بهای وام مسكن ارزان گردید

بهای وام مسكن ارزان گردید به گزارش كاروخدمت در ماه گذشته هر ورق از اوراق تسهیلات مسكن حدود ۵۳ هزار تومان داد و ستد می شد اما با اینكه در هفته گذشته قیمت هر تسه تا ۶۱ هزار تومان هم بالا رفت، امروز قیمت اغلب این اوراق حدود ۵۶ هزار تومان است.


به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، در ماه های گذشته با تولید ركود نسبی در بازار مسكن، هزینه وام مسكن كاهش پیدا كرد و برای مدت زمانی حدود قیمتش ۵۳ هزار تومان بود اما این قیمت ها با گذشت یك دوره زمانی با رشد مواجه گردید.
در هفته گذشته قیمت اوراق تسهیلات مسكن بانك مسكن تا ۶۱ هزار تومان هم رسید اما امروز در فرابورس ایران تا لحظه انتشار این گزارش، قیمت ها از ۵۴ هزار تا ۵۷ هزار تومان شناور بود.
قیمت امتیاز تسهیلات مسكن بهمن ماه سال ۱۳۹۵ حدود ۵۴ هزار و ۹۰۰ تومان و قیمت تسه اسفند ماه ۱۳۹۵ معادل ۱۰۰۰ تومان گران تر است. همینطور قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسكن فروردین ماه سال ۱۳۹۶ معادل ۵۶ هزار تومان و قیمت تسه آذر ماه سال جاری ۵۷ هزار و ۲۰۰ تومان بود. مابقی اوراق هم عموما در قیمت حدود ۵۶ هزار تومان معامله می شوند.
در این گزارش با عنایت به قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسكن به مبلغ ۵۶ هزار تومان، هزینه وام مسكن برای قشرهای مختلف محاسبه شده است. بر این اساس، با عنایت به اینكه زوج های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسكن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسكن خریداری كنند، آنها باید ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ كنند. به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله كه بابتش باید ۴۰ برگ تسه خرید بهادار ۵۶ هزار تومانی خرید، دو میلیون و ۲۴۰ هزار تومان اضافه می گردد. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسكن، حدود ۱۳ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان صرف شود.
همینطور زوج های غیر تهرانی كه در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می كنند، می توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند كه برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری كنند كه با این حساب باید هشت میلیون و ۹۶۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند كه با احتساب دو میلیون و ۴۴۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت كنند.
علاوه بر این زوج های ساكن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسكن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری كنند كه باید شش میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند. همینطور برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله هم باید دو میلیون و ۴۴۰ هزار تومان پرداخت كنند كه در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی هشت میلیون و ۹۶۰ هزار تومان از جانب زوجین باید پرداخت گردد.
مجردهای تهرانی هم می توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج هایی كه در مراكز استان های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج های ساكن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت نمایند كه به ترتیب هر كدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسكن را از فرابورس ایران خریداری كنند.
با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق شش میلیون و ۷۲۰ هزار تومان، افراد ساكن در مراكز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ پنج میلیون و ۶۰۰ تومان و افراد گروه سوم مبلغ چهار میلیون و ۴۸۰ هزار تومان پرداخت كنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ دو میلیون و ۴۴۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند.
اوراق تسهیلات مسكن قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداكثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است.
این اوراق با عنایت به اینكه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده دارای قیمت متفاوتی است. در صورتیكه مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نكند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی، دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.1397/10/22
16:00:37
5.0 / 5
2897
تگهای خبر: تولید , خرید , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید