معاون وزیر راه و شهرسازی:

زمین بلاعوض در اختیار سازندگان مسكن قرار می دهیم

زمین بلاعوض در اختیار سازندگان مسكن قرار می دهیم كاروخدمت: معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برنامه تولید ۴۰۰ هزار واحد مسكونی تا آخر سال ۱۳۹۹، اظهار داشت: مهمترین عوامل موثر در قیمت مسكن یعنی زمین بلاعوض و پروانه ساختمانی را در اختیار سازندگان قرار می دهیم و این مدل مشاركتی كاملا قابل اجراست كه برخی انبوه سازان هم از آن استقبال كرده اند.به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، حبیب الله طاهرخانی در یك برنامه تلویزیونی با عنوان «راهكارهای رونق بازار مسكن» كه چهارشنبه شب - پنجم دی - برگزار شد، اظهار نمود: دولت عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسكونی را تا دو سال و نیم آینده یعنی اختتام سال ۱۳۹۹ در دستور كار قرار داده كه از این تعداد ۲۰۰ هزار واحد در مجموعه شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد توسط بنیاد مسكن و ۱۰۰ هزار واحد توسط شركت بازآفرینی شهری نمایش خواهد شد.

وی اضافه كرد: مطابق طرح جامع مسكن و اسناد برنامه ششم توسعه باید سالیانه ۹۰۰ هزار واحد مسكونی در كشور ارائه شود تا بتوانیم به نیاز كشور بویژه برای اقشار متوسط و كم درآمد پاسخگو باشیم؛ چونكه در بخش لوكس با مازاد عرضه مواجهیم. در واقع در این بخش كه نیاز وجود ندارد عرضه صورت گرفته و در بخش دیگر كه نیاز واقعی است و عمده بودجه خانوار را می بلعد عرضه كافی نداشتیم. این مساله هم هیچ وقت به صورت كامل بر عهده دولت نبوده و دولت عموما بخش محدودی از این كار را انجام می داده است. تولید عمده ای از عرضه مسكن توسط بخش خصوصی و سازندگان شخصی انجام می شده كه قاعدتا باید در آن بخش تسهیل صورت گیرد كه فعال شود.

در این هنگام مجری سوال كرد كه با عنایت به نیاز سالیانه به ۹۰۰ هزار واحد مسكونی آیا می توان برای عرضه ۴۰۰ هزار واحد توسط دولت عنوان «جسورانه» تلقی كرد؟ كه طاهرخانی در پاسخ اظهار داشت: بله هم جسورانه اساسا پذیرش عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسكونی با تولی گری دولت هم جسورانه و هم واقع بینانه است؛ آن هم در وضعیتی كه كشور شرایط خاصی دارد؛ چونكه بازار مسكن تابع شرایط كلان اقتصادی كشور است. قبلا بزرگترین عرضه مسكن توسط دولت مربوط به مسكن مهر بوده كه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد را تعریف كردند و در طول ۱۰ سال یك میلیون و ۷۰۰ هزار واحد تحویل مردم شده است. یعنی به صورت متوسط، سالیانه ۱۷۰ هزار واحد عرضه شده است. بدین سبب فرمایش وزیر در این زمینه كه دولت ورود جسورانه و در عین حال خردمندانه ای در این عرصه داشته است مصداق دارد.

رئیس كانون انبوه سازان: ۹۷ درصد تولید مسكن بر عهده بخش خصوصی است

در ادامه این نشست، جمشید برزگر، رئیس كانون انبوه سازان اظهار نمود: در شرایطی كه ۹۷ درصد حوزه تولید مسكن مربوط به بخش خصوصی است بنده اعلام می كنم كوچكترین وقعی به این حوزه گذاشته نشده است. این در شرایطی است كه بخش ساختمان یك حوزه پیشران شمرده می شود. ولی موانع قانونی برای تحقق تولید كشور برداشته نشده و به همین دلیل، سازندگان حرفه ای در حال خروج از این بخش هستند. همین طور ۹۷ درصد مصالح حوزه ساختمان در داخل كشور تولید میگردد كه می تواند كمك شایانی به تولید و اشتغال كند.

وی اضافه كرد: هر روز قیمت تمام شده بالا می رود. ما ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می نماییم و در ركودی ترین شرایط ۳۰ درصد عوارض عمرانی شهرها از راه بخش ساخت و ساز تامین میگردد. از آن طرف، حمایت هایی كه دولت محترم كرده هیچ كدام به سرانجام نرسیده و فشار دستگاههای خدمات رسان در پروسه ساخت موجب خالی شدن سرمایه سازندگان میگردد.

رئیس كانون انبوه سازان اظهار داشت: ما یك بسته پیشنهادی نمایش دادیم و از آقای وزیر وقت خواستیم تا برنامه های خودرا تشریح نماییم اما سپس روی كار آمدن مهندس اسلامی هنوز توفیق جلسه با او را پیدا نكرده ایم.

عضو نظام مهندسی: از مشورت بخش خصوصی استفاده نمی شود

همچنین بیژن خطیبی، عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در این نشست اظهار داشت: در انجمن صنفی پیمانكاران، معاون اول رئیس جمهور ابلاغی را نمایش دادند كه حتما مشورت بخش خصوصی باشد ولی واقعیت این است كه حداقل از نظرات تشكل ما استفاده نشده است؛ در حالیكه همه جای دنیا بخش خصوصی با مشاركت بانكها به كمك دولت می آید.

وی با اشاره به اینكه بهتر است به جای شهرهای جدید، تمركز بیشتر بر روی بافت فرسوده باشد اظهار نمود: الان در شهرهای جدید متقاضی وجود ندارد. پس قبول نماییم كه آورده زمین در این شهرها خیلی به ترغیب سازندگان كمك نمی كند و باید انرژی را در بازآفرینی شهری بگذارند.

طاهرخانی: زمین بلاعوض و پروانه در اختیار سازندگان می گذاریم

در ادامه، طاهرخانی در تشریح چارچوب مدل تولید ۴۰۰ هزار واحد اشاره كرد: ما صدای تشكلها را دریافت می نماییم. در عین حال یك اتاق فكر مسكن متشكل از مجموعه های حرفه ای و بخش خصوصی وجود دارد كه اهتمام شان این بوده هر دو هفته یك دفعه جلسه بگذارند و برنامه ها را تشریح كنند. بدین سبب در عرضه این ۴۰۰ هزار واحد، دیدگاه ها را رصد و ارزیابی كردیم. اینطور نیست كه دولت ورود مستقیم كند. تلاش كردیم هزینه عرضه را برای سازندگان كاهش دهیم. دو عامل تعیین كننده در قیمت مسكن دخیل است كه یكی زمین و دیگری هزینه پروانه های ساختمانی است. در برنامه تولید و عرضه مسكن زمین بلاعوض را وارد فرآیند می نماییم و پذیرش هزینه پروانه ساختمانی با ما است. ما پروانه های زیادی را از شهرداریها پیش خرید كرده ایم. زمین و پروانه بر عهده ما است و انبوه سازان مسوولیت ساخت را بر عهده می گیرند. در انتهای كار، دولت سهم خود و انبوه سازان باز سهم خودرا برمی دارند. طرح باز اقشار متوسط را هدف گذاری كرده است.

وی اضافه كرد: ما در سال های اخیر شاهد افزایش سرمایه بانك مسكن بودیم كه قدرت مانور می دهد. تفاهم نامه ای هم در چارچوب تجمیع داریم و با عنایت به اینكه تولید ساختمان های سبز مدنظرمان قرار دارد تسهیلات را با نرخ بهره كمتری در اختیار قرار می گیریم. سوژه دیگر اینكه امكان می دهیم وقتی سازندگان به صورت جدی وارد كار شدند ساختمانها را پیش فروش كنند و تجهیز منابع صورت گیرد.

مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید اظهار نمود: امروز من اصفهان بودم كه یك تفاهمنامه ۸۵۰۰ واحدی با مجموعه انبوه سازان اصفهان مبادله كردیم. با عنایت به اینكه شاخصهای سرمایه گذاری برای انبوه سازان مهم می باشد، حضورشان در این طرحها موفقیت آتی آنرا نشان داده است. مسكن مهر گرفتار این معضل بود كه گاهی متقاضی ندارد و تعدادی با شش سال تاخیر متقاضی پیدا كرد و سرمایه ها خوابیده بود. به همین جهت ما با انبوه سازان به صورت منطقه ای وارد مذاكره می شویم و اهتمام می نماییم مدلی را انتخاب نماییم كه اجرایی باشد. در خدمات و تسهیلات دو نوع مشاركت داریم؛ یكی صرفا مسكونی است كه خدمات و هزینه انشعابات تامین میگردد. همین طور مشاركت در محله سازی را بر عهده می گیریم. بخشی از اراضی را هم آماده سازی شده وارد می نماییم تا كمتر گرفتار مشكل شویم. پس این طرح كاملا اجرایی است؛ چونكه متكی به سرمایه و توان بخش خصوصی است.

برزگر: فكر می كنم ۵۰ درصد طرح تولید ۴۰۰ هزار واحد مسكونی عملیاتی شود

رئیس كانون انبوه سازان باز با ابراز امیدواری نسبت به تحقق ۵۰ درصدی طرح تولید ۴۰۰ هزار واحد اظهار داشت: در حوزه تولید مسكن سه بخش وجود دارد؛ یك به تامین مالی مربوط می شود، بخش دیگر دستگاه های خدمات رسان و یك بخش هم دستگاه هایی مثل بیمه و مالیات هستند كه دوستان ما در بخش مسكن مهر هنوز در این خصوص گرفتارند و در شهر پردیس ببینید چه بلایی سر همكاران ما آمده است.

برزگر افزود: الان آقای طاهرخانی می گوید به شما اجازه پیش فروش می دهیم؛ در حالیكه قانون پیش فروش از ما سند تك برگی می خواهد و دردسرهای ما تازه شروع میگردد.

در اختتام این برنامه، مدیرعامل شهرهای جدید درباب آخرین آمار مسكن مهر اظهار داشت: تا كنون یك میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسكن مهر تحویل شده است. حدود ۲۶۰ هزار واحد باز از نظر ابنیه به اختتام رسیده كه منتظر خدمات زیربنایی و روبنایی است و البته گاهی هزینه ها و سرمایه گذاری بالایی می طلبد.
1397/10/06
15:12:30
5.0 / 5
2368
تگهای خبر: آمار , اشتغال , اقتصاد , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید