رییس شورای كارگری استان خوزستان:

اصل ۴۴ به خوبی درخوزستان اجرا نشد، كارگران مسئول مشكل فعلی نیستند

اصل ۴۴ به خوبی درخوزستان اجرا نشد، كارگران مسئول مشكل فعلی نیستند كاروخدمت: رییس شورای كارگری استان خوزستان اظهار داشت: اصل ۴۴ قانون اساسی كه اصلی مترقی است به خوبی در خوزستان اجرا نشد و مشكلات كارگری این روزهای استان ناشی از همین امر است.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، هوشنگ درویشی شامگاه یكشنبه در پنجمین نشست گفتمان میثاق با سوژه نقش نخبگان در مطالبات كارگری در محل حسینیه حیدری اهواز اظهار نمود: یكی از مواردی كه در چند سال اخیر با آن مواجه هستیم عدم اجرای صحیح اصل ۴۴ است. شركت های گروه ملی، نیشكر هفت تپه، لوله سازی و تصفیه شكر اهواز مشكلاتی را داشته و دارند. كارخانه های ما بیشتر بزرگ و تخصصی است اگر اصل ۴۴ درست اجرا شود با این مشكلات مواجه نمی شویم. ما در واگذاری كارخانه ها باید نظارت دقیقی داشته باشیم.
وی اضافه كرد: از نخبگان انتظار می رود درباب واگذاری كارخانه های دولتی به خصوصی و نیمه دولتی دقت لازم را داشته باشند. حالا با بحران های كارگری زیادی مواجه هستیم. بحث واگذاری ها باید از مدیران متخصص و مدیران ارشد استان و مسئولان مربوطه استفاده كافی را داشته باشیم.
درویشی با اشاره به مشكلات بی شمار شركت نیشكر هفته تپه اظهار نمود: بحث شركت نیشكر هفت تپه از چهار سال پیش تابحال می گوییم مدیر این مجموعه توانمند نیست و مدیران تخصصی را اخراج كرده و همین امر سبب شده مشكلات زیاد شود.
رییس شورای كارگری استان خوزستان افزود: اگر گروه ملی زیر نظر صنایع فولاد خوزستان اداره شود، مشكلات این مجموعه باز حل میگردد. نیشكر هفت تپه كه ۲۴ هزار هكتار است، ۶ هزار هكتار زیر كشت رفته است درحالی كه باید ۱۲ هزار هكتار زیر كشت برود.
درویشی بیان كرد: یكی از اشكالات ما نبود شورای اسلامی كارگری در بعضی از واحدهای صنعتی است. واحدهایی كه بالای ۳۵ هزار كارگر است باید این شورا را داشته باشند اما برای مثال شركت گروه ملی فولاد ایران، این شورای اسلامی كارگری را ندارد. خیلی از شركت های تخصصی ما فاقد شورا اسلامی كارگری است و همین امر موجب احداث مشكلاتی در این شركت ها میگردد.
وی با تاكید بر اینكه این شورای كارگری می تواند به درستی مطالبات شركت ها را دنبال كند، بیان كرد: كارگران و كارمندان سرمایه اصلی هر شركتی هستند اما در بعضی از موارد كارخانه هایی كه واگذارشده با این كارگران و كارمندان برخورد می كنند. سیاست ارباب و رعیتی در نظام اسلامی برداشته شده است و باید با كارگران و كارمندان برخورد مناسبی صورت گیرد حتی اگر امتیاز این شركت به شركت های خصوصی مختلفی واگذار شود.
رییس شورای كارگری استان خوزستان اشاره كرد: بحران های شركت ها، ارتباطی به كارگران ندارد چونكه آنها جوابگوی خانواده های خود هستند. اگر در چارچوب اصل ۴۴ واگذاری شركت ها و كارخانه های استان صحیح اجرا شود مشكلی را به دنبال نخواهد داشت. چرا باید افرادی را بیاوریم كه با این شغل در ارتباط نباشد و مشكلات را دوچندان نماییم. از نمایندگان خوزستان در مجلس خواستاریم كه سوژه كارگرانی كه در مشاغل ماهیت دار هستند را پیگیری كنند و وضعیت قرارداد آنها را پیگیری كنند و موقت را به دایمی تبدیل كنند.
درویشی عنوان كرد: حالا بعضی از شركت ها، قراردادهای خودرا از یك سال به یك ماه كاهش داده اند و در صورت بروز هر مشكلی، آن كارگر را فسخ قرارداد می كنند كاركنان باید برای شورای كارگری استان نامه بنویسید و تقاضاهای خودرا مكتوب مطرح كنند.

1397/09/28
21:42:15
5.0 / 5
2458
تگهای خبر: شركت , صنعت , كارگر , مشاغل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید