معاون توسعه روستایی و مناطق محروم كشور خبر داد:

منابع تسهیلات اشتغال روستایی ۱۸ هزار میلیارد تومان شد

منابع تسهیلات اشتغال روستایی ۱۸ هزار میلیارد تومان شد كاروخدمت: معاون توسعه روستایی و مناطق محروم با اشاره به عقد قرارداد۴۷۰۰میلیارد تومان با متقاضیان تسهیلات اشتغال روستایی، از تخصیص مرحله دوم منابع اشتغال صندوق توسعه با نرخ تسعیر ارز ۸۰۰۰تومان خبرداد.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، ابوالفضل رضوی در نشست خبری امروز (پانزدهم مهرماه) به مناسبت روز ملی روستا اظهار داشت: امروز در تقویم شمسی كشور بر مبنای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی بعنوان روز روستا و عشایر نامگذاری شده كه اقدام خوب اما دیرهنگام بود.
وی با اشاره به اینكه روستاییان تولیدكنندگان عظیم كشور هستند، افزود: به عبارتی روستاییان و عشایر در تولید سازندگی كشور نقش اساسی دارند چون كه علاوه بر تأمین، امنیت و سلامت تولید مواد غذایی، در تولید فرهنگ، آداب و سنن نقش بسیار موثری داشتند و دارند.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم كشور اضافه كرد: یكی از مظلومیت های روستاییان و عشایر این است كه در مورد این قشر از جامعه این گونه تصور می گردد كه مناطق روستایی و عشایر محدود به فعالیت های كشاورزی و دامداری است درحالی كه روستاها نه تنها تولیدكننده محصولات دامی و كشاورزی كه تولیدكننده فرهنگ، آداب و همینطور هنر و صنایع دستی هم هستند.
رضوی با اشاره به اینكه بیشترین صادرات صنایع دستی در میان كالاهای غیرنفتی مربوط به صنعت فرش است كه غالب این تولیدات به دست روستاییان و عشایر تولید می شود، اظهار داشت: كشورهای ایران، چین و هند بزرگترین صادركنندگان صنایع دستی در دنیا محسوب می شوند كه در ایران بیشترین تولیدات صنایع دستی در مناطق روستایی و عشایری صورت می گیرد؛ ازاین رو باید روستاییان را هم تولیدكننده محصولات كشاورزی و هم تولیدكننده هنر، سنت و صنایع دستی بدانیم ضمن اینكه بخش زیادی از تولیدات صنایع تبدیلی در گذشته توسط روستاییان صورت می گرفت.
وی با تاكید بر اینكه روستا یك واحد تولیدی دارای تولیدات متنوع است، در بخش دیگری از اظهاراتش درباره آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی از محل ۱.۵ میلیارد دلار صندوق توسعه ملی هم خاطرنشان كرد: از بهمن ماه سال قبل این طرح در قالب قانون اشتغال پایدار روستایی و عشایری با مشاركت وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و دستگاه های ذیربط اجرایی شد و از اردیبهشت ماه سرعت گرفت.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم كشور با اشاره به اینكه تا روز گذشته (چهاردهم مهرماه) ۳۲۹۳ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی به متقاضیان پرداخت شده است، مجموع پروژه های اشتغالزای متقاضیان كه منتج به عقد قرارداد با بانك های عامل برای پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی شده است را ۴۷۰۰ میلیارد تومان اعلام نمود و اضافه كرد: تسهیلات پرداختی در قالب اشتغال روستایی تابحال برای ۹۳ هزار و ۲۲ نفر شغل پایدار بوجود آورده است؛ علاوه بر این بر مبنای تفاهمنامه با بنیاد مستضعفان، از محل اعتبارات بانك سینا ۹۲۰ میلیارد تومان طی سال های ۹۵ و ۹۶ برای اشتغال روستایی پرداخت شده كه از این محل هم برای ۹۰۰۰ نفر در مناطق روستایی و عشایری اشتغال بوجود آمده است.
رضوی با اشاره به اینكه امیدواریم با همین روند بر مبنای ماده ۲۷ قانون برنامه ششم توسعه، تا آخر امسال تكلیف تولید ۳۸۴ هزار شغل در مناطق روستایی محقق شود، درباره تخصیص مرحله دوم منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی و عشایری اظهار داشت: مقرر است مرحله بعدی این منابع با نرخ تسعیر ۸۰۰۰ تومان محاسبه و از سوی سازمان برنامه و بودجه تخصیص پیدا كند. با این حساب منابع ۱۲ هزار میلیارد تومان صندوق توسعه ملی در مجموع به ۱۸ هزار میلیارد تومان افزایش می یابد.
وی با اشاره به اینكه در ۳۱ استان كشور در هر استان با پرداخت منابع اشتغال به متقاضیان، حداقل ۱۵ واحد تولیدی فعالیت خویش را شروع كرده اند، افزود: امیدواریم در مرحله بعدی تخصیص منابع صندوق توسعه ملی و پرداخت تسهیلات به متقاضیان، سرعت و دقت پرداخت این تسهیلات شتاب بیشتری نسبت به مرحله قبل داشته باشد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم كشور، نظارت بر روند پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری را یكی از وظایف این معاونت عنوان نمود و اضافه كرد: معاونان استانداران هم در هر استان باید بر روند پرداخت این تسهیلات نظارت داشته باشند تا مبادا این منابع در اموری غیر از اشتغال پرداخت شوند و انحراف داشته باشند.
رضوی با یادآوری اینكه بر مبنای قانون اشتغال پایدار روستایی و عشایری، ۴۵ درصد از اعتبارات ۱.۵ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی برای اشتغال در بخش كشاورزی اختصاص داده شده است، خاطرنشان كرد: همینطور ۱۵ درصد برای اشتغال بخش خدمات و فناوری اطلاعات، ۱۰ درصد برای بخش صنعت و معدن، ۱۰ درصد برای بخش صنایع دستی و ۱۰ درصد هم برای گردشگری در نظر گرفته شده است.
وی با تاكید بر تولید جامعه پایدار در كشور اظهار داشت: جامعه ای پایدار خواهد بود كه رشد ثروت ملی هم در آن رو به افزایش و سرعت این رشد هم قابل توجه باشد؛ با تمركز تسهیلات صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستاییان و عشایر، قبل از هر چیز به دنبال جامعه پایدار، تثبیت جمعیت و جلوگیری از مهاجرت به شهرها هستیم.
وثایق مورد نیاز برای تسهیلات اشتغال روستاییان
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم كشور با اشاره به وثایق مورد نیاز برای تسهیلات اشتغال روستاییان و عشایر اظهار نمود: تضامین لازم توسط قانونگذار مشخص است به گونه ای كه متقاضی بعد از تائید طرح توسط دستگاه اجرایی و معرفی به بانك عامل، باید سند مِلكی یا مسكونی روستایی در همان روستا، سند واحد صنعتی یا دامداری و همینطور سفته تا مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان با ضمانت یك نفر را به بانك عرضه نماید.
رضوی با اشاره به اینكه بانك كشاورزی، بانك توسعه تعاون، پست بانك و صندوق كارآفرینی امید، چهار بانك عامل پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی هستند، تاكید كرد: هیچ یك از این بانك ها طبق قانون نمی توانند تضامینی غیر از وثایق مذكور از متقاضیان دریافت نمایند مگر در شرایطی كه ارزش ریالی تسهیلات دریافتی بیشتر از ارزش وثیقه متقاضی باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری همایش روز ملی روستا اشاره نمود و اضافه كرد: نخستین همایش ملی روستا در سال ۹۳ و در سالن اجلاس سران با سخنرانی رئیس جمهور شروع شد كه امسال این مراسم در سالن تلاش مجموعه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و با سخنرانی معاون اول رئیس جمهور برگزار می گردد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم كشور با اشاره به اینكه این همایش در روز سه شنبه (هفدهم مهرماه) برگزار می شود، اظهار داشت: در این همایش از ۳۱ استان كشور از افرادی كه با دریافت تسهیلات اشتغال روستایی، موفق به ایجاد شغل پایدار شدند، بعنوان نمونه های موفق دعوت شده است تا تجارب خویش را در اختیار رسانه ها و مردم قرار دهند.


1397/07/17
14:06:04
5.0 / 5
2733
تگهای خبر: اشتغال , توسعه , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید