، كالا كارت به صورت الكترونیكی به مردم عرضه می گردد تا افراد هیچ دسترسی به پول نقدی نداشته باشند و این كارت ها تضمین رسیدن كالاهای اساسی وارداتی با یارانه ارزی به دست مصرف كنندگان نهایی است.به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، طرح اعطای كوپن الكترونیكی به شكلی همان طرح اعطای سبد مجانی غذایی به دو دهك جامعه است كه علی ربیعی، وزیر سابق تعاون، كار و رفاه اجتماعی دنبال می كرد. وی گفته بود در جهت حمایت غذایی خانوارها و دهك های پایین جامعه برنامه جامع تری را دنبال می نماییم و برای پوشش فقر غذایی، بودجه مورد نیاز را تامین كرده ایم.

آنطور كه ربیعی گفته بود بر طبق این طرح برای افراد به صورت مستقیم سبد غذا تعریف كرده و برنامه ای را دنبال خواهیم كرد كه همه دهك ها را پوشش بدهد، به نحوی كه تبعات تحریم بر قیمت خوراك حداقل پنج دهك را بپذیریم و دست كم به دو دهك هم به صورت كامل سبد غذای مجانی بدهیم.

به گفته وزیر سابق تعاون، كار و رفاه اجتماعی در این برنامه خوراك و غذا با نرخ امروز تعیین و تثبیت می گردد و دولت از زندگی اجتماعی و معیشتی مردم محافظت می كند تا خوراك و غذای آن ها دستخوش تحریم ها نشود.

در حال حاضر طرح اعطای كوپن الكترونیكی برای تامین كالاهای اساسی و مصرفی اقشار محروم و كم درآمد از جانب خیلی از كارشناسان و فعالان كارگری مورد استقبال قرار گرفته است، چنانچه دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران، توزیع كوپن را باعث تعدیل و كاهش قیمت خیلی از كالاها در بازار می داند و می گوید: با عنایت به آنكه بیش ترین فشار در شرایط اقتصادی موجود بر دوش خانوارهای ضعیف كارگری است، به وزارت كار اعلام كردیم كه معیشت كارگران به علت شرایط حاكم بر اقتصاد و ركود كارخانه ها با مشكل مواجه شده و حقوقی كه كارگران می گیرند، صرفنظر از اقلام مصرفی، كفاف هزینه های اجاره بها و ایاب و ذهاب را نمی دهد بنابراین پیشنهاد كردیم به شكل غیرنقدی سبد كالای اساسی به كارگران داده شود.

او می افزاید: طبعا تزریق نقدی پول تورم زاست و از سویی خیلی از اقلام مصرفی مشمول درصدی افزایش قیمت شده اند بنابراین درخواست كردیم بسته های غذایی شامل اقلام خوراكی و پروتئینی برای كارگران در نظر گرفته و به شكل بن كارگری یا كوپن الكترونیكی داده شود.به گفته ابوی، درصورت اجرای طرح در مرحله اول، افراد تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی و كارگران و مستمری بگیران باید مشمول توزیع كوپن شوند.

دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران پیشنهاد كرده بود كه كوپن الكترونیكی با استفاده از كارت های یارانه افراد شارژ شود تا با عنایت به آماده بودن زیرساخت های آن مشكلی در ساز و كار آن به وجود نیاید.

به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در ایام گذشته از بررسی اعطای كوپن الكترونیكی به آحاد جامعه با هدف تامین كالاهای اساسی اطلاع داده و گفته بود تا آخر شهریور ماه به تمامی مددجویان تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی، سبد كالایی اعطا می گردد و برنامه تامین كالای اساسی برای هشت دهك یا تمامی افراد جامعه با اعطای كوپن الكترونیكی در دستور كار قرار می گیرد.
1397/06/26
14:54:16
5.0 / 5
2353
تگهای خبر: اقتصاد , خرید , فروش , كارگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید