آمار نشان می دهد

سرعت رشد مسكن در آذرماه كم شد

سرعت رشد مسكن در آذرماه كم شد كاروخدمت: آمار سامانه اطلاعات املاك در تهران از ۲۴ روز ابتدای آذرماه نشان داده است قیمت هر متر مربع مسكن در شهر تهران با افت سرعت رشد ماهیانه به ۹ میلیون و ۲۹۹ هزار تومان رسیده كه نسبت به ماه قبل و مشابه سال قبل به ترتیب ۳.۳ و ۸۸ درصد افزایش یافته است.


به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، آمارهای جدید از آن حكایت می كند كه در ۲۴ روز ابتدای آذرماه ۱۳۹۷ شاخص قیمت هر متر مربع مسكن شهر تهران به ۹ میلیون و ۲۹۹ هزار تومان رسیده كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳.۳ و ۸۸.۲ درصد افزایش نشان داده است. این در شرایطی است كه برمبنای معیارهای همین سامانه رشد قیمت مسكن پایتخت در آبان ماه ۵.۶ درصد بوده كه در آذرماه سرعت رشد آن ۲.۳ درصد كاهش یافته است.

چند روز قبل، مصطفی قلی خسروی - رئیس اتحادیه مشاوران املاك - از فروكش تلاطم بازار مسكن در ماه های پیش رو آگاهی داده بود. در ادامه گزارشی با عنوان تكمیل دوره رونق مسكن ارسال كردیم. الان باز برمبنای جدیدترین داده های تحلیلی مركز مطالعات كلان داده شهر فناوران، از ۲۴ روز ابتدای آذرماه ۱۳۹۷ شاخص قیمت هر متر مربع مسكن شهر تهران به ۹ میلیون و ۲۹۹ هزار تومان رسیده كه نسبت به ماه قبل ۳.۳ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸۸.۲ درصد افزایش یافته است. آبان ماه امسال این ارقام برمبنای داده های همین سامانه به ترتیب ۵.۶ و ۸۷ درصد بوده است. در مهرماه باز شاخص قیمت هر متر مربع مسكن شهر تهران ۸ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان بود. بدین سبب معادلات از افت ۶۹ درصدی سرعت رشد ماهیانه حكایت دارد.

تفاوت این محاسبه با سایر گزارشات آماری كه معمولا ارائه میگردد این است كه در این بررسی، نحوه تغییرات قیمت خانه در محدوده زمانی و مكانی مشخص مورد ارزیابی قرار می گیرد. به صورت مثال باید ببینیم كه در شش ماه گذشته درصد تغییرات قیمت خانه‎های منطقه ۲ تهران به چه صورت بوده یا قیمت ملك چند درصد كاهش یا افزایش داشته است؟ پاسخ این سوال با نگاه به شاخص قیمت مسكن میسر میگردد. میزان این تغییرات برای خریداران، سرمایه‎گذاران حوزه‎ی مسكن و مالكان در منطقه مورد نظر بسیار مهم می باشد. روشی كه برای محاسبه‎ی این شاخص استفاده شده، با تغییرات میانگین قیمت، متفاوت می باشد. همانطور كه دانشمندان علم اقتصاد می گویند میانگین قیمت، تغییرات بازار مسكن را به درستی بیان نمی‎كند؛ برای نمونه اگر در یك منطقه تهران یك خانه‎ی خاص با قیمت بالا معامله شود، میانگین قیمت را بسیار تغییر می‎دهد. ولی آیا یك خانه‎ی خاص، واقعیت تغییرات قیمت تمام خانه‎های آن منطقه را نشان می‎دهد؟ شاخص مدنظر برخلاف روش میانگین، ویژگی‎های ظاهری خانه‎های معامله‎شده (مانند متراژ، سال ساخت و...) و دیگر عوامل تعیین‎كننده را در نظر گرفته و تاثیر آن‎ها را در محاسبه این شاخص در بررسی می كند.مظنه آپارتمان در تهران برمبنای قیمت های پیشنهادی آذرماه ۱۳۹۷

محله

متراژ

سن بنا

قیمت (تومان)

هنگام

۵۷ متر

نوساز

۶۵۵ میلیون

بلوار فردوس

۸۷ متر

نوساز

یك میلیارد و ۶۰ میلیون

جنت آباد

۷۵ متر

۵ سال

یك میلیارد و ۷۵ میلیون

تهرانپارس

۵۰ متر

نوساز

۴۶۰ میلیون

امامزاده عبدالله

۶۴ متر

۱۴ سال

۳۸۴ میلیون

شهران

۷۵ متر

۵ سال

۷۸۰ میلیون

خوش

۵۶ متر

۴ سال

۳۶۵ میلیون

آهنگ

۸۴ متر

نوساز

۷۳۹ میلیون

هفت حوض

۵۶ متر

۸ سال

۶۶۰ میلیون

المهدی

۶۲ متر

۱۲ سال

۸۴۰ میلیون

حكیمیه

۸۴ متر

۳ سال

۸۶۵ میلیون


1397/09/25
14:34:49
5.0 / 5
2366
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , خرید , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید