دولت از وزیر جدید راه چه خواست؟

فارغ از شرایط فعلی نیاز مردم را تامین نماییم

فارغ از شرایط فعلی نیاز مردم را تامین نماییم كاروخدمت: روز گذشته با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در ساختمان وزارت راه و شهرسازی سرانجام رسما دوران وزارت پنج ساله عباس آخوندی به اختتام رسید تا محمد اسلامی كه در هفته های گذشته رای اعتماد لازم را از مجلس گرفته بود، كار خودرا در این وزارت آغاز كند.


به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، وزیر راه و شهرسازی در حالی در كابینه حسن روحانی تغییر می كند كه این وزارتخانه در طول سال های گذشته همواره با عنوان یكی از اصلی ترین نقاط بحث و گمانه زنی در بین مجلس و دولت مطرح بوده است.

وزیر سابق راه و شهرسازی كه خود یك شخصیت سیاسی به شمار می رفت، ابتدا در مجلسی كه اكثریت آن در اختیار اصولگرایان قرار داشت، توانست رای اعتماد گرفته و وارد دولت یازدهم شود اما سپس آن چه در مجلس سابق و چه در مجلس فعلی بارها برای نمایش توضیح یا دفاع از عملكرد خود وارد بهارستان شد كه تنها سه مورد آن به استیضاح رسمی وزیر راه منجر گردید كه البته آخوندی توانست در هر سه مورد بار دیگر رای اعتماد نمایندگان مجلس را به دست آورد و حتی در بعضی مواقع رای اعتماد وی از زمان رای اعتماد ابتدایی برای كابینه باز فراتر رود.

با وجود گذشتن از تمام این گردنه های سیاسی سرانجام اختلاف نظرها و نبودن شرایط لازم برای ادامه همكاری موجب شد آخوندی از سمت خود استعفا دهد تا با نظر رئیس جمهور محمد اسلامی كه قبل از این بعنوان استاندار مازندران در دولت دوازدهم فعالیت می كرد، بعنوان مدیر جدید این وزارتخانه استراتژیك راهی پایتخت شود.

هر چند سپس رای اعتماد مجلس، روحانی در كوتاه ترین زمان ممكن حكم وزارت اسلامی را امضا كرد و او باز كار خودرا در ایام اخیر رسما كلید زده است، اما با انجام رسمی مراسم تودیع و معارفه از این پس اسلامی با مسئولیت هایی كه از دولت گرفته كار خودرا آغاز خواهدنمود.

روز گذشته اسحاق جهانگیری در مراسم معارفه رسمی اسلامی اعلام نمود كه دولت وزارت راه و شهرسازی را بعنوان یكی از مهم ترین وزارتخانه های اقتصادی خود در نظر می گیرد چونكه این وزارتخانه در هر دو بخش حمل و نقل و مسكن مستقیما باید نیازهای مردم را پاسخگو باشد.

با وجود آنكه به نظر می آید اختلاف نظرهای آخوندی با برخی مقامات دولت درباره سیاست های مسكنی آینده یكی از اصلی ترین دلایل كنار رفتن وی از كابینه تلقی شود، اما جهانگیری در جلسه روز گذشته تاكید قابل توجهی بر مسائل مربوط به حمل و نقل داشت. همانطور كه از پیش باز مشخص بود، دو اولویت ریلی و هوایی بخش اصلی صحبت های معاون اول رئیس جمهور را به خود اختصاص داد و جهانگیری با اشاره به اقدامات مثبتی كه در حوزه اتصال استان های باقی مانده به شبكه ریلی صورت گرفته، از اسلامی خواست تا پروژه های ریلی باقی مانده را در دو اولویت جداگانه به صورت ویژه پیگیری كند. یكی از این اولویت ها مربوط به پروژه های برقی سازی ریلی مانند تهران- مشهد یا گرگان- اینچه برون میگردد و طرح دیگر بحث اتصال بنادر چشمه های اصلی بار به شبكه ریلی هستند.

آنچه بیشترین اهمیت را در صحبت های جهانگیری داشت، مربوط به صنعت هوایی می شد. این بخش كه بار دیگر با تحریم های جدید آمریكا با مشكلاتی در زمینه تامین نیازهای خود مواجه شده و از متوقف شدن قراردادهای فروش هواپیما به ایران گرفته تا بحث سختی تامین قطعات یا تعمیر هواپیماها با سوال ها و ابهام هایی روبرو است، باید برای دوران تحریم چاره ای جدی پیدا كنند.

معاون اول رئیس جمهور به وزیر جدید راه گفته كه همانطور كه در سال های قبل و در دوران تحریم هایی پیچیده و گسترده تر از امروز صنعت هوایی ایران توانسته نیازهای خودرا از بازارهای جهانی تامین كند، در شرایط فعلی باز آنچه كه مورد نیاز مردم به حساب می آید، به آنها برای سفرهای ایمن و راحت شان می خواهند باید تامین گردد و در این راستا امكان دور زدن تحریم ها و رسیدن به نیاز شركت های هواپیمایی وجود خواهد داشت.

هر چند در جلسه روز قبل جزئیاتی از برنامه ریزی برای اجرایی شدن این خواسته ها مطرح نشد اما اسلامی وزیر جدید راه رسما اعلام نمود كه شاید امروز به جای دغدغه احداث تغییرات بزرگ باید كوشش كرد داشته های كشور در این بخش به صورت كامل در اختیار مردم قرار گیرد. از این رو وزارت راه در ماه های پیش رو تلاش می كند آنچه كه مورد نیاز مردم قرار دارد را با تمام توان خود تامین كند. موضوعی كه شاید فعلا اصلی ترین ماموریت دولت برای وزیر جدید راه و شهرسازی به شمار آید.
1397/08/20
14:29:31
5.0 / 5
2225
تگهای خبر: اقتصاد , شركت , صنعت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید