آغاز بهره برداری موقت هند از چابهار تا دو هفته آینده

آغاز بهره برداری موقت هند از چابهار تا دو هفته آینده كاروخدمت: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام نمود كه با پیگیری های انجام شده در رسیدن كار به مراحل پایانی خود بهره برداری موقت شركت هندی از بندر چابهار حداكثر ظرف دو هفته آینده آغاز خواهد شد.


به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، محمد راستاد در جمع خبرنگاران اظهار نمود: موافقت نامه چابهار در سال ۹۶ نهایی شد و بر مبنای توافقی كه در سطح روسای جمهور سه كشور صورت گرفته بود، بنا شد بحث های كارشناسی در قالب نشست هایی با حضور مقامات پیگیری شود كه خوشبختانه گام نخست آن امروز و در تهران كلید خورد.

وی افزود: بندر چابهار از نظر جغرافیایی در موقعیت بسیار مطلوبی قرار دارد و با عنایت به این شرایط توانایی جذب سرمایه گذار برای توسعه زیرساخت ها در چابهار بسیار بالا است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به حضور و سرمایه گذاری شركت APGL در چابهار اظهار نمود: خوشبختانه در طول این مدت سرمایه گذاری های خوبی در چابهار انجام شده و شركت اپراتور هندی هم با پیگیری مقدمات لازم تنها چند گام تا آغاز رسمی كار خود در چابهار فاصله دارد. آخرین بحثی كه در این رابطه باقی مانده بود، مربوط به نهایی كردن ضمانت نامه های بانكی می شد كه خوشبختانه با نهایی شدن آن می توان پیش بینی نمود فعالیت این شركت هندی از دو هفته دیگر رسما كلید بخورد.

راستاد توسعه بندر چابهار را مسئله ای بسیار مهم برای منطقه دانست و اضافه كرد: نه تنها سه كشور ایران، هندوستان و افغانستان می توانند در بخش های مختلف این بندر فعالیت نموده و اولویت های اقتصادی خویش را همچون تجارت مشترك و ترانزیت منطقه ای در دستور كار قرار دهند، بلكه توسعه چابهار برای كشورهای آسیای میانه، اروپای شرقی و كشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان اهمیت بسیار زیادی دارد. از این رو ما می توانیم انتظار داشته باشیم كه با توسعه زیرساخت ها از ظرفیت چابهار به صورت كامل استفاده گردد.

وی با اشاره به وارد شدن ۹ محموله كشتی صادرات گندم هند به چابهار تصریح كرد: این مورد به خوبی نشان داده است كه چابهار توانایی مدیریت تقاضا برای ترانزیت در منطقه را دارد و امیدواریم همین روال ادامه داشته و كشتی های بیشتری وارد این بندر مهم ایرانی شوند. یكی از مهم ترین مزیت های چابهار امكان رقابت این بندر با دیگر بنادر منطقه است و بطور قطع تلاش می نماییم كه در این راستا با توسعه زیرساخت ها و بهبود مقررات كار را برای سرمایه گذاران و لاینرهای بین المللی تسهیل نماییم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره امكان ترانزیت بر صادرات كالا از افغانستان به سمت چابهار هم اظهار داشت: امكانات و زیرساخت های لازم در این زمینه فراهم است و همان گونه كه در طول این مدت كالاهایی از هندوستان وارد چابهار شده و به سمت مقاصدشان حركت كرده اند، امكان آن وجود دارد كه كالاهایی از مبدا افغانستان هم وارد چابهار شوند.
1397/08/02
21:59:13
5.0 / 5
2253
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید