معاون وزیر راه و شهرسازی خبرداد

تكمیل مسكن مهر شهرهای جدید در سال ۹۸

تكمیل مسكن مهر شهرهای جدید در سال ۹۸ به گزارش كاروخدمت مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید خبر داد: با عنایت به تمهیداتی كه در بودجه ۱۳۹۸ اندیشیده شده، سال آینده بجز واحدهایی كه دارای مشكل حقوقی و معارض هستند، بقیه واحدهای مسكن مهر در شهرهای جدید تكمیل و به متقاضیان تحویل می گردد.


به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، حبیب الله طاهرخانی در نشست خبری در حاشیه نمایشگاه بین المللی مسكن، شهرسازی و بازآفرینی شهری اظهار نمود: با اقداماتی كه صورت گرفته در نظر داریم در سال ۱۳۹۸ در مجموعه شهرهای جدید، مسكن مهر را در پروژه هایی كه مساله حقوقی و معارض خاصی ندارد به آخر برسانیم. خوشبختانه در این حوزه در لایحه بودجه ۱۳۹۸ تمهیدات مناسبی اندیشیده شده و این امید و چشم انداز را می دهد كه عملكرد موفقی در سال ۱۳۹۸ در مسكن مهر داشته باشیم.
طرح جایگزین مسكن مهر كلید خورده است
وی اضافه كرد: برنامه مهم دیگر شهرهای جدید كه مورد تاكید رییس جمهور و وزیر راه و شهرسازی قرار دارد عرضه ۲۰۰ هزار واحد مشاركتی تا سال ۱۴۰۰ است كه اقدامات اولیه انجام شده و ستاد خاصی در شركت مادر شكل گرفته كه پیشبرد این پروژه ها را مانیتور می كند. امیدواریم در چارچوب مشاركت مدنی با همكاری بخش خصوصی این برنامه محقق شود.
طاهرخانی خاطرنشان كرد: در شهرهای جدید با عنایت به جمعیت پذیری بالایی كه اتفاق افتاده عقب ماندگی هایی داریم كه امیدواریم بتوانیم با توسعه و گسترش خدمات عمومی و خدمات زیرساختی، كیفیت زندگی در مجموعه شهرهای جدید را ارتقا دهیم. یكی از كارها این است كه مجموعه محلات را در سایتهای مسكن مهر راه اندازی نماییم كه نقش بی بدیلی برای ساكنان خواهد داشت و با استفاده از سرمایه بخش خصوصی انجام می گردد.
افزایش وام مسكن مهر در حد پیشنهاد است
معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به احتمال افزایش وام مسكن مهر اظهار داشت: وام مسكن مهر قبلا ۳۰ میلیون تومان بود كه به ۴۰ میلیون تومان رسید. در برخی از شهرها این افزایش سقف از ۳۰ به ۴۰ میلیون انجام نشده كه در صورت انجام، به معنای افزایش رقم وام نیست. از جانب دیگر افزایش تسهیلات برای واحدهایی كه الان وام آنها ۴۰ میلیون تومان است در حد پیشنهاد است و هنوز عملیاتی نشده است.
مترو تهران ـ پردیس سال آینده كلنگ می خورد
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه تولید نظام حمل و نقل مناسبی را بین شهرهای جدید و شهرهای دنبال می نماییم، اظهار نمود: الان قطار حومه ای گلشهر ـ هشتگرد، فولادشهر ـ اصفهان، بهارستان ـ اصفهان و گلبهار ـ مشهد را در دست اقدام داریم. مهمترین پروژه ای هم كه سال آینده شروع می نماییم قطار برقی تهران ـ پردیس است. با عنایت به اینكه رشد جمعیتی بسیار بالایی داریم و بخشی از شهرها برای جمعیت ۶۰۰ تا ۶۵۰ هزار نفر پیش بینی شده باید تمهیدات لازم در حوزه حمل و نقل اندیشیده شود. همینطور با مجموعه راه آهن همكاریهایی را شروع كرده ایم كه بخشی در حال خدمات دهی است و بخش دیگری را هم ارتقای ظرفیت می دهیم كه خدمات مطلوب تری ارائه دهیم.
به گفته طاهرخانی، پروژه مترو فرودگاه امام (ره) تا پرند كه متولی آن شهرداری تهران است متوقف بود اما با تعاملاتی تلاش می نماییم این پروژه را فعال نماییم.
وی تصریح كرد: هم اكنون ۲۱ شهر جدید در مرحله بهره برداری و راه اندازی قرار دارد كه از این تعداد ۱۷ شهر به شكل فعال داریم و حدود یك میلیون نفر در این شهرها اسكان دارند. هفت شهر جدید شامل پردیس، پرند، اندیشه، بهارستان، فولادشهر، صدرا و سهند به حدود جمعیتی ۱۰۰ هزار نفر رسیده اند كه پیام مهم آن این است مرحله شكل گیری و زایش شهرهای جدید انجام شده و به مرحله بلوغ می رسند.
رشد جمعیت شهرهای جدید ۱۰ برابر سایر شهرها است
وی اضافه كرد: این هفت شهر جدید توجیه پذیر شده و صرفه های حاصل از مقیاس دست یافته اند. متوسط رشد جمعیت شهرهای جدید ۱۰ برابر متوسط رشد شهرهای دیگر است. برخی از شهرهای ما سالیانه ۲۴ درصد رشد جمیت دارند كه نشان داده است بعنوان یك عنصر اثرگذار، حوزه توسعه شهری را هدایت می كند و توسعه برنامه ریزی شده را جایگزین رویكردهای قبلی كرده است.
درآمد شهرهای جدید طی یك سال دو برابر شده است
مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید تصریح كرد: از زمانی كه من فعالیتم را حدود یك سال قبل شروع كردم دو اولویت مدنظرم بود؛ یكی اینكه حوزه درآمدی را فعال نماییم. امسال نسبت به سال گذشته، بخش درآمدی شركت عمران شهرهای جدید به بیشتر از دو برابر افزایش پیدا كرده كه به ما قدرت عملیاتی داده است. پروژه های استراتژیكی داریم كه انشاءالله بتوانیم آنها را جمع و جور نماییم. با عنایت به اینكه ما شركت درآمد هزینه هستیم تلاش كردیم این سیاست را برای مدیران عامل شركتهای تابعه تشریح نماییم. مطمئن هستم امسال در حوزه درآمدهای شركت از محل منابع داخلی به ۲.۵ برابر سال قبل دست پیدا می نماییم.
به گفته طاهرخانی، حوزه دیگر به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برمی گردد كه مطمئنا امسال عملكرد شركت عمران شهرهای جدید در حوزه سرمایه گذاری بسیار مورد توجه خواهد بود؛ چونكه دو مسیر را مشخص كردیم؛ یكی راه اندازی مراكز محلات به شكل مشاركتی است كه در سال آینده ۴۰ مركز محله را همچون در پرند و پردیس آغاز خواهیم كرد. سیاست دیگر راه اندازی ۲۰۰ هزار واحد مسكونی است كه با مشاركت بخش خصوصی صورت خواهد گرفت. برنامه ما این است كه امسال ۶۰ هزار واحد را به قرارداد برسانیم.
بسته شدن پرونده مسكن مهر پرند در نیمه اول سال ۹۸
در ادامه این نشست، محسن وطن خواهی، مدیرعامل شركت عمران شهر جدید پرند اظهار نمود: ۲۷ سال از زمان تاسیس شهر جدید پرند می گذرد. الان جمعیت پرند حدود ۱۳۵ هزار نفر است. با عنایت به اینكه ۹۶ هزار واحد مسكن مهر در حال ساخت دارد و ۶۹ هزار واحد تحویل شده و با اتكا به رشد رشد ۲۲ درصد سالیانه سالیانه پیش بینی می گردد كه تا سال ۱۴۰۰ به افق جمعیتی این شهر كه ۴۸۳ هزار نفر است دست پیدا نماییم.
وی افزود: مورد دیگر به كمبود خدمات و زیرساختها مربوط می گردد. در این بخش یك نارسایی داشتیم. الان برنامه ما برای تكمیل ۲۵ هزار واحد باقی مانده است. حدود ۱۳ هزار واحد آماده داریم كه امیدواریم با كمك دستگاههای خدمات رسان به سرانجام برسد. البته این اختیار از جانب مجمع شهرهای جدید به ما داده شده كه در آن بخش هزینه نماییم. مابقی مسكن مهر هم تا شهریور سال آینده به اتمام می رسد. ازاین رو پرونده مسكن مهر پرند تا نیمه اول سال آینده بسته خواهد شد.
مسكن مهر پردیس تا انتهای سال ۹۸ به اتمام می رسد
همچنین سید مهدی هدایت ـ مدیرعامل شركت عمران شهر جدید پردیس ـ در این نشست اظهار نمود: در پردیس اولویت با تكمیل واحدهای مسكن مهر است. با تمهیداتی كه در بودجه ۱۳۹۸ دیده شده اطمینان داریم با تصویب این تبصره ها در لایحه بودجه برای پردیس سال بسیار خوبی خواهد شد. همینطور تامین خدمات و مراكز محلات را داریم كه حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان پروژه آماده سازی و مراكز محلات را در دهه فجر كلنگ زنی خواهیم كرد. مبحث تامین كسری واحدهای مسكن مهر را هم در شهر جدید پردیس دنبال می نماییم كه بخشی از این كسری را در نظر داریم حل نماییم كه طبیعتا این كسری در سال ۱۳۹۸ اتفاق نمی افتد ولی مابقی واحدها در سال ۱۳۹۸ تحویل خواهد شد. امسال به ظرفیتهای درونی شهرهای جدید تكیه كردیم و اگر این قول را می دهیم كه واحدها را در سال آینده تحویل می دهیم به علت همكاری مجمع است كه تمامی اراضی كه امكان مشاركت و تهاتر با سازندگان داشت همه را برای تكمیل مسكن مهر پردیس اختصاص دادیم.
در ادامه این نشست، طاهرخانی درمورد آخرین وضعیت مترو هشتگرد با اشاره به اینكه ایستگاه مترو هشتگرد دارای پیشرفت بالای ۹۰ درصد است اظهار داشت: درمورد برق هم در قسمتهایی كار شروع شده است. نكته اصلی به برق و سیگنالینگ مربوط می گردد كه اگر تامین اعتبار لازم صورت گیرد زمان بری چندانی نخواهد داشت كه مترو هشتگرد به شبكه مترو صادقیه متصل شود.
در ادامه این نشست، طاهرخانی با اشاره به اینكه متاسفانه استفاده مناسبی از ظرفیت دریا در حوزه های شهرسای انجام نشده است اظهار داشت: سواحل مكران همواره مورد تاكید مقامات نظام بوده است. در این خصوص راه اندازی شهر جدید تیس را در چابهار در دستور كار قرار دادیم كه در واقع بیست و سومین شهر جدید خواهد بود. روز گذشته رونمایی از طرح جامع تیس توسط وزیر راه و شهرسازی انجام شد. همینطور شهرهای جدید سیراف را مدنظر داریم. شهر جدید تابناك در منطقه لارستان هم مورد نظر است كه مصوبه آن از شورای عالی شهرسازی و معماری دریافت و تملك آن انجام شده كه در مرحله تهیه طرح جامع قرار دارد.1397/10/24
20:44:10
5.0 / 5
2814
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید