نحوه واریز كمك جبرانی دولت مشخص شد

نحوه واریز كمك جبرانی دولت مشخص شد كاروخدمت: با توضیحات امروز وزیر كار، ابعاد تازه ای از نحوه اعطای كمك های نقدی جبرانی و همینطور سبد حمایت غذایی به كارمندان و بازنشستگان با حقوق زیر سه میلیون تومان روشن شد.به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، مبحث توزیع بسته های حمایت غذایی و بعد از آن اعطای كمك های جبرانی دولت در هفته های اخیر در صدر خبرهای روز قرار گرفته و با وسواس خاصی از جانب مردم و گروههای درآمدی دنبال می شد تا این كه وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی امروز در وزارت كار، جزئیات جدیدی از نحوه عرضه بسته های حمایت غذایی و كمكهای جبرانی را اعلام نمود.

آنطور كه شریعتمداری گفته مقرر است این طرح در دو فاز كالایی و نقدی دنبال شود به این نحو كه در گام اول ظرف این هفته تمام افراد و دهك های تحت پوشش نهادهای حمایتی در دستور كار قرار می گیرند و با جدول جدیدی كه بر این اساس تعریف شده، هر خانوار یك نفره تا پنج نفره از رقمی بین ۱۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار تومان بهره مند می شوند.

او با اشاره به توزیع بسته حمایت غذایی، اظهار داشت: شكل این بسته كالایی است و لیست كالاها هم متنوع است تا دست خانواده ها در انتخاب كالا باز باشد.

وزیر كار درعین حال گام دوم را پرداخت نقدی عنوان نمود و اظهار داشت: برنامه ما در گام دوم این است كه همراه با حقوق این ماه یا زودتر از آن، به كارمندان دولت در بخشهای مختلف واریز نقدی داشته باشیم كه این كار توسط دولت یا وزارت امور اقتصاد و دارایی صورت خواهد گرفت.

شریعتمداری همینطور از برنامه ریزی برای آن دسته دهك های كم درآمدی كه جزو اقشار تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند، اطلاع داد و اظهار داشت: این افراد جزو گروه سوم هستند كه طرح مربوط به آنها دو هفته پس از اجرای طرح در مرحله اول، به اجرا درخواهد آمد.

به این ترتیب با گفته های امروز وزیر كار در فاز نخست، مبلغ ریالی بسته حمایت غذایی بر مبنای مصوبه دوم آبان ماه هیات وزیران و در جهت طرح حمایت غذایی از گروههای كم درآمد جامعه، از این هفته به تمام خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی اختصاص خواهد یافت و در فاز دوم، این مبلغ ریالی تحت عنوان كمك جبرانی كه دولت قبلا مصوبه آنرا از تصویب هیات وزیران گذرانده بود، از طریق واریز به حسابهای حقوق كاركنان دولتی، عملیاتی خواهد شد.

در فاز سوم، اقشار و گروههای با درآمد كمتر كه جزو اقشار حمایت شده تحت پوشش نهادها نیستند، در دستور كار قرار می گیرند كه طرح مربوط به آنها دو هفته پس از اجرای این طرح آغاز خواهد شد.

براساس طرح حمایت غذایی از خانوارهای كم درآمد، تمام خانوارهای تحت پوشش و پشت نوبتی های كمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی، خانوارهای تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران و خانوارهای كم درآمد با دریافتی و درآمد ماهانه كمتر از سه میلیون تومان كه توسط وزارت كار شناسایی شده و یا به تایید سازمان بهزیستی و كمیته امداد رسیده باشند مشمول بهره مندی از مزایای این بسته غذایی قرار می گیرند.

همچنین بر مبنای مصوبه پرداخت كمك جبرانی دولت، همه كاركنان رسمی و پیمانی كشوری و لشكری، كاركنان قراردادی و شركتی و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی كشوری و لشكری، حمایت و بازنشستگان شركت فولاد و سایر صندوق ها كه مجموع پرداختی آنها كمتر از ۳۰ میلیون ریال در ماه است، با استفاده از حسابهای بانكی در رابطه با حقوق و دستمزد خود كمك جبرانی دریافت می كنند و سازمان برنامه و بودجه مجاز است این كمك جبرانی را به حسابهای حقوق واریز نماید.

موضوع اعطای كمكهای جبرانی و بسته های حمایت غذایی در هفته های اخیر از جانب فعالان كارگری و كارشناسان حوزه كار مورد بحث و بررسی قرار گرفته و واكنشهای مختلفی را به دنبال داشته است.

علی اصلانیـ عضو كانون عالی شوراهای اسلامی كار در این باره به دولت پیشنهاد كرده بود كه به جای دادن سبد كالا به خانوارهای كارگری، مبلغی را بعنوان كمك خرجی به حساب یارانه آنها واریز نماید.

به گفته وی در شرایط حاضر كه خط فقر و تورم افزایش یافته است انتظار می رود این كمك جبرانی برای كارگران هم كه عموما حداقل بگیرند و حقوق آنها بیشتر از یك میلیون تومان نیست، پرداخت گردد.

فتح الهی، رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران هم با اشاره به جامعه هدف این طرح كه شامل حقوق بگیران زیر سه میلیون تومان می شود، اظهار داشته بود: امروز برای همه مسجل شده كه با این ارقامی كه كارگران و كارمندان و بازنشستگان می گیرند دیگر نمی گردد یك زندگی را اداره كرد و در این بین خانوارهای كارگری كه حتی قادر به برآوردن نیازهای اولیه خود نیستند، بیشترین صدمه را در این شرایط دیده اند.

وی از دولت خواسته بود تا در كنار اختصاص سبد كالا و اعطای كمك های جبرانی به اقشار كم درآمد و كارمندان و بازنشستگان، برای كارگران هم كمك های جبرانی و بسته های حمایت غذایی جداگانه درنظر بگیرد تا بیشتر از این معیشت كارگران به خطر نیفتد.
به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، در ایام اخیر رئیس جمهور از توزیع نخستین بسته حمایت غذایی در آبان ماه اطلاع داده بود. به قول وی، این بسته غذایی به افرادی كه مشكلات بیشتری دارند و در فشار بیشتری هستند پرداخت خواهد شد و این روند تا آخر سال در چند نوبت ادامه خواهد یافت تا مشكلاتی كه برای مردم پیش آمده تا حدودی جبران شود.
با توجه به اعلام رئیس جمهور در خصوص توزیع بسته غذایی به گروههای تحت فشار و اظهارات امروز وزیر كار كه از برنامه ریزی برای سایر گروه های با درآمد كمتر كه جزو اقشار تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند، اطلاع داده بود باید منتظر بود كه ظرف دو هفته آینده با گسترده شدن ابعاد این طرح، نحوه پشتیبانی از كارگران و اقشار كم درآمد به چه طریق خواهد بود.1397/08/21
18:26:37
5.0 / 5
2459
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید