مدیر عامل بانك مسكن اعلام كرد

مبلغ وام مسكن زیاد نمی گردد، انصراف ۶۰ هزار نفر از دریافت وام

مبلغ وام مسكن زیاد نمی گردد، انصراف ۶۰ هزار نفر از دریافت وام به گزارش كاروخدمت مدیرعامل بانك مسكن از انصراف بیشتر از ۶۰ هزار نفر از دریافت تسهیلات مسكن از محل سپرده صندوق یكم اطلاع داد و اظهار داشت: افزایش سقف تسهیلات مسكن در دستور كار قرار ندارد.


به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، رحیمی اناركی بامداد امروز (سه شنبه) در نشست خبری با اشاره به این كه هم اكنون منابع صندوق پس انداز مسكن یكم به اتمام رسیده است، اظهار نمود: برای پرداخت تسهیلات جدید یا باید سقف منابع افزایش یابد، در غیر این صورت ما تسهیلات را از محل وصول اقساط تسهیلات پرداخت خواهیم كرد.

وی اضافه كرد: پیشنهادی برای افزایش منابع از محل صندوق توسعه ملی هم داده ایم كه هنوز به نتیجه نرسیده است و بدون این منابع افزایش سقف تسهیلات امكان پذیر نیست. ازاین رو فعلا افزایش سقف در دستور كار قرار ندارد.

مدیرعامل بانك مسكن با اشاره به این كه به دنبال راهكارهای دیگری برای افزایش قدرت خرید مردم هستیم، تصریح كرد: هم اكنون در مبحث بازآفرینی شهری هدفگذاری كرده ایم و طبق تبصره ۱۸ قانون بودجه رقمی در چارچوب وجوه اداره شده قرار داده شده است كه تامین مالی آن توسط سازمان برنامه انجام شده است.

رحیمی اناركی در بخش دیگری از صحبت هایش افزود: قرار بود امروز تفاهمنامه ای را با سازمان بازآفرینی شهری در مورد دریافت ۲۰ درصد از مبلغ مذكور در چارچوب وجوه اداره شده منعقد نماییم كه بر این اساس ما هم باید معادل آن مبلغ را با نرخ سود ۹ درصد برای دوره ساخت تسهیلات عرضه نماییم.

وی با بیان این كه افزایش توان خرید حتما نباید با استفاده از افزایش سقف تسهیلات اتفاق بیافتد، در این باره اظهار داشت: راهكارهای دیگر همچون كاهش قیمت تمام شده وجود دارد كه ما به دنبال آن هستیم. ما می خواهیم زنجیره تامین مالی مسكن را تعریف نماییم كه این زنجیره تمامی بخش مسكن را در بر خواهد گرفت كه شامل ۴۰ زنجیره خواهد بود.

به گفته مدیرعامل بانك مسكن مقرر است در این خصوص با اجرای كار اعتباری و تخفیف هایی كه برای تمامی این زنجیره در نظر گرفته می شود، قیمت تمام شده ساخت مسكن كاهش پیدا كند.

وی با اشاره به این كه بخش اول این مورد با بنیاد مسكن تا پیش از آخر سال اجرا می گردد، در این باره توضیح داد: در نهایت زنجیره كامل تامین مالی مسكن در سه ماهه دوم سال آینده اجرایی می گردد كه كاهش قیمت ساخت واحدهای مسكونی را به دنبال خواهد داشت.

رحیمی اناركی در ادامه با بیان این كه تابحال حدود ۶۰ هزار نفر از سپرده گذاران تسهیلات مسكن یكم منصرف شده اند، خاطرنشان كرد: متاسفانه بیشتر از ۳۶ هزار فقره در خلال ۱۰ ماهه اخیر بوده است كه دلیل اصلی آن افزایش قیمت های شدیدی بود كه امسال صورت گرفت و شاید عده ای ناامید شدند كه صبر كنند تا بعد از گذشت یك سال تسهیلات خویش را دریافت نمایند.

وی همینطور با اشاره به افتتاح ۴۵۰ فقره حساب تسهیلات صندوق مسكن یكم، اظهار داشت: تعداد سپرده های زنده آن ۳۷۰ هزار فقره است و مانده سپرده ها هم به ۶۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

مدیرعامل بانك مسكن تعداد واحدهایی كه تابحال از تسهیلات برخوردار شده اند، به ۹۰ هزار واحد می رسد، اظهار نمود: به صورت كلی ۶۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات به این واحدها پرداخت شده است كه ۳۲ هزار و ۶۰ واحد آن توسط زوجین استفاده شده است كه رقم قابل توجهی است.

وی در ادامه صحبت های خود، تصریح كرد: از این به بعد تسهیلات مربوط به این مورد از منابع اقساط وصولی مسكن مهر پرداخت خواهد شد و این روند تا سال ۱۴۰۵ ادامه خواهد داشت و در صدد هستیم كه بتوانیم با افزایش پورتفوی این صندوق به شرایطی برسیم كه از محل اقساط بتوانیم تمامی تسهیلات را پرداخت نماییم.

رحیمی اناركی با اشاره به این كه صندوق پس انداز مسكن یكم ورژن جدید صندوقی است كه در سال ۱۳۳۷ افتتاح شده است، در این باره اظهار داشت: در زمان انقلاب این بانك كمتر از ۱۰۰ شعبه داشته است و هم اكنون شعب بانك مسكن به ۱۲۵۵ شعبه رسیده و تعداد خانوارهایی كه با استفاده از این بانك خانه دار شده اند بالغ بر هشت میلیون است كه بیشتر از یك سوم افراد دارای مسكن در كشور را شامل می گردد.

وی با اشاره به عملكرد ۱۰ ماهه سال جاری بانك مسكن در عرضه تسهیلات، اظهار داشت: تسهیلات نقدی این بانك ۳۶۳ هزار فقره بوده كه مبلغ آن در حدود ۱۳۲ هزار میلیارد ریال است كه نسبت به سال قبل از نظر تعداد ۴۱ درصد و از نظر مبلغ ۲۱ درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل بانك مسكن با بیان این كه تسهیلات فروش اقساطی ۱۱۵ هزار واحد با مبلغ ۴۶ هزار میلیارد ریال امسال پرداخت شده است، بیان كرد: در این بخش هم از نظر تعداد دو درصد كاهش داشته ایم، اما مبلغ تسهیلات به صورت كلی هفت درصد ا فزایش یافته است.

به گفته وی كل تسهیلات اعطایی بانك مسكن در ۱۰ ماهه نخست سال جاری ۲۰۰ هزار میلیارد ریال بوده است.

رحیمی اناركی در مورد تسهیلات اعطایی به پروژه "مسكن مهر" نیز، تصریح كرد: از آغاز این طرح قرارداد مربوط به دو میلیون و ۳۶۶ هزار واحد منعقد شده است كه ۴۴۳ هزار واحد آن باقی مانده است و از این تعداد ۲۰۳ هزار واحد فعال و در حال ساخت و ۲۴۰ هزار واحد غیر فعال است.

وی افزود: به صورت كلی تكلیف ما در پروژه مسكن مهر ۵۵۵ هزار میلیارد ریال است كه ۵۰۱ هزار میلیارد ریال آن پرداخت شده و مابقی بر عهده ما است كه باید آنرا انجام دهیم.

مدیرعامل بانك مسكن در مورد بدهی بانك مسكن به بانك مركزی نیز، خاطرنشان كرد: بانك مسكن از سال ۱۳۸۶ درگیر پروژه مسكن مهر بوده و منابع عظیمی را نیاز داشته است كه در آن مقطع بخشی را با استفاده از خط اعتباری بانك مركزی و بخشی هم با استفاده از اضافه برداشت منابع بانك مركزی تامین شده و به صورت كلی ۴۵۰ هزار میلیارد ریال در چارچوب خط اعتباری و اضافه برداشت از بانك مركزی گرفته شده است.

وی افزود: در سال ۱۳۹۲ كل این برداشت ها تبدیل به خط اعتباری مسكن مهر شد كه ما تا سال ۱۴۱۵ مهلت بازپرداخت آنرا داریم. همینطور در سال قبل از محل تبصره ۳۵ قانون بودجه سال ۱۳۹۵، ۵۰ هزار میلیارد ریال از این بدهی تبدیل به سرمایه بانك مسكن شد.

رحیمی اناركی در بخش دیگری از این نشست، با بیان این كه امسال مانده صندوق های ما ۷۰ هزار میلیارد ریال بود كه هم اكنون به ۶۵ هزار میلیارد ریال رسیده است، در این باره تصریح كرد: تعداد حساب های افتتاحی ما امسال كاهش یافته است و به رغم این كه متوسط افتتاح روزانه حساب در سال قبل ۸۰۰ حساب بوده امسال این رقم به كمتر از ۶۰۰ حساب در روز رسیده است.
1397/10/25
16:37:09
5.0 / 5
2239
تگهای خبر: توسعه , خرید , سازمان , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید